Rajčatový hokus pokus - průběh



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3300) - 173.17 (?)
15.12.2017 17:13

A pár dalších fotek bez komentáře.

           Vladimír

Pčíprava telého pařeniště
Pčíprava telého pařeniště
Sazenice
Sazenice
Studené pařeniště
Studené pařeniště
Teplé pařeniště
Teplé pařeniště
První rejče ze studeného pařeniště
První rejče ze studeného pařeniště
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 15.12.2017 10:12

Ano, je to přesně jak píšete. V zimě není možné udržet teplotu nad 15°C. Jednak většinou slunce nesvítí, takže teplota uvnitř je zhruba stejná jako teplota venku. A pokud náhodou těch pár zimních hodin svítí, nenaakumuluje se v zemi takové teplo, aby zvládlo udržet teplotu vzduch a přes mrazivou noc nevyprchalo. To teplo, které je schopna země sálat, prohřeje jen několik cm nad zemí. Co je výš jak 10cm, tak zmrzne. Prakticky vyzkoušeno. O nějakých trvalých +15°C (dokonce ani +5°C) ve skleníku nemůže být v zimě ani řeč.

Jinak k tomu pařeništi - letos na přelomu dubna/května, kdy ještě u nás jednu noc probleskl mrazík, jsem už venku vysazená rajčata ochránil tak, že jsem kolem nich dal na tuto noc prkna a celé přikryl igelitovou fólií. Tedy nějakých 20 cm vysoký pařník. Přesto mi u poloviny rajčat trochu omrzl vrcholek. Takže ani tento váš způsob, tj. pěstování rajčat v pařníku, si nedokáži představit.

PS: Pokud by to někoho zajímalo, můžu do polykarbonátového skleníku pověsit teploměr a zaznamenat průběh teplot během zimy.

                     
host - 173.17 (?), 15.12.2017 11:52

Za půl hodiny musím odejít a tak jen krátce reakce na tento příspěvek:

Letos jsem sázel rajčata do pařeniště cca 21. března. V pařeništi jsem průběžně měřil teplou. Nikdy se nepřiblížila k těm limitním 4 °C. Sklízel jsem rajčata v průběhu června, spíše ve druhé polovině. Pochopitelně jsem udělal mnoho chyb, což se také na ranosti a úrodě projevilo.

Ještě bych chtěl reagovat na to, že vám folie neochránila rajčata v tom Vašem provizorním pařeništi. Stále zde na webu píši, že žádný plast mimo polykaronát nezabrání, aby všechno teplo z foliovníku neuniklo během noci jedním ze způsobů šíření tepla sáláním. A toto byl Váš problém. Všechno teplo vysálalo a rajčata namrzly. Takže pařeniště s igelitem není žádné pařeniště. Mně se to letos také stalo, jedna tabule skla se mně na druhém pařeništi rozbila a tak jsem tam frkl kus dvojié bublinkové folie. Pochopitelně rajčata v tomto pařeništi namrzla.

           Vladimír

PS.: Slíbil jsem nějaké fotky, brzy je tam dám

                     
host - 162.229 (?), 15.12.2017 12:12

. V pařeništi jsem průběžně měřil teplou.4 °C...

Jistě to bylo "skutečné" pařeniště, tedy založené tak, že topí. Potom není sporu. Tepelný tok odspodu stačí na udržení teploty.

Sklízel jsem rajčata v průběhu června, spíše ve druhé polovině.

Tomu se dá rozumnět a uvěřit a zde též není spor

Jenže pokud ve stejném termínu sází paní E. do skleníku rostliny s masívní násadou plodů a dovede je do plodnosti v květnu, pak neuvádí přesný postup předpěstování, protože jen tak samo to na parapetu v západní místnosti prostě nenaroste. Snímám bulíky na nos mi navěšené.

                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (746) - 215.247 (?), 15.12.2017 13:59

 Vážený, nemenovaný-to okno je veľké- výkladné so širokým parapetom a juhozápadmé- ako som písala, ešte som za priesady dávala hlinníkovú foĺiu pre lepší odraz svetla a v zamračených dňoch som prisvetľovala úsporným bielym svetlom, ktoé bolo tiež vidno na foto v tomto vlákne. Nikde, ako viem, som nepísala, že vysádzam do sklenníka citujem vás:"rostliny s masívní násadou plodů", ale citujem seba:"Vysádzala som do sklenníka 20. marca pevné priesady, niektoré mali už nasadené kvety " To je zatiaľ iba mojim snom vysadiť aspoň o pár dní skorej a už splodmi..Von síce vysádzam za vhodných podmienok veľké pevné rastliny aj s plodmi koncom apríla, alebo začiatkom mája, ale to je vždy lotéria. Ešte občas sa za oknami o ne starám ako o bábätká- prenášam ich z východného okna na juhozápadné, pri peknom počasí ich vonku otužujemm a pod... Samozrejme takúto starostlivosť nikomu nenanucujem a ani nikomu nevešiam bulíky na nos.  A vyberám k tomu veľmi skoré odrody s krátkou dobou od kvitnutia po dozrievanie- napr. aj naše staré zatracované Stupické poľné skoré sa mi vlani osvedčilo. Tento rok mám posadené 2 nové Uk koktejlové, ktoré majú uvedenú túto dobu 47 dní po indukcii kvetu a druhé50 dní, uvidím, či údaj bude pravdivý, Stupické má uvedené 52-60 dní, Maglia rosa 55 dní.Želám všetkým pestovateľom veľa optimizmu, entuziazmu a lásky pri pestovaní rajčín. Eva T

                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.139 (?), 15.12.2017 14:29

Já nemám důvod Vám nevěřit. A děkuji Vám i panu Vladimírovi za spoustu inspirace. Jsem zvědavý na to zmiňované koktejlové, zda-li opravdu bude tak skoré. A Vaše poslední věta je podlě mě základ úspěchu. Bez optimismu a nadšení toho člověk leckdy moc nevypěstuje...

                     
host - 173.17 (?), 15.12.2017 17:07

Nerozumímm co je na tom tak zvláštního. Raná rajčata jsou schopna za příznivých podmínek z opyleného květu (což asi paní Eva má)  vytvořit zralý plod za 50- 60 dní. Jesliže vysadila koncem března nějaké nakvetlé rostlin, tak je jistě mohla sklízet v květnu. Mám dokonce pocit, že fotku s jejími zralými rajčaty jsem viděl na jiném webu, který je specializovaný na rajčata.

S tím pařeništěm je to trochu jinak. Mám dvě pařeniště, vlastně jsou to jen rámy ze stavební překlížky. Předloni jsem je měl volně položené na záhoně, jeden den jsem vysadil sazenic rajčat a za dva dny byl mráz ve dvou metrech nad zemí - 2 °C. Žádné zahřívání, nic jen jednoduchá okna (z likvidace oken v paneláku) položená na rámu. Říkám tomu pařeniště, mělo by se říkat studené pařeniště. Jen tak pro pořádek vedle ve foliovém tunelu všechno zmrzlo (měl jsem tam jen přebytky sazenic, moc mně to nemrzelo).

Loni jsem to vylepšil, jedno jsem udělal jako teplé azapustil jsem ho dozemě, dal jsem tam trochu koňského hnoje, listí a prolil jsem to teplou vodou. Druhé zůstalo jako předešlý rok. Měřil jsem teplotu střídavě v obou a nějaké výrazné rozdíly jsem nezaznamenal.

           Vladimír

PS.: Kdž jsem toto všechno napsal, tak jsem zjistil že nejsem přihlášený. Tak dám jednu fotku


                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3300) - 173.17 (?), 15.12.2017 17:13

A pár dalších fotek bez komentáře.

           Vladimír

Pčíprava telého pařeniště
Pčíprava telého pařeniště
Sazenice
Sazenice
Studené pařeniště
Studené pařeniště
Teplé pařeniště
Teplé pařeniště
První rejče ze studeného pařeniště
První rejče ze studeného pařeniště
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (746) - 215.247 (?), 15.12.2017 17:55

Tiež pridávam pár foto tohoročných začiatkov

Cristal F1
Cristal F1
Otužovanie v sklenníku
Otužovanie v sklenníku
Cristal F1
Cristal F1
Stupické poľné skoré
Stupické poľné skoré
Stupické poľné skoré
Stupické poľné skoré
Gardenberry vo dvore  v kvetináči začiatkom mája
Gardenberry vo dvore v kvetináči začiatkom mája
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (746) - 215.247 (?), 15.12.2017 18:09

Vladimíre, tá zrelá to je Sophie´s Choice? E. T.

                     
host - 173.17 (?), 15.12.2017 22:31

Ne, to první rajče byl Sarayev Shtambovyi a bylo to rajče, které vykvetlo první a ještě doma jsem ten květ opylil štětečkem. Proto jsem posunul datum výsevu o cca měsíc dopředu, aby mně na rostlinách vykvetlo co nejvíce květů a aby opylení proběhlo u mne doma, přeci jen v tom pařeništi byla dost vysoká relativní vlhkost. Tu vlhkost v pařeništi budu příští rok také řešit, celou plochu v pařeništi zakryjí folií, aby se mně neodpařovala do prostoru vzlínající voda a zalívat bud opatrně jen k rostlinám.

           Vladimír

PS.: Jedna taková perlička: Měl jsem dvě rostliny S.Shtambovyi a omylem jsem tu lepší s tím opyleným květem dal to toho studeného pařeniště, kde jsem nahradil sklo tím igelitem. Rostliny tam při mrazech okolo 9.5. namrzly a tak jsem se rozhodl ty nejvíce poškozené odstranit a nahradit je jinými keřičkovými rajčaty- odrůdou na sušení a zpracování Napoli. Když jsem vytrhával ten S.Shtambovyi, ak jsem nahmatal ten světle zelený plod a pro zajímavost jsem ho nechal doma dozrát a to je ten na obrázku.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?20.11.2024
Sádrokarton Norgips - zkušenosti?17.11.2024
Tavná pistole Tafix Koventa15.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika