Zdravím pane inženýre, zkusím to vyjmenovat jen heslovitě (právě odcházím na zahradu očkovat)... Mimochodem diskuze pravokořenná versus očkovaná jsou letité a nikdy nekončící, obě varianty mají mnoho příznivců i odpůrců a všichni mají částečně pravdu.... Já patřím k zastáncům očkování.
1. Úspěšnost ujmutí: Existují odrůdy, které je téměř nemožné rozmnožit řízkováním (například členové rodiny Alba, některé staré růže,...). Naopak ramblery a půdopokryvné a většina polyantek se ujímá z řízků téměř na 100%.
2. Odolnost: Růže na podnoži přejímají část jejích vlastností, jsou vitálnější, bohatěji kvetou, mají lepší odolnost chorobám a jsou celkově mrazuvzdornější než jejich pravokořenné kolegyně. (platí pro více než 3/4 odrůd, zbylá cca 1/4 odrůd je stejně kvalitní i jako pravokořenná). ( viz desetiletá studie VUKOZ) Případné riziko zplanění sice existuje -ve výše uvedeném případě očkování na obražený kořen je relativně vysoké - ale jinak se objevuje téměř výlučně v případě, kdy se kořeny při sázení či obrývání příliš nadzvihnou a začnou směřovat vzhůru. Druhá možnost je, že se rostlina příliš razantně zmladila a tlak rašící mízy probudí i záložní pupeny podnože na krčku. Abych byla upřímná s odstraňováním výmladků nemám téměř žádnou práci, objeví se vyjímečně (krtek, hryzec,...)
3. Rychlost, úspornost a jistota: Za 18 měsíců získám silnou bohatou sazenici s mohutným kořenovým systémem (u řízkovanců je to vždy sázka do loterie). Z jednoho pětiočkového roubu mohu získat až pět očkovaných keřů (ale max. 2 řízkovance). Očkovanci jsou nenároční na údržbu s trochou nadsázky to zvládají až do stádia hotové sazenice zcela sami a venku, řízkovanci naopak potřebují vlhké nejlépe řízené skleníkové prostředí, nebezpečí napadení chorobami a jejich totální likvidace je enormní. Při očkování mám za 14 dní jasno, zda se očko ujmulo (riziko, že uhyne v průběhu zimy je minimální) v případě neúspěchu mám čas do konce srpna přeočkovat, zatímco u řízků jistotu úspěchu získám až příští jaro. Úspěšnost očkování je i při špatné afinitě okolo 75%, běžně ale cca 90 - 95%.
Mimochodem při šlechtění růží se nejlepší kříženci okamžitě přeočkovávají, protože teprve na podnoži se plně projeví jejich barva a kvalita a je možno je objektivně zhodnotit. Jen pro zajímavost, v Californii pravokořenné růže prakticky nepěstují, ale používají jako podnož climber 'Dr. Huey', díky kterému rostliny odolávají v listu i květu enormnímu vedru a jsou schopny si díky mohutnému kořenovému systému sáhnout pro vodu do větších hloubek.