Současná teplota ve skleníku



host - 164.25 (?)
1.1.2011 17:31

Snažím se nějak pochopit jak je to se slunečním zářením. Ikdyž je mírně pod mrakem tak kolektory na teplou vodu mi jedou v zimě pokud nejsou zasypané sněhem. Nějak si to snažím vysvětlit selským rozumem a chápu to tak, že sluneční paprsky nesou energii, která se po dopadu na určitou látku mění v tepelnou energii. Kolik tepla se uvolní záleží na látce kolik paprsku odrazí. Pokud by neodrážela žádné paprsky, všechny dopadlé by se přeměnily v teplo. To znamená, že sluneční paprsek projde přes polykarbonát a dopadne na zem. Část se odrazí od země a část se neodrazí a převede na teplo. Tím se ohřeje půda ve skleníku a stoupá teplota. Tím, že je skleník uzavřen, musí být ve slkeníku tepleji než venku. Když však přestane svítit slunce, skleník brzo přijde o naakumulované teplo a teplota klesá. Venku by to mělo být to samé ba naopak rychlejší. Nebo barák sálá teplo a i když je druhé čidlo od něj půl metru tak je nahříváno proto vyšší teplota než ve skleníku. Od 22:0 hodiny mám nastaveno topení v baráku na 19,5 stupně a už tolik nesálá teplo a teplota venkovního čidla se srovnává s teplotou čidla ve skleníku. O půlnoci se spouští automaticky v ČOV bublání vody a tím se zřejmě prohřívá hlína nad ní a nahřívá vnitřní vzduch ve skleníku.  Zajímal by mne názor těch co ve škole ve fyzice poslouchali a nebavili se.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 164.25 (?), 1.1.2011 16:34, zobrazeno: 7818x

Dostal jsem na vánoce novou bezdrátovou meteorologickou stanici pro zahradníky s hlásičem vlkosti zeminy. Má mimo jiné venkovní čidlo, které měří teplotu a vlhkost. To jsem umístil do skleníku na zahradě. Skleník má rozměry 3x2 metry a je z polykarbonátu od Korbela. Je postaven na ČOV. Druhé teplotní čidlo jsem umístil ven pod stříšku u garáže 0,5 m od stěny. Garáž je součástí baráku a je vytápěna. Od 8:0 hodin je ve skleníku vždy teplota o 5 stupňů vyšší než pod stříškou u garáže. Když zapadne slunce obvykle po 18:00 hodině se teplota otočí. Ve skleníku je o 2 stupně méně než pod stříškou. Po 23:00 se opět teplota otočí a ve skleníku je o půl stupně vyšší než venku pod stříškou. Uvažuji jakou to má logiku.

   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 155.12 (?), 1.1.2011 16:50
Já mám v zimě na obou teploměrech (severní a jižní strana řadovky) vždy o 1,5 - 3°C více než např. v autě, které stojí na volném prostranství. Akumulační schopnosti domu jsou jiné než volně stojícího skleníku.
      
host - 164.25 (?), 1.1.2011 17:31

Snažím se nějak pochopit jak je to se slunečním zářením. Ikdyž je mírně pod mrakem tak kolektory na teplou vodu mi jedou v zimě pokud nejsou zasypané sněhem. Nějak si to snažím vysvětlit selským rozumem a chápu to tak, že sluneční paprsky nesou energii, která se po dopadu na určitou látku mění v tepelnou energii. Kolik tepla se uvolní záleží na látce kolik paprsku odrazí. Pokud by neodrážela žádné paprsky, všechny dopadlé by se přeměnily v teplo. To znamená, že sluneční paprsek projde přes polykarbonát a dopadne na zem. Část se odrazí od země a část se neodrazí a převede na teplo. Tím se ohřeje půda ve skleníku a stoupá teplota. Tím, že je skleník uzavřen, musí být ve slkeníku tepleji než venku. Když však přestane svítit slunce, skleník brzo přijde o naakumulované teplo a teplota klesá. Venku by to mělo být to samé ba naopak rychlejší. Nebo barák sálá teplo a i když je druhé čidlo od něj půl metru tak je nahříváno proto vyšší teplota než ve skleníku. Od 22:0 hodiny mám nastaveno topení v baráku na 19,5 stupně a už tolik nesálá teplo a teplota venkovního čidla se srovnává s teplotou čidla ve skleníku. O půlnoci se spouští automaticky v ČOV bublání vody a tím se zřejmě prohřívá hlína nad ní a nahřívá vnitřní vzduch ve skleníku.  Zajímal by mne názor těch co ve škole ve fyzice poslouchali a nebavili se.

         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 147.108 (?), 1.1.2011 19:58

Vymyslel jste absolutně černé těleso (fyzikální pojem), pohltí všechny paprsky a žádný neodrazí. K dotazu. Asi to funguje zhruba jak jste popsal. Uplatní se uzavření skleníku, akumulace ve zdivu a biologický proces v čističce. Přesné poznání těch mechanismů asi nemá praktický význam.

   
host - 178.235 (?), 1.1.2011 17:42

Oslunění skleníku i jeho umístění na ČOV může mít vliv.Orientace garáže (oslunění)rovněž. Především bych si zkontroloval shodnost údajů obou čidel tím, že bych je umístil vedle sebe do jednoho prostoru.  AB

   
host - 24.183 (?), 2.1.2011 10:29

Já mám skleník postavený na volném prostranství, uvnitř min/max teploměr a docela mě překvapuje denní teplota o cca 8-10C vyšší než venkovní i při zatažené obloze.  Minima jsou asi o 5C vyšší než venkovní teplota, velký vliv má vítr.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika