Rychlení keříčkových rajčat



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?)
5.2.2013 11:59

Tak brzkou sklizeň max. u rostlin v kýblech které budete v případě chladného počasí schovávat do tepla. Zkoušel jsem vysazovat začátkem dubna kdy bylo nádherné počasí ale v okamžiku kdy se ochladilo, a navíc nesvítilo slunce, tak rosliny prostě čučely. Sice nezmrzly ale taky nerostly, zem se neprohřeje a to je taky špatné. Možná by pomohla nastýlka slámou ale pokud není teplo tak to neroste.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 167.73 (?), 5.2.2013 10:53, zobrazeno: 9204x

Dobrý den,

dumám nad rychlením rajčat mimo foliovník či skleník. Napadlo mne, že by to mohlo jít dobře s keříčkovými. Výsev provést teď na začátku února, začátek dubna ven na záhon s černou textilií a masivně proložit PET lahvemi s vodou (třeba i očerněnou) + překrýt netkanou textilií a třeba něčím jako Ginegar. Nezkoušel někdo něco takového? Mohlo by to vést ke sklizni řekněme počátkem června, plíseň by snad nemusela být takovým problémem. Děkuji za jakékoli názory a zkušenosti.

   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3294) - 5.149 (?), 5.2.2013 11:03

Na něčem takovém také pracuji, jen nechci pěstovat keříčkovou odrůdu, ale Stupické polní rané (pokud se mně roubování povede, tak roubované)- 52 dní od rozvití květu do uzrání rajčete. Testovat teploty chci v březnu (bez rostlin) a okolo 1.dubna vysazovat.Zkušenosti zatím nula.

                          Mr Big

      
host - 167.73 (?), 5.2.2013 11:11

Tak to jsme na tom stejně. Ale pro zajímavost, loni jsme měli celou řadu roubovaných odrůd, co dělají komerčně ve Španělsku. A již v polovině června dozrály první plody - šlo o odrůdy Ministar, Lupita a Lucinda. Všechno cherry, chuťově slobota (holt obchod a LSL). S vodou to ještě spočítám, ale máme velký tropický skleník, kde voda akumuluje a ochlazuje a ono ten výpočet bude podobný. Odhaduji to na naskládání minimálně 1m3 na 5-8m2, což by dalo při ochlazení o 1°C lehce přes 1kWh a při zmrznutí skoro 100 kWh.

         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3294) - 5.149 (?), 5.2.2013 11:25

Ona PET lahev není zase tak dobrý výměník tepla. Pokud neobložíte rostlinu vodou (třeba PET lahvemi) tak s nějakým skupenským teplem počítat nemůžete. Taková rajčata Vám zmrznou dříve než se voda v lahvích ochladí na 0 °C. Já chci realizovat ochranu vodou jednotlivých rostlin a na tom shodou okolností dnes pracuji.

         Mr Big

            
host - 167.73 (?), 5.2.2013 11:45

Máte pravdu, zatím to mám namyšlené tak, že lahve budou přímo okolo jednotlivých rostlin, mám jich mnoho tisíc. Jsem zvědav, co vymyslíte Vy. Víc hlav skoro vždy víc ví...

               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3294) - 5.149 (?), 5.2.2013 11:49

Jistě, po prvním testování si můžeme vyměnit zkušenosti Jen bych Vám doporučil, zda byste se registroval, potom bychom mohli komunikovat i přes soukromé zprávy.

         Mr Big

   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?), 5.2.2013 11:59

Tak brzkou sklizeň max. u rostlin v kýblech které budete v případě chladného počasí schovávat do tepla. Zkoušel jsem vysazovat začátkem dubna kdy bylo nádherné počasí ale v okamžiku kdy se ochladilo, a navíc nesvítilo slunce, tak rosliny prostě čučely. Sice nezmrzly ale taky nerostly, zem se neprohřeje a to je taky špatné. Možná by pomohla nastýlka slámou ale pokud není teplo tak to neroste.

      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3294) - 5.149 (?), 5.2.2013 15:41

Mirku tímto svým příspěvkem jste mne inspiroval. Nemusím vlastně dělat testování v březnu na zahradě, stačí postavit tu clonu na balkóně, třeba už v únoru a v pohodlí měřit teploty několikrát denně. Jediný problém je, že slunce je v únoru ještě dost nízko a záíbradlí lodžie mi tvoří stín.A další- právě jsem se rozhodl, že si těch stěn udělám víc a budu 3-4 rajčata pěstovat na balkóně, pochopitelně hodně brzy.Pěkný den.

              Mr Big

   
host - 243.114 (?), 5.2.2013 16:00

Jen technická poznámka - hlína se lépe prohřeje pod průhlednou fólií (skleníkový efekt)

      
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 5.2.2013 20:58

Největším nepřítelem časného pěstování je v první řadě nedostatek světla. Můžete zateplovat jak chcete, dokud je den krátký, nic pořádně neroste. Je třeba svítit a při slunečném dni rostlinu nosit do skleníku nejlépe ve finální nádobě.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika