Výroba substrátu ze smrkových hoblin a slepičinců



host - 94.165 (?)
11.12.2020 16:36

Také jsem si párkrát přivezl slepičák z komerčního chovu (na hoblinách). Rozhodně si nemyslím, že by v tom materiálu bylo málo dusíku, který by nestačil na rozložení hoblin. Chce to ale vědět co v tom je. Případně doplnit dalším jalovým materiálem, vlhčit a překopávat. Klidně bych ten slepičák zapravil do půdy tak jak je.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 94.165 (?), 11.12.2020 16:36

Také jsem si párkrát přivezl slepičák z komerčního chovu (na hoblinách). Rozhodně si nemyslím, že by v tom materiálu bylo málo dusíku, který by nestačil na rozložení hoblin. Chce to ale vědět co v tom je. Případně doplnit dalším jalovým materiálem, vlhčit a překopávat. Klidně bych ten slepičák zapravil do půdy tak jak je.

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2852) - 6.138 (?), 11.12.2020 19:09

Kéž by byla okurková sezóna! Je to mnohem horší: není do čeho na té zahradě píchnout. Země je zmrzlá, počasí pod psa a ještě ten covid. A zadavatel opravdu má přebytek. Tak proč neřešit, jak bych to řek, marginální problémy, ne?

Milan HP

                     
host - 91.196 (?), 11.12.2020 19:39

Ano, zamýšlíme se nad chroustem, vrtíme psem, vracíme se do dětství a ptáme se : proč? Je tu ale velký rozdíl v tom, co se v tomto slůvku skrývá-tehdy to byla touha odkrývat tajemství, teď je to něco jako: má to vůbec nějaký smysl, kolik mám ještě dní, než přijde poslední... Takže v letech příštích je v plánu zalesňování a plynofikace, tak pojďme podumat, jak to s těmi hoblinami a slepičinci udělámecheeky.

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2852) - 6.138 (?), 11.12.2020 20:49

Já nijak, ale alespoň je to problém konkrétní, hmatatelný a zapáchajíci. Chrousti? Ti se o sebe postarají sami. Jen tak mimochodem: že jich od těch 60tých, 70tých let minulého století ubylo?

Milan HP

                     
host - 91.196 (?), 12.12.2020 9:13

Na zahradě, v sadu, v zahr. domku a jeho okolí je ještě tolik práce, že si nejsem jist, že ji do začátku jara stihnu všechnu shrnoutcheeky! Před pár dny jsem vyhnal zajdu, který si chtěl pošmáknout na kůře ml.stromků-následně jsem je opatřil pletivem-jednotlivě ty na stálém stanovišti, hromadně školkované. Protože zvěř mám rád a nemůžu být na place 24, tak jsem pro zubaťáky tu i tam-na okrajích pozemku nachystal hromádky ořezu-větví jab., hr., tř.,...Čerstvou hmotu-základ na nový kompost sypu do mělkých hrobů, jedna jeho strana je pozvolně šikmá-tak, aby při oblevě vzbuzení ježci po oňuchání zase včas a bez velkého úsilí odešli zpět do hajan. Dlouhé války-tzv.německé kopy nechám zakryté černou netkou do jara. Pak na chvíli sloupnu, kopy srovnám, nakypřím, přihnojím a zase zakryju-zahřejí se, budou tak svolnější k dalšímu kvalitnímu pěstění. Ještě budu čistit části stromů od všelikých špin, zač.r. 21 bílit, přikrmovat ptactvo...

                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2852) - 6.138 (?), 12.12.2020 21:14

No, ono je tam práce dost i u mne, hlavně rytí. Jenže tam nahoře u mne (570 mnm) už dlouho mrzne, mě chytlo koleno a ještě k tomu je počasí vepsí. Tak sedím a píšu. Telka se moc nedá koukat. Ale ta práce mi zatraceně chybí. A doufám, že tahle mrtvá sezóna brzy skončí.indecision

Milan HP

                     
host - 204.6 (?), 12.12.2020 18:31

Pravda je někde mezi. Především chci říct, že jsem zde nepřišel radit se o tom, zda to udělám -  pro ten pokus už rozhodnutý jsem a můžete mě klidně mít za hlupáka. Nevidím v tom problém - aktuálně to totiž vše vyhazuji na kompost a to můžu udělat kdykoliv v průběhu budu chtít...  Přišel jsem pro rady zkušenějších, abych zjistil, jak zkompostovat smrkové hobliny efektivněji a kvalitněji, aby výsledek za něco stál. A pak se podělit o výsledek, ať je jakýkoliv.

Nemusí být honem. Ale deset let čekat samozřejmě nechci. A když jste u těch rychlokvašek, mohlo by pomoci prokvašení materiálu před jeho uložením, nebo si při vyslovení této myšlenky budete všichni hromadně ťukat na čelo? :-)

Díky všem za jakékoliv příspěvky.

                     
host - 232.16 (?), 13.12.2020 2:25

Deset let čekat nemusíte. Zkuste to podle: Jak na kompostování slepičího trusu.

                     
host - 91.196 (?), 13.12.2020 7:02

O pravdě cosi napsal už p. Čapek. Já vím, že se s ní šetří-z různých důvodů, přestože má každý tu svoucool. Snad by pomohlo namísto bolestivého klepání do hlavy vypustit z ní cosi slin a močky z měchuřiny-pak se kvasný proces lépe nahodíwink. Prolití horkou vodou a zakrytí hromady fólií, expozicí vůči Slunci taky nic nezkazíteenlightened.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika