Výhony nad květy révy



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.27 (?)
23.5.2012 8:08

Samozrejme, že osečkovaním viniča pred kvetom žiadnu silu do strapcov nenalejete. Má to význam pri reguľovaní nepomeru rastu výhonov pri vedení na oblúky, pri redukcii úrody- ak je nasadený nadmerný počet strapcov a tiež napr u systému Vertiko. Ak u Vertika necháte dlhé bočné výhony, tak sa Vám pod váhou strapcov vo vetre vylomia. Pri klasickom vedení, napr. RH osečkovanie všetkých výhonov v čase pred rozkvetom nedáva zmysel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Marcela Vrbová - (12) - 187.23 (?), 21.5.2012 19:08, zobrazeno: 12016x

Dobrý den, vinaři,tak se hlásím po třech měsících a jak jinak, než s dotazem.Réva mi kvete, ale teď nevím, jestli mám nechat výhon nad květem růst, nebo ho uštípnout?


   
host - 178.235 (?), 21.5.2012 19:15

Snad až za čtvrtým až pátým listem?

      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 21.5.2012 20:16

Révy Vám nekvete, teprve se chytá kvést. Někdy se u odrůd náchylných na sprchávání doporučuje vrchol zaštípnout, ale nedoporučoval bych to. Lepší je ho nechat růst, osečkuje se, až je nad drátěnkou, což je daleko později než při květu.

         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 21.5.2012 20:55

také bych to nechal být, jinak sprchnutí mže být způsobeno i podnoží, např. podnož 5BB je tímto známá, proto třeba RR se nedoporučuje na této podnoži pěstovat

   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (513) - 151.93 (?), 21.5.2012 21:11

Uštípávání výhonu nad prvním listem za květem, poupětem nebo dokonce hned za ním, je šílený zlozvyk, díky kterému prý "pak síla jde do hroznu a nikoliv do výhonu". Réva listy potřebuje k dýchání a získávání síly na příští rok a potřebují je i hrozny, aby díky fotosyntéze dostaly cukr.

Tahle špatná rada zazněla kdysi v pořadu Rady ptáka Loskutáka, ale i před tím jsem se s tím setkal - v naší dědině. Ten soused to prý dostal jako radu od vinaře z jižní Moravy a prý se to tak také běžně dělá v státech jižní Evropy.

      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 12.96 (?), 22.5.2012 8:04

Dúfam, že sa na mňa p.Zyjan nebude hnevať, ale nevidel by som zaštipovanie výhonov pred kvetom tak dramaticky. Mám to v praxi overené a nepozoroval som zatiaľ hráškovatenie alebo problémy s oplodnením súkvetí. Zaštipovanie robím aj teraz- minulý a tento týždeň. Dôvodom je regulácia rastu vinného kra: ak sú výhony mohutnejšie na koncoch oblúkov ako v strede, kde potrebujem kvalitné ťažne k budúcej úrode, potom tieto zelené výhony- od tretieho po posledný- úmerne a s citom zaštípnem. O 1-2 týždne sa nepomer v raste vyrovná. Druhým prípadom, kedy razantne redukujem rast hneď za kvetom, event. odstrihnem celý kvet, je vtedy, keď do mladého kmienka naočkujem očká nových odrôd a potrebujem, aby sa ujali a vyrašili. Keby som nechal miazgu prúdiť do zelených kvitnúcich ťažňov, očká by časom zaschli, miazga by ich obišla.

         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (513) - 151.93 (?), 22.5.2012 13:49

Tady bych to bral - pokud se jedná o zajištění kvalitního tažně na budoucí rok, tak to bude správně. Ale redukcí listů se kvalita hroznů nezvýší, spíš naopak.

            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 22.5.2012 14:15

S dogma, že listy odebírají rostlině sílu a ta pak místo do hroznů tlačí energii do svého dalšího růstu, jsem se také už několikrát setkal. Když opáčím, že je to nesmysl, bývá mi sděleno : ale říkali to i v televizi !

               
host - 124.211 (?), 23.5.2012 7:52

U nás v dedine tiež skoro každý olamuje letorasty za 1 - 2 listom za posledným strapcom. Tiež argumentujú tým, že potom ide sila do strapca a nie do listov. Ale potom by to tak malo platiť aj pri ostatných ovocných druhoch, čo sa už ale akosi nepraktizuje.

Jeden rok, keď som bol v lete v zahraničí, mi takto révu olámal otec, ale musím povedať že nejaký dramatický rozdiel v kvalite ani cukornatosti hrozna som nespozoroval. Napriek tomu verím tomu čo sa píše v literatúre a nechávam na jeden letorast aspoň 8 - 10 listov.  

V.

                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.27 (?), 23.5.2012 8:08

Samozrejme, že osečkovaním viniča pred kvetom žiadnu silu do strapcov nenalejete. Má to význam pri reguľovaní nepomeru rastu výhonov pri vedení na oblúky, pri redukcii úrody- ak je nasadený nadmerný počet strapcov a tiež napr u systému Vertiko. Ak u Vertika necháte dlhé bočné výhony, tak sa Vám pod váhou strapcov vo vetre vylomia. Pri klasickom vedení, napr. RH osečkovanie všetkých výhonov v čase pred rozkvetom nedáva zmysel.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika