My se napsled podívali do kalných oček naší bez několika dnů 16ti leté Peginky před týdnem.
Ty symptomy starých psíků jsou téměř jako přez kopírák.Pegi byla nakonec asi 4 roky úplně hluchá, nicméně reagovala na nonverbální komunikaci.
Postupný šedý zákal snižoval její zrak, ale viděla až do posledního výdechnutí.Nebyla kastrovaná a hárala jen 1x v roce, a to v zimě kdy bychom se nemohli starat o štěňátka, přestože jsme alespoň jednou moc chtěli.
Ve 13 prodělala operaci odstranění 4 nádorů mléčných žláz, kdy histologický rozbor 1 z nich potvrdil jako zhoubný.
Poslední rok v únoru prodělala mozkovou příhodu(zničeho nic spadla) a po ní občas zavrávorala.
Včas ji na veterině napíchali (myslím kortikoidy)na snížení otoku mozku, takže to nebylo tak závažné.Nevíme zda v té souvislosti, ale stávalo se, že neudržela venčení a udělala to doma, nejčastěji u, nebo ve výtahu.Přitom ale nepila více, než normálně.
Někdy to udělala když přišla rodina, nebo návštěva, nebo když odcházeli, nebo stačilo když nás viděla se oblékat (v zimě) nebo brát vodítko.Přisuzovali jsme to nervozitě a jisté formě stresu.Začali jsme tedy venčit i 5-6x denně, i pozdě večer, bohužel ráno v 5 to taky někdy neudržela.Později se přídaly i průjmy a Pegi začala ztrácet váhu, až na 10kg.
Celý život byla na granulích a posledních 6 let jsme volili variantu pro starší psy, poněvadž z dosavadních přibrala na asi 14,5kg.Jelikož byla menšího vrůstu bylo to trochu více než by měla mít.Přecijen toho pohybu už tolik neměla.Děti odešly z domu a zůstali jsme na ni s manželkou sami.Často jsme jezdívali na chalupu na valašsko, kde se vyřádila a užila si volnosti pohybu na obrovském pozemku, blízký potok, tůry,houbaření... Alespoň takto jsme se snažili ji vykompenzovat samotu v panelákovém bytě v naší nepřítomnosti.
Vlastně tam i vyrostla, protože ji dcera dostala (vymodlila si ji) za vysvědčení se samýma jedničkama.Tak celé 2 měsíce, prvních,společných prázdnin měli pro sebe...
S nástupem průjmů (posledního půl roku)jsme tedy zvolili alternativu vařeného masa, ať už krůtí, kuřecí,ryba a k tomu zelenina a rýže, nebo těstoviny.
Povedlo se nám ji vykrmit téměř na 12kg.Vlastně její zásluhou, neboť naštěstí voňavé masíčko a ryby, které milovala jí moc chutnaly.Upravila se i stolice a Pegi vypadala vitálnější.
Někdy kolem vánoc 2017 Pegi postihla další mrtvička.I přes včasnou návštěvu veteriny zůstaly následky.Nosila hlavu nakloněnou na levou stranu, více vrávorala, celé dny mezi jídlem a venčením prospala.Když se vzbudila, většinou to znamenalo rychlý přesun ven, pomocí nacvičeného rituálu.Tajně jsem se oblékl, žena mezitím nepozorovaně přivolala výtah(8. patro) a pokud se nepočůrala nebo nepokadila na chdbě, tak ve výtahu následovalo různé hlazení, drbání a odvádění pozornosti, než jsme dojeli do přízemí.Když vydržela byla chválena, hlazena a přestože neslyšela myslím že vnímala naši mimiku a rozuměla tomu.
Tak se ovšem stávalo, že se venčila i 7-8x za den.
V únoru 2018 přišla další mrtvička.Nepomohla jí ani veterina, vlastně jen trochu se zvetila pomocí dalších injekcí.Doléčení probíhalo jako i předchozí případy doma podáváním kortikoidů v prášcích.Opět následovaly průjmy.Začala nám vrtat hlavou nápadná souvislost po léčbě kortikoidy v tabletách, ale až nyní nám z veteriny potvrdili, že jsou to patrně vedlejší jejich účinky na její už tak oslabený trávicí trakt.
Dostala tedy injekci na zastavení průjmu a tablety na doléčení.
Na veterině už jsme byli známí.Někdy i 2x v týdnu.Pro náš klid udělali Pegince i sono bříška, kde bohužel ve střevech objevili nějaké útvary, pravděpodobně nádory.
S politováním nám sdělili že jejich možnosti jsou vyčerpány, a nenápadně naznačili, abychom raději než psíka trápit, uvážili možnost uspání.
V žádném případě jsme to nechtěli vzdát.Jenže Pegi už byla rozhodnuta.
Mnohokrát po té se počůrala i vykadila v bytě, bohuže ne naschvál, ale mrtvičkou už byla postižena i nervová činnost a nastoupila demence.Pegy byla dezorientovaná, stále chodila doleva.Vlevo podél zdi, nábytku jsme museli odstraňovat překážky, někdy jen stála se skloněnou hlavou i pár minut, pokud se povedlo vyvenčit, pak venku jen chodila doleva dokolečka a domů jsme ji museli donést v náručí.Při venčení ji mnohdy museli držet, padala
Bylo pár okamžiků kdy si nás i obešla a pomazlila se, vrtěla ocáskem, jenže až s odstupem času jsme vydedukovali, že asi zmobilizovala poslední síly, a chtěla se rozloučit, dokud jí to v té chvíli právě myslelo.
Poslední den ji manželka po příchodu z práce našla ve zuboženém stavu.V bytě hodně nakáleno, i v pelíšku a Pegi v tom ležela počůraná pod sebe a jen zoufale pohlédla na ženu, a bylo bohužel rozhodnuto.
Už nechtěla, ani neměla sílu žít.Když mi to manžeka volala, myslel jsem, že z práce nikdy neodejdu.Bylo to hrozné! Rozhodnout o smrti milované bytosti se kterou prožijete 16 let krásného života, a ta bytost vám tu lásku bezmezně opětuje a přidává i navíc.
Na veterinu jsme ji vezli ještě se synem, dcera čeká mimi, tak jsme jí přemluvili, ať zůstane doma s manželem.I když to byl v podstatě její pes, když se odstěhovala k manželovi, nemohla si Pegi vzít, neboť manžel má v domku 8smi letou fenu NO.
Postup eutanázie jsem měl nastudovaný již nějaký čas, kdy už bylo jasné, že Peginčina svíčka dohořívá.Dost jsem četl i různá fóra s informacemi o odchodu našich miláčků.Mimo jiné tam moudří pozůstalí uváděli, že vlastně našemu miláčkovi poskytujeme tu nejvyšší možnou službu, kdy on se trápí a my mu toto trápení pomůžeme ukončit.
Tato myšlenka mě podržela i v minutě nejkritičtější, kdy jsem se synem a manželkou společně přidržovali Peginku na vyšetřovacím stole, než jí doktorka na veterině vpichla uspávací injekci a po té co nám Peginka naposled olízla ruce než usnula a následně dostala ukončovací injekci.
Odvezli jsme si Pegi na chalupu, kde to tak milovala, a pohřbili na zahradu kde odpočívají i ostatní, drobná zvířátka, s kterými se děti za svůj život postupně rozloučily.
Loučení bylo moc, moc těžké.Ještě teď máme oči plné slz a v srdci velkou ránu, která se bude hojit velmi dlouho.
Byl to nejčernější PÁTEK 13.4.2018 pro nás všechny.Pegi i zarmoucené pozůstalé!
Jen krásné vzpomínky zůstanou.
Pánovi, který píše, že mu psík skonal stářím v jeho náručí, nelze než závidět.
Nemusel rozhodnout o životě, či smrti svého tolik milovaného, věrného přítele...
I když truchlit bude stejně jako my ostatní.