Meruňka z pecky



         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18317) 
8.5.2007 10:59

Vaše úvaha o pěstování meruněk ze semene, pane Ondro, je logická a zřejmě správná, pro většinu ale nebude plně akceptovatelná. Plody semenáčů - vnitrodruhových kříženců - budou mít nepředvídatelné, spíš horší, vlastnosti. Ne každý  pěstitel v okrajové poloze, kde je meruňky nutné sázet k jižní zdi, bude mít místo pro 50 semenáčů, z nichž možná některý po letech přinese odolnější plody. Pro opakované zkoušení je životní cyklus ovocného stromu, v poměru k délce aktivního věku zahrádkáře, přeci jen příliš dlouhý. Myslím, že sofistikovanější postup je šlechtění nových otužilých odrůd odborníky na profesionálních pracovištích k tomu určených. Vy sám však, vzhledem k Vašmu mládí, dostatku entuziazmu a odborné erudici, můžete mít úspěch.
   Na vliv  podnože na vitalitu meruňky mám ovšem poněkud jiný názor. Stromy na slivoňových podnožích nejsou podle mě odolnější vůči mrtvici (spíš naopak), mají jen o něco málo jiné - snad skromnější - nároky na půdu. Naštěpované v korunce  mohou být teoreticky ve dřevě  odolnější proti přízemním mrazům.
    Před mnoha lety jsem zkoušel štěpovat meruňky na keře plané trnky - Prunus spinosa. Naivně jsem předpokládal, že stromy budou mít kompaktkní růst (budou zákrsky!), jako trnky budou později rašit a kvést (uniknou mrazům!) a budou nenáročné na půdu (trnky přeci rostou všude!). Nic z toho se nevyplnilo, akorát jsem pár let bojoval s výmladky po celé zahradě.

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 1.251 (?), 13.5.2007 12:58
No, mi letos vyrašilo z hrsti pecek hozených pod strom pár semenáčků. Uvažuji, že přes léto vytypuji místo a na podzim někdy večer, jak se zešeří, hodím ty semenáčky a špachtli do tašky a píchnu je někde k lesu, kde si jich do doby, než pokvetou, nikdo nevšimne.
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18317), 13.5.2007 13:50
Přiznám se, že příliš nevěřím, že by  meruňkové semnáče obstály v přirozené  konkurenci  náletových dřevin okraje lesa, ale nakonec - proč to  nezkusit?
            
host - 143.210 (?), 16.5.2007 17:57

Z temi merunkami na trnkach jste me pane Milosi tedy pobavil, predstavil jsem si merunku ve tvaru kuloviteho kere, zajimave, jaka byla ujimatelnost roubu? Taky rad zkousim nove veci. Jeste k tem merunkovym semenacum, tech 50 je treba brat z rezervou, ale myslim si, ze nasadit treba deset semenacu, ktere mam vlastne zadarmo neni od veci. Merunka rychle roste a brzo vstupuje do plodnosti, zasadit jeden koupeny stromek trebaze na nejake chranene misto mi prijde znacne rizikove, nam 4 stromu na zahrade uhynuly v prubehu nekolika let 3. I kdyz je pravda, ze v blizke Opave se ve starych vilovych ctvrtich nachazeji opravdu velke merunkove stromy, co muzou mit stari okolo 50 let. Duvod tohohle jevu si nedovedu dost dobre vysvetlit. Asi prihodne pusobi kryta poloha mezi domy, mozna ze predtim byly odolnejsi sazenice, snad je tam lehci puda, tezko rict. U tech merunek slivonovych podnozi bych opravdu cekal ze budou vuci mrtvici odolnejsi, casto vidim poskozene kminky mladych merunek, snad mrazem ci houbami, rekl bych ze odtud uz neni daleko k uhynu, v pripade ze bych to nastepil v korunce snad by to melo mit pozitivni ucinek. I kdyz vase zkusenost hovori jinak, ja stale v slivonove podnoze verim. Mojimi favority zustavaji Zelena rengloda, durancie, Wangenhemova, Myrobalan.

                                          Ondra 

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18317), 17.5.2007 15:12
Nad těmi starými meruňkami kolem rodinných domků taky občas kroutím hlavou. Pozitivně může působit vyvezená pískovápenná drť - rumisko v době stavby domku, nebo nevím. Bezpochyby má taky vliv  teplo naakumulované přes den v domcích a vyzařované přes noc, kdy jsou mrazy nejhorší. Zanedbatelné není (ač se to možná nezdá) ani teplo z veřejného osvětlení, kanalizace, teplárenských rozvodů, továren a dopravních prostředků. Je to m.j. důvod, proč v Brně prosperují meruňky v každé zahradě a v těsném okolí Brna zdaleka ne tolik.
   Popraskané a odumírající kmeny meruněk (mrazem, houbou) jsou něco jiného než mrtvice - apoplexie meruňky - to Vám, zahradnickému bc. snad netřeba připomínat. Ano, naštěpováním v korunce, či dokonce přeroubováním švestek by mohly být stromy proti mrazu ve dřevě odolnější. Už proto, že zmrznutím celé jedné větve neodejde celý strom. Přesto si myslím, že cesta nevede přes favorizované podnože, nýbrž vyšlechtěním otužilejších odrůd.
                  
host - 121.2 (?), 20.5.2007 20:50

V lednu jsem konecne nasla merunku, kterou sazel muj deda v roce 1934. Je v Koline, u jizni, vysoke cihlove zdi a je to obrovsky strom. 19 let jsem se tam chystala. Nikdy jsem nic lepsiho neochutnala. Ac mam vsechny dedeckovy knihy, stale nevim, co to je za druh. Ohromny oranzove-cerveny plod, stavnaty, sladky, aromaticky, nemoucnaty, vonavy na dalku.....to se neda popsat, to se musi zkusit. Muj znamy me pripravuje 10 stromku.

velkamysina@hotmail.com 

                     
host - 89.227 (?), 8.7.2007 18:35

Dobry den, prislo me nekolik e-mailu, ze mate zajem o tuhle merunku. Problem je ten, ze se mi vraci Vase maily, jako nedorucitelne, tak bud musite uvest spravnou e-mailovou adresu nebo si vybrat e-mailovou schranku. Ziju trvale v zamori, ale jezdim do Prahy a jsem schopna do budoucna dat stromek nebo ocka na naockovani, protoze by to byla nenahraditelna skoda, kdyby tahle merunka z roku 1934 nenavratne zmizela, jako vsechna "zelen, ktera stoji za rec"  v ramci globalizace. Vsem zastancum na tomto foru "novych a lepsich hybridu" preju velmi dobrou chut. 

velkamysina@hotmail.com

                     
host - 203.64 (?), 2.11.2016 10:14

jen dal,,,,jablka citronky... tam nemel? Pred valecna odruda dik

                  
host - 176.186 (?), 16.7.2007 7:39
Koupila jsem starý sad s dosti vlhou půdou, zatímco sousedům se podle jejich slov koupené stromky neujaly, na mém sadu jsou staré meruňky naroubovány na švestce na korunku. Meruňkové dřevo vypadá dost hrozně (je popraskané a křehké), ale stromy plodí, jeden dokonce zaplodil jako první asi před měsícem plody o velikosti broskví. Tudíž si myslím, že roubování meruňek na švestku a na korunku vůbec není věc k zahození a určitě doporučuji vyzkoušet.
                     
host - 60.26 (?), 6.11.2011 18:14
Meruňka je takový chcípák, že dokáže pojít na mrtvici i naroubovaná na švestce. Přitom švestce nic není.
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Velký stůl z překližky7.4.2025
Velký stůl z překližky7.4.2025
Velký stůl z překližky7.4.2025
Řezání zahrandních obrubníků5.4.2025
Řezání zahrandních obrubníků3.4.2025
Bojler Ariston - anoda30.3.2025
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2025
DŮMACHALUPA.cz
statistika