Kdyby naši (praprapra...)předci žili jen s tím, co už bylo vymyšlené, pak bychom ještě lezli po stromech :-) Jak pěkně je tam opicím dodnes ;-)
Ořešák je sázka na jistotu, ale nevyhovuje zadavatelce/zadavateli.
O moruši platanolisté jsem se dočetl, že nekvete, tudíž ani neplodí (a nehrozí tak znečištění posezení...)
Již byl zmíněn třeba i platan. Základní druh je ale ohromný strom (dá se však samozřejmě pravidelným řezem udržovat v potřebné velikosti. Má však i menší odrůdu s (ploše) kulovitou korunou - Platanis acerifolia/hispanica Alphen's Globe, který by mohl být do zahrady vhodnější.
Podobný je kulovitý javor mléč - Acer platanoides Globosum, případně jeho žlutolistá forma AAcre platanoides Golden Globe (který by se mohl zdát atraktivnější. Anebo třeba další javory se širší korunou, třeba odrůdy javoru jasanolistého - Acer negundo, konkrétně třeba odrůda Flamingo s bíle a růžově panašovanými listy.
Občas se dají sehnat i stromy upravované řezem a vyvázáním do plochého vodorovného tvaru; ty jsou pro takovéto použití úplně ideální. Druhově: nejčastěji lípy a platany, méně často habry, okrasné jabloně, ambroň, duby, muchovník, červenolistý myrobalán atd. atd.
I jinan dvoulaločný má odrůdu s plochým typem růstu; Ginkgo biloga Horizontalis, případně i Pragense či Mariken (ale ty dva druhé jsou pomaleji rostoucí.
Zajímavé by mohlo být třeba i tvarování převislých cedrů do plochého tvaru - Cedrus atlantica Pendula Glauca, případně Cedrus deodara Pendula (kromě atraktivity vzhledu jsou celoročně zelené, resp. sivé).
Katalpa i pavlovnie jsou zajímavé tipy, ale především pavlovnie není všude dostatečně mrazuvzdorná.
Atd.
Josef.