Škoda, pane z Náchodska, že vám zmrzla ta meruňka SOMO. Ještě jsem o ní tady neslyšel, že by jí někdo pěstoval. Měla by být mrazuodolná jak tady o ní píšou:
Meruňka SOMO
Prunus armeniaca
Plodování: polovina srpna
Meruňka Somo je sadba ideální pro začínající ovocnáře. Strom je necitlivý na mráz a choroby a plodí chutné plody.
Meruňka Somo roste silně a tvoří velkou rozložitou kulovitou korunu. Do období plodů vstupuje brzy a každý rok bohatě plodí. Sazenice naroubovaná na podnoži zakrslé alychie dorůstá až 4,5 m výšky. K prodeji nabízíme ovocné stromy s nezakrytým kořenem připravené k výsadbě na podzim nebo na jaře (doporučeno).
Plody meruňky somo jsou střední velikosti, váží kolem 40 gramů. Mají kulovitý vejčitý tvar a pomerančovou kůru s červeným ruměncem. Chuť dužiny je chutná, sladká, ve struktuře cítíte jemná vlákna. Meruňky se sbírají v polovině srpna.
Meruňka Somo si najde cestu k zemi v každém regionu Polska, i v těch chladnějších, protože jde o velmi mrazuvzdornou odrůdu (což u meruněk není obvyklé). Ovocný strom dobře snáší zimu, poupata jarní mrazíky. Meruňky mají rády teplé, slunné polohy v dobré, úrodné půdě. Řez provedeme na jaře, odřízneme konce větviček a vodítko. Aby byly plody větší, měli byste pupeny proředit, protože Somo jich má tendenci vytvářet hodně.
Meruňka Somo je samosprašná.
Z vlákna SOMO ještě tento příspěvek:
To je sice pravda, ale je třeba taky říci, že prof. So morowski šlechtil tuto odrůdu na podmínky Polska, kde se spokojil s malými plody, oranžově vybarvenými, a s průměrnou kvalitou. Pokud se pamatuji, kvete pozdě, ale chuťově a plodově rozhodně není zajímavá. david