Co vaše réva?



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?)
25.9.2010 21:21

Zdar pane Mirku!

Obdivujíc barvu hroznů Vaší chrupky, přemýšlím, v čem tkví problém, že předčasně přišla o své olistění, na což ty krásné hrozny doplatily svou bezcukernatostí. A jak Vám tak sedím u monitoru a důkladně prohlížím a analyzuji tu fotku, najednou - BÁC! Mám to! Příčina je odhalena. A kdepak se ta příčina nachází?, zajisté se ptáte...  Za zdí!, já odpovídám.

Za zdí totiž vidím bujně a spokojeně růst vitální datlovou palmu, pravděpodobně druhu Phoenix Canariensis. Toť přímý důkaz, že globální oteplení si vybralo svou daň už i na Břeclavsku. Jak známo, palmy vegetačně přísluší do subtropického, či tropického podnebního pásma, charakteristického celoročně vyrovnanými vysokými teplotami, vysokou vzdušnou vlhkostí, podporovanou častými monzumovými lijáky. Učiněný ráj pro plísně! (A logicky též zhouba pro révu). Tam, kde se daří palmám, měly by se v zahradách pěstovat úpně jiné druhy ovoce, než o které se tak statečně, ale marně snažíte Vy.  Kupříkladu bych uvedl ananas, papáju, banány, či rýži. Kdepak révu!

Takže nyní máte v podstatě dvě možnosti : buď na své zahradě zásadně změníte druhovou skladbu svých výpěstků (viz. výše uvedené příklady) a nebo se za révou přestěhujete jinam. Třeba k nám na Šumavu. I my jsme se totiž nedávno museli globálnímu oteplení přizpůsobit a tak namísto dřívějšího pěstování brambor zakládáme vinohrady.

Zdraví Wimpi!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 155.12 (?), 18.9.2010 17:25
Přídávám fotky "Martináků" z mé bílé, neznámé odrůdy. Dále fotky sousedovy odrůdy, který jim říká Chorvat. Je to silně "navoněná" odrůda kterou je cítit již z dálky, pokud bobuli jíte tak střed vyklouzne z obalu a stále drží "pohromadě", klouže v puse jako slimák (slimáky jsem nejedl). Vůně až nechutná (může to být to labrusko?) a réva roste jako divočák, mívá ale problémy s dozráváním hroznů. Mirek
moje bílé, velmi rané co mělo být Vostorg, toto je zbytek z první úrody
moje bílé, velmi rané co mělo být Vostorg, toto je zbytek z první úrody
... a tady je druhá úroda z květů na zálistku, možná i dozraje
... a tady je druhá úroda z květů na zálistku, možná i dozraje
Chorvat
Chorvat
Chorvat
Chorvat
      
host - 93.15 (?), 24.9.2010 19:41

tak mam konecne informace z mikulovske podoblasti ohledne revy, byl jsem tam na dovoene a byla to parada, navic pocasi snad lepsi byt ani nemohlo a cenne info jsem konecne nashromazdil, taky neco Vys.skoly z Lednice-tam to byly žně-takove mnozstvi odrud se jen tak nevidi, uzasne!

      
host - 215.11 (?), 24.9.2010 20:27

Chorvát je kříženec Vitis riparia a V. labrusca. Rosolovitá dužnina snadno oddělitelná od slupky je typická. Chuťové vlastnosti jsou tragické. VJK

         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 24.9.2010 21:31

Avšak lidské chutě jsou nevyzpytatelné. Například jedna moje známá pěstuje na zahradě mohutný keř jakési šílené labruskové bílé odrůdy. Když jsem netušíc ochutnal, srolovaly se mi uši.  V rámci očekávaného degustačního hodnocení jsem si trufl pocity z tohoto zážitku ze slušnosti příliš nepochválit. U hostitelky ale nastalo zklamání, neboť nepokrytě očekávala slova obdivná. Pro ni je to totiž - cituji : "vynikající muškát"! A tak si myslím, že dárek v podobě sazenice odrůdy "Chorvát" by u ní vyvolal nadšení.

            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 155.12 (?), 25.9.2010 6:23
Když jsem sousedě nabídl předloni krásnou Kodrjanku tak jsem byl odmítnut s tím že není dobrá! Každý má hold jinou chuť. I když týden bylo hezky a slunečno, Kodrjanka se moc nevybarvuje, o sladkosti ani nemluvě. Červená chrupka ani po třech týdnech nezesládla a tak ji dnes zlikviduji, včetně keře.
Červená chrupka
Červená chrupka
               
host - 137.206 (?), 25.9.2010 12:36

Zdravím Vás pán Mirek!

Tiež som mal v minulosti 1 koreň červenej chrupky. Úrodnosťou ani chuťou žiadny zázrak, ale tá Vaša vidím rodí dobre. Ak boli listy poničené plesňou, bude v takom množstve strapcov asi málo asimilátov, ktoré by sa mali premeniť na cukor. Vraj má byť aj v októbri ešte babie leto, tak by som to na Vašom mieste nechal visať, snád trocha zosládne, pokiaľ neshnije.

Moja veľkoplodá bezsemenná Rhea tiež slušne zarodila, ale sladké sú len vyfarbené bobule. Jeden z desiatich strapcov popraskal po dážďoch na konci augusta. Nafotil som ju, ale pokazil sa mi digitál, nie je možné preniesť súbory do PC, tak posielam aspoň Rheu z minulého roka.   Paľo

Rhea(slovenský Jupiter) 2009
Rhea(slovenský Jupiter) 2009
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 155.12 (?), 25.9.2010 13:30
Děkuji za povzbuzení ale chrupka už má bobule měké a je na nich i plíseň, místy i hniloba. Už mám vedle ní zasazenu Arkádii. Vaše Rhea je velmi pěkná, já jsem ji vysadil vloni, ale letos spíše živořila díky podmáčení, zlepšila se až v druhé půlce prázdnin. Příští rok se ale ještě asi "neukáže". Hezký víkend přeji. Mirek
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 25.9.2010 21:21

Zdar pane Mirku!

Obdivujíc barvu hroznů Vaší chrupky, přemýšlím, v čem tkví problém, že předčasně přišla o své olistění, na což ty krásné hrozny doplatily svou bezcukernatostí. A jak Vám tak sedím u monitoru a důkladně prohlížím a analyzuji tu fotku, najednou - BÁC! Mám to! Příčina je odhalena. A kdepak se ta příčina nachází?, zajisté se ptáte...  Za zdí!, já odpovídám.

Za zdí totiž vidím bujně a spokojeně růst vitální datlovou palmu, pravděpodobně druhu Phoenix Canariensis. Toť přímý důkaz, že globální oteplení si vybralo svou daň už i na Břeclavsku. Jak známo, palmy vegetačně přísluší do subtropického, či tropického podnebního pásma, charakteristického celoročně vyrovnanými vysokými teplotami, vysokou vzdušnou vlhkostí, podporovanou častými monzumovými lijáky. Učiněný ráj pro plísně! (A logicky též zhouba pro révu). Tam, kde se daří palmám, měly by se v zahradách pěstovat úpně jiné druhy ovoce, než o které se tak statečně, ale marně snažíte Vy.  Kupříkladu bych uvedl ananas, papáju, banány, či rýži. Kdepak révu!

Takže nyní máte v podstatě dvě možnosti : buď na své zahradě zásadně změníte druhovou skladbu svých výpěstků (viz. výše uvedené příklady) a nebo se za révou přestěhujete jinam. Třeba k nám na Šumavu. I my jsme se totiž nedávno museli globálnímu oteplení přizpůsobit a tak namísto dřívějšího pěstování brambor zakládáme vinohrady.

Zdraví Wimpi!

                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 155.12 (?), 26.9.2010 8:18
Dobré ráno Wimpi, děkuji za Vaše zjištění a budu se jím vážně zabývat. Jen si musím zvolit tu správnou plodinu. Banánovník jsem již vysel ale nevzešel, papája je zase moc vysoká a ananas roste dva roky. Zbývá tedy rýže, která se jeví jako docela vhodná plodina, ale tam bych zase potřeboval bůvoly (nebo alespoň voly) a ty nemám. Venku za plotem jsem letos vysadil bambus! Jinak asi zasadím cement, pohnojím štěrkopískem, zaliju a mám po starostech! ;o) Přikládam dva snímky zhruba ze stejného období letošního a loňského roku pro porovnání. Sladkost není problémem jen u révy ale víceméně u všeho ovoce (réva, ostružiny, melouny, jahody...) a s chutí (i zráním) se potýká dokonce i zelenina (hlavně rajčata). Bylo až úžasné pozorovat jak rostlinstvo využilo tří týdnů horka v červenci. Co zrálo v tuto dobu nemělo chybu. Lidovci navrhovali "tři roky a dost", já jsem to zkrátil na dva. Pokud něco "nepůjde" dvě sezony po sobě tak má smůlu. Začal jsem s tím letos a třísky už lítají (réva, jabloně, meruňka, třešeň). Přeji hezký zbytek víkendu (prodlouženého?) Mirek
vloni se ani nevybarvila......
vloni se ani nevybarvila......
barvu sice má ale vyhozená je stejně....
barvu sice má ale vyhozená je stejně....
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 26.9.2010 14:33

tak na dovolene jsme zaskocili do výzkumaku v Lednici a mohli i neco ochutnat, tady jsou pro me zajimave odrudy... víc se mi jich sem dát nepodařilo

ALDEN
ALDEN
BASTARD
BASTARD
DACNYJ
DACNYJ
DAMASCENKA
DAMASCENKA
F-4 (NEJLEPŠÍ CHUŤ JAKOU JSEM KDY NA HROZNU OCHUTNAL)
F-4 (NEJLEPŠÍ CHUŤ JAKOU JSEM KDY NA HROZNU OCHUTNAL)
GLENORA
GLENORA
JUBILEJ ZURAVLJA
JUBILEJ ZURAVLJA
JURIN
JURIN
MI-5-26
MI-5-26
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika