Réva - draslík x hořčík



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?)
18.9.2013 17:35

Podle "čítankových obrázků" a literatury se jedná o typický projev nedostatku Mg, tedy hořčíku. Ovšem po zkušenostech jsem s vynášením podobných soudů velmi opatrný. Může se totiž také jednat o kombinaci deficitu i dalších prvků v neznámém poměru.

V každém případě mne zaujalo, jak jste před nedávnem stručně zmiňoval vliv různých podnoží na deficity ve výživě u shodné odrůdy. Mohl byste tyto své zkušenosti ještě podrobněji popsat a případně i podpořit nějakými snímky?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 15.5.2013 6:23

Pokud je deficit 75mg/kg, na 100m2 je třeba dodat 6,75kg čistého hořčíku. VJK

                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 15.5.2013 8:11

Uvedl jsem zjištěnou hodnotu obsahu hořčíku 85 mg/kg v půdě. Jedná se o váhový podíl hořčíku Mg ve formě MgO v jednom kilogramu sušiny (laboratorně upravený vzorek půdy). Pro můj typ půdy, která je charakterizována jako střední (ve škále lehká - střední - těžká) je však optimální doporučovaná hodnota obsahu hořčíku 226 ÷ 365 mg/kg.

                  
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 15.5.2013 6:28

Wimpi, nechte révu být a dejte se na borůvky - půdu pro to máte ideální :-) 

Ph máte zjištěno vodním výluhem nebo KCl (CaCl2)? VJK

                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 15.5.2013 8:20

Jojo, a já bl.ec sázím borůvky do rašeliny a ještě jim do toho přidávám prosátý mulč, aby to měly jó ideální. A přitom můžu zakládat borůvkové plantáže naostro. No nic, naštěstí v nové viničce je to lepší, tam mám pro změnu zase mírně alkalickou reakci a tedy mírný nadbytek vápníku. Půdníreakce byla zjištěna jako CaCl2 (použitá testovací metoda (A)-SOP44).

                     
host - 171.192 (?), 14.9.2013 12:28

Dobrý den.Mám malou viničku.Celkem 10 odrůd moštového a stolního vína.Pouze u Nera se projevuje nedostatek draslíku.Jiné keře jsou naprosto v pořádku, sytě zelené, bez příznaku nějakého deficitu.Letos jsem min.5x prováděl postřik na list s výživou a to Wuxalem super, Harmonií mikroprvky a Vinofertem.Poraďte prosím mám přidat draslík pouze k Neru? Kdy? Ještě nyní, nebo až příští rok?Jaké množství?Děkuji.Ještě jedna otázka.Kde lze dohledat sumu aktivních teplot pro určitý region, nebo místo?


                     
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 13.245 (?), 14.9.2013 20:53

Já už jsem tento pokus o odstranění barevných listů u Nera po 8 letech vzdal. Výživu má stejnou jako ostatních 40odrůd révy (Wuxal super také používám) a stále má snahu aspoň částečně barvit listy. Jinak úroda je dobrá, chuť bobulí také, roste téměř bez postřiků, tak už to dál neřeším. Na druhou otázku vám bohužel neodpovím.

   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 15.9.2013 22:53

zdravím, vedel by prosím niekto určiť podľa listov, či ide o deficit prvku alebo virus? Fotka je z 5.9. Už som to popisoval tu . Niektoré listy sú už úplne celé fialové, ale len nad miestom cicania škodcu. Ostatné na celom kríku sú ale bodkavé. V inej téme tu som našiel reakciu p.Paľa, že "Podľa zfarbenia lístia vľavo vzadu na tej istej snímke by mohlo ísť o dôsledok mechanického poškodenia výhonku pod listami, ktoré tak reagujú na poruchu prúdenia miazgy so živinami." - mohol by byť toto dôsledok aj u mňa? Mám radšej odstrániť ten výhonok nad miestom poškodenia?

ďakujem.

listy - čo to je?
listy - čo to je?
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 18.9.2013 17:21

Poradíte prosím o jaký deficit se jedná, Mg, K nebo P? díky moc

jedna je samozřejmě bílá odrůda, druhá modrá...



         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 242.167 (?), 18.9.2013 17:34

Dle knihy "Pěstujeme stolní odrůdy révy vinné" kterou mám zrovinka před sebou, je na tom prvním snímku nedostatek hořčíku a na tom druhém (tmavé listy) nedostatek draslíku.

         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 18.9.2013 17:35

Podle "čítankových obrázků" a literatury se jedná o typický projev nedostatku Mg, tedy hořčíku. Ovšem po zkušenostech jsem s vynášením podobných soudů velmi opatrný. Může se totiž také jednat o kombinaci deficitu i dalších prvků v neznámém poměru.

V každém případě mne zaujalo, jak jste před nedávnem stručně zmiňoval vliv různých podnoží na deficity ve výživě u shodné odrůdy. Mohl byste tyto své zkušenosti ještě podrobněji popsat a případně i podpořit nějakými snímky?

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika