Rostliny napadené plísní a plody ne? Neznám takový případ, navíc bez klasických fleků na listech a stoncích.
Samozřejmě že se bavím o plísni bramborové. Nemám žádný detailní snímek a tak alespoň zvětšeninu. Všiměte, hlavní stonek i plody jsou bez napadení, list vpravo uprostřed je poškozen (septorioza?). Takhle plíseň nevypadá.
Proč tak ironicky? Opravdu jsou místa, kde neprší. U nás (Přerov) včera trochu víc popršelo - 13 mm, po čtrnácti dnech, jinak takové sucho, že v hloubce na rýč se hlína sype jak prach a to je u nás jílovitá půda. Dneska po velkém hřmění trochu kape.
Přesně takovou más sousedu na zahradě, když je krásně a sucho "tak by mohlo zapršet", když chčije dva týdny v kuse tak "nic nezraje, na co stříkat, to si mohu koupit v obchodě, je zima a mokro atd..", a přitom ani v největších hicech za těch dvacet let co tu máme zahradu nebyla studna prázdná. Není v ní sice dešťovka ale vody na zalívání dost a rostliny si nikdy nestěžovaly, jen si pomlaskávaly.
Mně to zalévání nevadí, ale tady nebyl sníh, měsíc holomráz, na jaře nepršelo, tráva se po zimě ani nestačila zvetit. Už i na stromech je vidět, že jim ta vláha chybí, na všem nejdříve mšice, teď svilušky (jabloně, švestky, keře)...
Tak to všechno máme taky, a navrch ještě mokro, bohužel. Vodu mohu rostlinám dodat, ale ochránit je před ní už ne. Je špatné když voda chybí ale pokud mohu volit tak volím spíše horko a sucho. U nás když teď nebude měsíc pršet tak mi to neva a bývával to tady dříve celkem běžný stav.
U mě to určitě postřik nezpůsobil, protože jsem letos ještě ani jednou nestříkala. Nemohlo se to udělat tím, že rajče zmoklo a pak na něj hned pralo slunce, tak se ten vrchní lístek spálil a je to vidět až teď, když trochu povyrostl? Takto je to jen u tohoto jednoho rajčete. Každý den všechny rostliny pečlivě prohlížím a Ortivu mám připravenou. Chci ale zasáhnout, teprve až najdu první příznaky plísně.