Rajcata - z jednoho dve



jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 0.75 (?)
8.6.2012 18:25

Rajčata se dají pěstovat i na 2 - 3 výhony - možná je to i efektivnější, než zakořeňovat zálístky. Chce to víc prostoru a hnojení, zarodí i 2x víc.

Mívám 20 - 30 rajčat, někdy se zálístek přehlédne a za týden už kvete. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 0.75 (?), 8.6.2012 18:25

Rajčata se dají pěstovat i na 2 - 3 výhony - možná je to i efektivnější, než zakořeňovat zálístky. Chce to víc prostoru a hnojení, zarodí i 2x víc.

Mívám 20 - 30 rajčat, někdy se zálístek přehlédne a za týden už kvete. J.

      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.245 (?), 8.6.2012 19:48

Také pěstujeme na 2-3 výhony. I tak rajčata dorostou do dvou metrů, chce to jen víc zalévat a občas pohnojit.

         
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 175.210 (?), 12.6.2012 22:27

me tchan porad tvrdi, ze kdyz necham vice nez 1 vrchol, tak se rajce oslabi a bude mene plodit. Tak koukam, to bude asi fama

            
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 12.6.2012 23:03

Já bych to jako fámu neviděl. Podle mě má pan tchán pravdu. Když porovnáte rostlinu s 1 vrcholem a 2 nebo více, zjistíte, že rostlina s 1 vrcholem má při stejné dosažené výšce více vijanů, jsou mezi nimi kratší vzdálenosti, než u rostlin s více vrcholy. Podle mých zkušeností rostlina s 2 vrcholy zabere cca. 2*více místa a přesto nezaplodí 2*více úrody. Navíc vyvázání 1 vrcholu je jednodušší. Každopádně rostlina s více výhony jde víc do listů. Ale opačně, proč velkopěstitelé ve sklenících nepěstují na více vrcholů, kdyby měli větší úrodu?


               
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 92.238 (?), 13.6.2012 12:31

To bude z jineho soudku, ale muze sviluska prelezt na rajcata?

                  
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 13.6.2012 13:49

No, já myslím, že může, ale pokud jsou ve skleníku okurky i rajčata vedle sebe, upřednostní okurky. Až je zničí, půjde po rajských. Ta ale podle mě nezničí.

               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?), 13.6.2012 12:53

Hodně záleží na odrůdě, tady bych asi nesrovnával s velkopěstiteli ale spíše s námi "drobnohospodáři", sice jedou na jeden výhon ale ten má mnohdy i několik metrů. Určitě bych v květináči nenechával Býčí srdce na dva výhony ale u soudkových cherry odrůd mám běžně 3-5 dalších výhonů pěstovaných ze zálistků, a řídím se jednotlivými vijany, jejich rozestupy a velikostí. Až přijdu domů tak sem dám fotky dvou květináčů různých velikostí ve kterých je stejná odrůda, i díky velikosti nádoby je rozdíl mezi rostlinami obrovský. U rajčat ve volné půdě taky někdy umím vyvázat dva "vrcholy", pokud rostlina zakládá (tak jako mnohé letos) vijan více jak půl metru nad zemí. Prohlídnu zálistky a podle květenství nechám jeden který vyplní mezeru mezi zemí a vijanem na mateřské rostlině, ve volné půdě je to v pohodě. Zase to ale dělám u odrůd s menšími nebo cherry plody, maximálně u Bejbina, u velkoplodých odrůd ne, tam navíc hodně dlouho trvá než plod naroste a dozraje.

                  
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 13.6.2012 13:35

Zdravím, Mirku, nepochybně máte pravdu, jen jsem chtěl zdůraznit, proč obecně je rozšířeno pěstování rajčat převážně s jedním výhonem. Možná bychom se ale mohli shodnout, že vzdálenosti jednotlivých vijanů u velkoplodých odrůd jsou v případě pěstování na více výhonů větší, než u pěstování na jeden výhon a tím pádem obecně nelze tvrdit, že z jedné rostliny pěstované na dva výhony budu mít dvojnásobnou úrodu oproti rostlině s jedním výhonem.

                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?), 13.6.2012 14:59

Takhle jsem to ještě nikdy neporovnával, zvláště u velkoplodých odrůd, a ani nesledoval. Já už krom srdcí žádné velkoplodé nesadím, ale cherry a soudkové se snažím vytěžit na maximum a celkem se mi to daří, hlavně nepozoruji u těchto odrůd nějaké zmenšování plodů, snižování počtu nebo tak nějak. Co však hodně pozoruji u rajčat v květináčích je to, že růst zelené hmoty není tak velký jako u těch na záhoně, ale není to na úkor jakosti plodů, možná snad počty plodů ale to se projeví až v závěru sezony kdy jsou ty v květináčích odplozené a ty v zemi jako prales.

                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 133.163 (?), 15.6.2012 13:29

Konečně dávám tu slíbenou fotku. Je na ní keříčikové rané rajče typu San Marzano, odrůda Caspar F1. Obě rostliny jsou stejně staré, obě jsou z origoš semen jen objem nádob je jiný.  Jelikož se u keříčkových odrůd se nedá mluvit o jednom nebo dvou výhonech tak to berte jen jako ukázku růstu rostlin. Tady snad platí úměra, 2x větší nádoba = 2x větší rostlina, ve volné půdě by byla zhruba velikosti toho velkého.


zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika