Hibernal a Solaris - choroby



vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?)
8.8.2011 22:07
Dolomitický vápenec obsahuje pouze asi 10-20% MgCO3, to o čem píšete se jmenuje vápnitý dolomit - ten má obsah kolem 35%-40% MgCO3. Zdánlivé slovíčkaření, ale s poměrně velkým vlivem na výsledný obsah hořčíku. Ještě je vhodné, aby byl ve struktuře velmi jemně mletý. Vyrábí např. KVK, pytel 40kg za cca stovku. VJK
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Ferby1 - (41) - 16.70 (?), 22.7.2011 19:18, zobrazeno: 46538x

Zdravím, chtěl bych se zeptat co by mohl být za problém s těmito dvěmi odrůdami (viz foto) - Hibernal má občas nějaký hrozen s nafialovělými bobulemi a list vidíte vedle (chloróza?, nedostatek něčeho? jiná choroba?), no a Solaris je vedle tam jde jen o listy - vypadají podobně jako u Hibernalu. Mějte se a díky za reakce.

Hibernal hrozen
Hibernal hrozen
Hibernal list
Hibernal list
Solaris keř
Solaris keř
Solaris list
Solaris list
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 140.86 (?), 23.7.2011 1:49
Dobrý deň! Na listoch Solarisu a Hibernalu (chloróza až nekróza) máte príznaky z nedostatku horčíka. Strieknite MgSO4 na list + zálievku ku koreňu. Ojedinelé znetvorené modrajúce bobuľky by som zatiaľ nebral vážne. Tiež ich doma objavujem. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (513) - 151.93 (?), 23.7.2011 15:25

Souhlasím s Paľem - je to jasná chloroza, možná k hořčíku bych pro postřik přidal i železo. Co se týká bobulí, zdají se mi být zdeformované, což by mohlo svědčit i o penerospoře, která se objevuje na bobulích, které jsou révou odvrženy či nedovyživeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferby1 - (41) - 16.70 (?), 23.7.2011 19:21

Zdravím ještě jednou a díky za reakce, myslel jsme si, že mi potvrdíte tu chlorózu, co se týče nafialovělých bobulí Hibernalu, napadlo mě, že by mohlo jít i o úpal (ta penospora mi moc nesedí) mám totiž zónu hroznů poměrně dost odlistěnou a to souvisí i s mou druhou otázku. Je lepší ty nažloutlé až skoro žluté místy proschlé listy trpící chlorózou utrhnout nebo je nechat? A ještě jedna podotázečka: Můžu teď ještě ve fázi vývinu bobulí  (u Solarisu už skoro zaměkání) v pohodě doplňovat chybějící živiny (např. zálivka hořkou solí, postřik na list? - zejména hořčík?). Zajímavé je, že náročnější na hořčík by měl být dle řady článků a odkazů spíše ten Solaris (všude se to píše). Díky a mějte se...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.132 (?), 23.7.2011 22:12

Hibernal = úpal.  Odlisťování úpal podporuje.  Střikejte dobrým listovým hnojivem až do zlepšení stavu - třeba Wuxal super a navíc železo v chelátové formě.  Já jsem Solarisn /300 hlav/  letos stříkal  Wuxalem asi 6 x a mám   po mnoha letech konečně zelený a už bude zaměkat.  Na hořkou sůl se vykašlete, nejlepší jsou kvalitní listová hnojiva s chelátovými vazbami.

A hlavně začněte příští rok preventivně a všas - chloróza se opakují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 144.186 (?), 24.7.2011 21:43
Dobrý deň, Ferby1! Chloróza listov v rôznom stupni- od svetlozelenej cez žltú až po nekrózy okrajov listov sa vyskytuje najmä u podpníkových frankoamerikánov a u priamorodiacich hybridov. Na príčine býva najčastejšie deficít horčíka, železo je až na druhom mieste. Pôdy na južných svahoch Malých Karpát majú svôj pôvod vo zvetralom vápenci, ktorý má železa dostatok-môžete mi veriť, že nie je v chelátovej forme. Portugal modrý (Orešanské červené) tam pestujú s úspechom takmer 200 rokov. Striekať minerálmi na list môžete aj pri dozrievaní, nie sú to organické pesticídy. Pokiaľ ide o formu horečnatej soli, veľmi dobre účinkuje pri postreku konifér (thují)- s chlorofylom listov robia opakované postreky hotové zázraky, najmä MgSO4 kúpený v sáčku a nariedený s vodou. Keď zaberie u thují, prečo by nemal fungovať pri viniči? Z kombinovaných listových hnojív mám skúsenosti s Harmavitom, Fytovitom, Ferrovitom a teraz striekam Hycol 8-Z. Verím, že Wuxal je výborný. Choré listy môžete odlomiť, ale nie sú zdrojom žiadnej infekcie. Znetvorené bobule by som neodstraňoval, zoschnú a časom odpadnú. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 8.127 (?), 8.8.2011 17:06

Je to projev nedostatku Mg, mám stejné problémy hlavně s MT. Řeším to každoročně tak, že do každého postřiku proti oidiu a perenospoře přidávám 50 g síranu hořečnatého na 10 l postřiku = 0,5 % roztok  (hořká sůl, dostane se v zahr. potřebách). Efekt je poměrně rychlý a spolehlivý. Před 2 lety jsem objevil v zahr. potřebách mletý dolomitský vápenec, který obsahuje vysoké procento MgCO3, vyjadřeno jako MgO- 35 %, zakopal jsem ho do půdy, letos už vidím efekt - listy jsou od letoška v pořádku. Doporučuji. Keš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 8.8.2011 22:07
Dolomitický vápenec obsahuje pouze asi 10-20% MgCO3, to o čem píšete se jmenuje vápnitý dolomit - ten má obsah kolem 35%-40% MgCO3. Zdánlivé slovíčkaření, ale s poměrně velkým vlivem na výsledný obsah hořčíku. Ještě je vhodné, aby byl ve struktuře velmi jemně mletý. Vyrábí např. KVK, pytel 40kg za cca stovku. VJK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 59.40 (?), 9.8.2011 10:11
Mám obdobný problé d s nedostatkem hořčíku?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 167.202 (?), 9.8.2011 12:11
Nekrózy na okrajoch listov u Vašej bielej aj modrej sorty svedčia o nedostatku draslíka. Nedávno sa riešil podobný problém. Vinič je draslomilná plodina, insuficiencia draslíka spôsobuje aj menšiu mrazuodolnosť. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika