Sklizeň rajčat 2013



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?)
8.8.2013 12:39
Hybrid to není takže by se semena dala získat z plodů, každopádně však až po degustaci kterou provedu asi dnes.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 33.95 (?), 18.8.2013 18:14
Ano, vloni bylo Saporro jine nez na prebalu byla to hruza, horsi rajce jsem asi nikdy nemel, Pollicino uz tez nepestuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 8.8.2013 0:12

Pro Mirka: Stále se zajímám o rezistentní odrůdy k plísni bramborové, (která u nás zatím letos není) Název odrůdy Fytoustojčivyj mi evokuje, že může mít odolnost k plísní bramboru, ta se jmenuje Phytoftora. Je tato moje dedukce správná či nikoliv?  Zdraví J.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 242.167 (?), 8.8.2013 6:27

Plný název této odrůdy je Fitoftoroustojčivyj, v popisu se uvádí že je to odrůda určená pro pěstování venku, nevyžaduje vyvazování a vylamování, středně ranná odrůda, odolná proti fytoftoroze (což se odráží v jeho názvu).
Rostlina je determinantního růstu, kompaktní, až 50 cm vysoká, plody oválně hruškové 5-7 cm dlouhé o hmotnosti 55 až 68 g, robustní, vhodné pro přepravu, dobře zrající, dobré chuti. Vhodné pro spotřebu v čerstvém stavu a pro konzervování.

Moje zkušenost je ta, že je to jedna z nejdříve zrajících odrůd na záhoně, plody mi připomínají typ Roma, zatím jsem je nechutnal, ostatní popis rostliny sedí, násada plodů je bohatá. Jak je to s odolností proti fytoftoroze nemohu posoudit protože ho mám poprvé a plíseň se již druhým rokem neobjevila (ťuk ťuk ťuk), bylo však jako jedno z prvních napadeno jinou chorobou (nějaká ta skvrnitost). Zkraje po objevení choroby jsem rajčata ošetřil, napadené listy zaschly a vypadá to že se choroba dále nešíří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 47.92 (?), 8.8.2013 10:48

Děkuji za vyčerpávající odpověď, pokusím se sehnat pro příští rok semena této odolné odrůdy. Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?), 8.8.2013 12:39
Hybrid to není takže by se semena dala získat z plodů, každopádně však až po degustaci kterou provedu asi dnes.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?), 9.8.2013 8:40
Přikládám slíbené snímky, chuťově je to celkem obyčejné rajče k využití do salátu, na sušení moc ne bo má více šťávy, do protlaků asi taky ne. Po rozkrojení je vidět světlejší dužina a nevyzrálost kolem stopky což se mi nelíbí, může to však být způsobeno překotným zráním v tomto horkém počasí, plod byl měkký a málo vybarvený. Všímám si že všechna rajčata nyní velmi špatně vybarvují, je to všechno hodně rychlé a rajče aby bylo krásně červené potřebuje určitou dobu na vyzrávání.
Fitoftoroustojčivyj
Fitoftoroustojčivyj
Fitoftoroustojčivyj
Fitoftoroustojčivyj
Fitoftoroustojčivyj
Fitoftoroustojčivyj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5580) - 133.163 (?), 23.9.2013 13:16

Fitoftoroustojčivyj - musím tuhle odrůdu připomenout ještě v jedné souvislosti, pro kterou si zaslouží pozornost. Je to vlastnost udržet plody na keři i ve velmi nepříznivých podmínkách. Všechny ostatní odrůdy klasických velikostí, díky mokru velmi lehce opadávaly, plody byly napadeny všelijakými černými fleky ale tahle odrůda se držela velmi dobře, válela se i po zemi (keříček) ale plody byly pěkné. Velikost plodů asi jako vejce, podobné odrůdě Roma, struktura však měkčí a šťavnatější. Při sklizni bylo cítit jak těžce jde rajče utrhnout, pod okvětním lístkem bylo vždy okolo  "šťopky" milimetrové žluté kolečko. Proto asi tak dobře drží na rostlině, žlutý střed zasahoval i nějaký ten centimetřík do středu plodu, plody byly vybarvené celé krásně do červena (pomalejší zrání?). Plísní napadeno nebylo (ani žádná jiná odrůda), flekaté a nemocné listy mělo tak jako každá jiná, kvalita plodů uspokojivá, chuťově žádná rajčatová sláva ale to mohl mít na svědomí nadbytek vody a nedostatek slunce.

Shrnutí - vlastnost udržet plody na rostlině převálcovala všechny ostatní neduhy této odrůdy a tak pro příští rok ANO. Z dalších to bude každopádně Novinka Pridnestrovja, Torquay, Caspar (vše keře), masitá a velká rajčata už na záhonech nechci po letošku ani vidět. Z tyčkových to každopádně bude Tomatoberry, Bejbino a Kumato, po mnoha letech upustím od Ildi a raději budu mít žluté soudky u kterých je několikanásobně lepší délka vegetace plodů. Nejsou sice tak úrodná ale oceňuji hlavně to že vydrží hodně dlouho na keři a nejsou tak náchylná na výkyvy počasí. Pak samozřejmě soudky, soudky a zase soudky, ve všech barvách. Kulaté cherry (přestože jsou chuťově výborné) taky asi ne, protože se mi nelíbí když rajče po utržení z keře praskne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 23.9.2013 20:23

Dnešní větší sklizeň všech možných odrůd, tvarů barev a chutí laugh


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.152 (?), 23.9.2013 20:44

Uff, to je nádhera. Pro jakou výstavu to pěstujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 24.9.2013 20:10

Díky, to je pouze pro rodinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel12:21
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika