Co je to za květinu?



host - 16.77 (?)
12.8.2007 23:47

Toto je správná odpověď. To pálení v oku trvalo 5 hodin.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 230.20 (?), 17.7.2007 12:33

Podle mě se jedná jeden z mnoha druhů pryšců - Euphorbia, nikoli o fíkus - to je opravdu něco jiného. Pozor na jedovaté mléko, které roní při poranění všechny pryšce! Opravdu je to nepříjemné, může způsobit zdravotní potíže. Ani na množení řízky nepoužívejte kuchyňský nůž. Týká se to i pryšců, které někdy pěstujeme na zahrádkách.

               
host - 207.92 (?), 17.7.2007 16:25

Ve výše uvedených odpovědích je vždy kus pravdy.
Správný název je Synadenium grantii (případně jako synonymum - tedy neplatný botanický název - Synadenium pereskiaefolium).
Pryšců - rod Euphorbia - jsou desítky či stovky různých druhů; předpokládám, že "naše" Synadenium bylo jako pryšec kdysi botaniky popsáno anebo je z čeledi pryšcovitých.
S lidovým názvem "gumovník" jsem se osobně nesetkal, ale dost dobře si dovedu představit, že se této rostlině tak říká: stejně jako u druhů rodu Ficus z ní teče po poranění bílé mléko.
Český název gumovník je určen opravdu Ficus (nejčastěji Ficus elastica s velkými oválnými listy).

Vytékající bílé mléko je nejspíš opravdu jedovaté (ale kdo by je pil?)
Pěstování snadné: světlo, ale ne úpal, propustná půda, střední zálivka (na nedostatek vody upozorní zvadnutím), na zimu pokud možno vegetační klid - chladno a sucho, často přes zimu opadá většina listů.
Množení velmi snadné řízky, nechat zakořenit buď ve vodě anebo přímo do půdy.

Může narůst do velkých rozměrů ale dobře snáší řez: v botanické zahradě v Plzni je vysoké asi 4 m a to už je seříznuté alespoň jednou z takovéhoto rozměru, průměr kmene (resp. řezné rány) je asi 10-15 cm.

Trochu jsem se rozpovídal, ale snad to snesete. Přeji všem hodně pěstitelských úspěchů.

                  
host - 230.20 (?), 18.7.2007 5:53

Ještě k té jedovatosti mléka u pryšců. Při řízkování si docela určitě mlékem potřísníte ruce, pak je krajně nevhodné si "sáhnout" do oka. Údajně hrozí dočasné ochnutí očního nervu. Další riziko je se dotknout vlhké a citlivé pokožky kdekoli na těle. Dojde k jakési povrchové spálenině. To se může stát i na zahradě při likvidaci nějakého středomořského pryšce, který vás už přestal bavit a všude se rozlézá a vysemeňuje. Nepříjemná spálenina, nepříjemná zkušenost. Moje.

                  
host - 163.85 (?), 23.7.2007 21:41

Mléko není nutno pít, aby se človiěk přesvědčil o jedovatosti, stačí pouhý kontakt s pokožkou a máte pěkné puchýře.

                     
host - 13.98 (?), 2.2.2010 11:18

Taky jsem měla tu čest vyzkoušet mléko z pryšce na vlastní kůži. Opravdu nepříjemné pálivé a svědivé puchýřky..

            
host - 16.77 (?), 12.8.2007 23:47

Toto je správná odpověď. To pálení v oku trvalo 5 hodin.

               
host - 8.67 (?), 8.9.2007 10:17

Jo jo, gumovník, máme ho doma, roste jako z vody. Až tady jsem si přečetla, že je jedovatý. To mléko, co vytéká mi ale puchýřky nezpůsobuje, jen nepříjemně leptá.

               
host - 212.49 (?), 7.1.2008 18:02

Buď rád, že si neoslepnul a už to nezkoušej!

                  
host - 221.226 (?), 15.1.2008 12:55

Synadenium grantii - je to pěkná jedovka, když s ní jakkoli manipuluji mám potom pocit pálení na rtech a jazyku a to bez kontaktu s mlékem. Pokud by měl někdo zájem, mám doma jednu vysokou 2 metry. Je mi líto ji vyhodit, raději bych jí darovala. J.

                     
host - 197.48 (?), 1.4.2008 19:52

Já ji dnes přesazovala a pěkně mě pálí rty a jazyk, do oka jsem si naštěstí nesáhla a přestože jsem si při stříhání výhonků potřísnila jejím mlékem ruce, puchýře nemám.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika