Rajče "Skvrnitý říman"?



kastef - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 138.131 (?)
1.8.2013 20:38

tak to je mi moc líto, že vám bouřka zničila rostliny, kdysi sme zažili takové kroupy koncem června, že ze všeho zbyly jen roztřískané cáry a bylo po zahrádce... nezbylo tenkrát vůbec nic.Tak chápu to zklamaní a smutek nad marnou prací.U nás bouřka nebyla, nespadla ani kapička, ale zdvihal se vítr a čekali sme ledacos.Lítala sem po domě s jedním obrovským závěsným rajčetem, které visí zepředu na domě, jediné šlo sundat a jednu kýblovou chilli papričku sem šoupla do foliáku.Nic jiného ukrýt nešlo.Nakonec déš´t nepřišel.Jinak ten žlutý límec mívá Start při nadměrném oslunění plodů.Jednu rostlinu mám ve foliáku, ten je v polostínu a tam to není.Také mě překvapuje rozdíl u Startu ve tvaru plodů venku a ve foliáku.Venku kulaté a foliák miskovitý tvar a nahoře u stopky žebernatý.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
kastef - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 138.131 (?), 4.7.2013 22:18

to se máte, už sem se onehdy ohlížela, jestli budete psát jak to s rajčátky vypadá.Na rok je musím mít, to je jasné.Už se těším na nějakou "chutnou" fotku.

                     
kastef - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 138.131 (?), 21.7.2013 9:40

Tak protože na sklizní 2013 je řeč o skvrnitých římanech, tak přidávám trochu poznatků o rajčátkách, také skvrnitých Tiger Tom.Mě rajčata ještě nezrají, takže zatím jsme zelení, Tiger Tom už brzy ale bude dozrávat.Rostliny jsou neobyčejně statné, s velkou násadou plodů, poměrně velkých, velmi dobře se udržují, netvoří nadměrně postranní výhony, takže pro mě dote´d výhoda, nebo´t sem vyštipovací antitalent, a zprasím co se dá.Některé odrůdy bujněji rostoucí, či tvořící vijany a vprostřed výhonů a tak všelijak, to je pro mně oříšek.Takže pokud Tiger Tom bude mít rajčata aspoń jakž takž chu´t, tak na další rok počítám s více rostlinami, zatím sem spokojená.Jedna rostlina dokonce roste v sudu o průměru 6O cm, kde je pouze 2O cm hliny, dole jsou nařezané suché větvičky, a listí s trochou sena, co měl muž za úkol spálit, nestalo se, a tak sem sem dala 4 přebytečné sazenice různých odrůd, myslela sem, že to budou jen takoví chudáci vzhledem k obsahu sudu, jen aby tu rostlo něco zelené, myslela sem že budou viset dolů, ale rostliny jsou velmi silné, větší skoro jak v normální hlíně/sud je železný-je jim teplo/.Přitom sazeničky TT byly velmi slabé, s drobnými lístky a působily, že půjde o nějakou drobnolistou, až keřovitou odrůdu jako třeba Red Curant.Nakonec jde o klasickou tyčkovku, se silným stonkem, velkými i větvenými vijany.Růstem připomíná Albertovské žluté

                     
kastef - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 138.131 (?), 1.8.2013 18:26

tak dnes sem slavnostně ochutnala první TIGER TOM, rajče je středně velké, má výbornou, typicky rajčatovou lehce nakyslou chu´t, je šťavnaté, trochu připomíná START.Pruhy na něm sou ostře ohraničené, tlusté,žlutozelené.Také má žlutý límec jako Start.Sem příjemně překvapená, krájela sem ho se smíšenými pocity.Žádná vodová chuť ani praskání plodů.Bohužel nemám teď v pořádku fo´ták, tak sem nemůžu dát foto...

                     
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 16.31 (?), 1.8.2013 20:10

Je to dobrý pocit, když se pěstitel dočká po několika měsících péče o rostlinku, konečně úrody. Já sice tuto odrůdu Tiger Tom ještě nezkoušel, ale vím jakou jsem měl radost, když dozrála první odrůda - u nás Skvrnitý Říman. Já teď probíral, zastřihoval a uvazoval to, co mi po pondělní bouřce zbylo z venkovních rajčat. Asi polovina je zlikvidovaná. Trochu jsem překvapený žlutým límcem u odrůdy Start. Tuto odrůdu pěstuji a Límec nemá, viz. foto. 

Start
Start
                     
kastef - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 138.131 (?), 1.8.2013 20:38

tak to je mi moc líto, že vám bouřka zničila rostliny, kdysi sme zažili takové kroupy koncem června, že ze všeho zbyly jen roztřískané cáry a bylo po zahrádce... nezbylo tenkrát vůbec nic.Tak chápu to zklamaní a smutek nad marnou prací.U nás bouřka nebyla, nespadla ani kapička, ale zdvihal se vítr a čekali sme ledacos.Lítala sem po domě s jedním obrovským závěsným rajčetem, které visí zepředu na domě, jediné šlo sundat a jednu kýblovou chilli papričku sem šoupla do foliáku.Nic jiného ukrýt nešlo.Nakonec déš´t nepřišel.Jinak ten žlutý límec mívá Start při nadměrném oslunění plodů.Jednu rostlinu mám ve foliáku, ten je v polostínu a tam to není.Také mě překvapuje rozdíl u Startu ve tvaru plodů venku a ve foliáku.Venku kulaté a foliák miskovitý tvar a nahoře u stopky žebernatý.

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3294) - 5.149 (?), 2.8.2013 18:16

Paní Kateřino, máte pochopitelně pravdu, že Start F1 je náchylný na tvorbu žlutého límce. Je to genetické dědictví po rajčeti Sláva Porýní. Rajčata se zeleným žíháním u stopky (někde jsem četl, že je to chlorofyl, který se zapojuje také do zráním a tvorby cukru v době zrání) jsou při vysokých teplotách a silném oslunění náchylné k tomuto defektu. Já jsem to trochu podcenil a až dnes jsem instaloval zastínění (používám staré polystyrenové záclony) této odrůdy.

              Mr Big

Zastínění
Zastínění
Ještě jednou zastínění
Ještě jednou zastínění
                     
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 2.8.2013 21:55

No, záclonky na zahrádce jen tak někdo nemá wink...máte zastíněný i Slivovy polosaty? Když je žíhaný? Mě plodí jak blázen, už ho jistí tři tyčky a kilometry provázku... ale k ochutnání tedy ještě nejni smiley.

                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3294) - 5.149 (?), 4.8.2013 4:36

Při sázení jsem udělal chybu a zasadil jsem Slivovyj mezi tyčková rajčata. Nedal jsem si tam cedulku a než jsem to zjistil tak jsem je vyštipoval. Teď už pěkně obrostli, ale výška je poloviční, takže jsou ve stínu ostatních tyčkových. Plodů mají "něurekom", ale také mně zatím nezrají.

                          Mr Big

                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 242.167 (?), 4.8.2013 8:24

Já zase vysazoval Sosulku a nyní si všímám že na jedné rostlině jsou strakaté plody, typické pro "Skvrnité Římany". Jelikož jsem strakáče nevyséval tak jsem zvědav co z toho vyleze.

                     
kastef - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 138.131 (?), 4.8.2013 13:56

Tiger Tom s cherry rajčátky


a rozkrojený
a rozkrojený
bazalka
bazalka
a červená
a červená
Albertovské žluté
Albertovské žluté
býčí srdce
býčí srdce
 ještě  zelená
ještě zelená
Start
Start
Perun
Perun
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika