1. kdybych si byl jist, že měděný drátek se ve stonku prakticky nerozpouští, vůbec bych tuto debatu nesměroval na provedení nějakých analýz.
2. vůbec nevěřím tomu, že by neexistovaly limity na měď v zelenině! - pak by postrádaly smysl i první příspěvky tohoto vlákna o nadlimitních obsazích... Mohu to ověřit (nejdřív příští týden), je však otázka, je-li to k čemu, budou-li ještě vzorky a vůle něco analyzovat. Popř. máte-li přípstup k legislativě, podívejte se na platnou vyhlášku Ministerstva zdravotnictví, upravující max. povolené hladiny reziduí pesticidů atd...
3. Analýza dvou vzorků, tj. rajče s drátkem vs. kontrolní vzorek (tj. bez drátku) by smysl měla, nejen z hlediska srovnání s legislativními limity, ale i nálezů mezi sebou.
4. Rozhodně si nemyslím, že k nějakému zásadnímu závěru jsou zapotřebí stovky, či tisíce analýz, mj. i proto, že každá analytická technika dneska musí být "vyfutrována" validacemi a statistickým hodnocením, které vám na požádání laboratoř předloží. Před mnoha lety jsem pro ÚKZÚZ dělal dynamiku reziduí nově registrovaných pesticidů, které byly aplikovány na kontrolních plodinách a věřte mi, že to nebyly ani stovky vzorků, on by to nikdo neufinancoval... Často se dělá jenom štichpróba a tohle by byl podobný případ.