Doporučte strunu, která se nespéká



J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?)
11.9.2008 16:23

 Pánové, už mám odpověď ze Stihlu, je to jasné:

Vážený pane,
základem bezproblémového pouzívání poloautomatických a automatických strunových hlav je pouzití kvalitní znackové struny. Pri namotávání nové struny na cívku se musí jednotlivé náviny skládat jeden vedle druhého a peclive utahovat, aby pri provozu, zvláste pri akceleraci a uvolnení plynu nedocházelo k nadmernému trení mezi jednotlivými náviny. Proto je také nutné pri secení pracovat s konstatními otáckami - základní pravidlo pro secení - sece se neustále pod PLNÝM plynem ! Samozrejme kolem zídek a plotu pri docistování, kdy motor není zatezován, je mozno otácky motoru zvolnit.             Technické oddělení

Jestli máte někdo problém s autentičností odpovědi, tak udělejte úplně to stejné, jako kamarád, který měl mimochodem jiný názor a chtěl znát kvalifikovanou odpověď. Zadejte dotaz na stránkách stihl.cz . Co se týká hliníkového prášku ve struně, tak na to mi odpověděl prodejce Stihlu tak, jak jsem to napsal. Taky jsem uvedl, že tuto strunu nepoužívám a taky je třeba dodat, že to nic nemění na tom, že teplo, které taví strunu se vyvíjí třením o jednotlivé závity v cívce při proměnných otáčkách.Tedy žádný přenos od konce struny, od úhlového převodu, nebo vysokofrekvenčními kmity - které bych ale  toleroval, neboť toto ověřit při svých možnostech nemohu a nějaký vliv to třeba má. Proto mě osobně stačí vysvětlení těch, kteří jsou v tomto směru profesionálové. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 250.3 (?), 11.9.2008 9:21

Milý pane 44.138,

vymyslel jste si nesmyslnou teorii o přenosu tepla ze struny do hlavy a teď, když už nevíte kudy kam, kopete kolem sebe.

Stačí se podívat na tepelnou vodivost nylonu: 0,25w/mK. To je podobné jako např. dřevo po vláknech. Pro srovnání: nerez má lambda mezi 20-40, měď cca 400. Aby se do hlavy přeneslo nějaké teplo, to už by na konci struny muselo být DOST teplo. Že by se struna dávno roztavila, to už tady padlo...

Kde berete jistotu, že struna je při sečení horká a stihne se vychladit během pár sekund, než se zastaví?

Napadlo vás, že struna se současně i chladí, jednak vzduchem a jednak rozsekanou travní hmotou, která je vlhká a tudíž dobře chladí?

Slávek

                     
host - 216.69 (?), 11.9.2008 10:18

Pane.250.3, nezlobte se, ale to samé lze napsat i o vás. Kde berete jistotu že na konci struny horko není. Každý malý normální kluk ví, že třením vzniká teplo! A chladící schopnosti žnutého materiálu převládnou až tření poleví. Není problém tu vypsat tepelné vodivosti materiálů, které výrobce struny bezpochyby zná a proto se je snaží např. hliníkovým práškem vylepšit, protože měděný by byl zbytečně drahý. A pánové nakonec sám výrobce uvádí, že hliníkový prášek je do struny přidáván z důvodu odvádění tepla z kritických míst jak tu už bylo uvedeno. Je možno si to ověřit v Agrolesu Písek, který se dovozem strun zabývá. Mimo jiné tu prodávají i „duoline“ strunu která je konstruovaná proti zapékání. Je to vlastně také odpověď panu JS, který doporučoval dát dotaz výrobci, který už vlastně předem odpověděl. Nezlobte se, ale nemohl jsem se už dívat jak někteří se snaží zničit správný a přesný názor. Pro zahradu: toto není reklama, ale pokus uvést vše na správnou kolej.

                     
host - 250.3 (?), 11.9.2008 11:06

Můžete mě oslovovat Slávku, svůj příspěvek jsem podepsal.

Uvedl jsem čísla - tepelnou vodivost - a to považuju za argument do konstruktivní diskuse. Jasně z toho plyne, že struna je málo tepelně vodivá, o 2 až 3 řády méně než např. kovy. Vliv tepla na zapékání struny tudíž bude minimální.

Vaše zaklínadla "Každý malý normální kluk ví, že..." a podobné nejsou argument, ale zbožné přání.

Vyjádření výrobce v tomto případě moc velkou váhu nepřikládám, protože jednou je to hliníkový prášek proti zapékání, jindy je to silan co silanizuje... Takových technických inovací vám páni od reklamy vymyslí za minutu deset.

Slávek

                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 11.9.2008 16:23

 Pánové, už mám odpověď ze Stihlu, je to jasné:

Vážený pane,
základem bezproblémového pouzívání poloautomatických a automatických strunových hlav je pouzití kvalitní znackové struny. Pri namotávání nové struny na cívku se musí jednotlivé náviny skládat jeden vedle druhého a peclive utahovat, aby pri provozu, zvláste pri akceleraci a uvolnení plynu nedocházelo k nadmernému trení mezi jednotlivými náviny. Proto je také nutné pri secení pracovat s konstatními otáckami - základní pravidlo pro secení - sece se neustále pod PLNÝM plynem ! Samozrejme kolem zídek a plotu pri docistování, kdy motor není zatezován, je mozno otácky motoru zvolnit.             Technické oddělení

Jestli máte někdo problém s autentičností odpovědi, tak udělejte úplně to stejné, jako kamarád, který měl mimochodem jiný názor a chtěl znát kvalifikovanou odpověď. Zadejte dotaz na stránkách stihl.cz . Co se týká hliníkového prášku ve struně, tak na to mi odpověděl prodejce Stihlu tak, jak jsem to napsal. Taky jsem uvedl, že tuto strunu nepoužívám a taky je třeba dodat, že to nic nemění na tom, že teplo, které taví strunu se vyvíjí třením o jednotlivé závity v cívce při proměnných otáčkách.Tedy žádný přenos od konce struny, od úhlového převodu, nebo vysokofrekvenčními kmity - které bych ale  toleroval, neboť toto ověřit při svých možnostech nemohu a nějaký vliv to třeba má. Proto mě osobně stačí vysvětlení těch, kteří jsou v tomto směru profesionálové. 

                     
host - 67.226 (?), 11.9.2008 20:33

Odpověď ze Stihlu je sice pěkná, bohužel v ní není nic o spékání struny. Že se nemají závity v hlavě křížit je nasnadě, struna se nedá prodloužit, je "na pevno" a utrhne se v místě odkud vychází. Utahování závitů je fajn, čím víc budu utahovat tím delší struna mi do hlavy vejde. V okamžiku, kdy strunu vložím do hlavy a uvolním, je po utažení. Nevím jakou strunu používají "profesionálové"  ve městě a zda jste je někdy viděli. Chodí od keře ke keři, od stromu ke stromu, značce, slopu a neustále mění plyn. Pokud by se jim struna neustále spékala, asi by šli od toho. Používám úplně stejnou strunu, ponořenou permanentně ve vodě. Všechny zde popisované problémy jsou mi cizí.

                     
host - 44.138 (?), 11.9.2008 21:53

Na to se dá říci pouze jedno a to že buď lhali ve stihlu a nebo vy pane JS. Je neuvěřitelné kam až jste schopen zajít pro prosazení své teorie. Že to trochu přizpůsobíte jsem očekával, ale toto? Toto rozumný člověk nemohl říci. Firma která konstruuje a vyrábí strunu tvrdí že hliníkový prášek je tam proto, aby odváděl kritickou teplotu z konců struny, ví přesně jaký problém struny trápí a vám technici řeknou že tam teplo nevzniká. To se nezlobte, ale to můžete říkat koňovi co kouří fajku! No i já jsem se informoval u huqvarna.cz na problém spékání struny (můžete si ověřit, je tam zelená linka) a tam mi potvrdili verdikt výrobce struny. Přímo uvedli, že teplo vzniká třením hlavně struny o trávu. Navrhoval jsem jim že také změnou otáček a nárazů (kmitů). Řekli mi cituji: to je pěkná hloupost, kmity by se zanedbatelně projevovaly snad až tak 30000 ot. a více, 8500ot. na to nemá vliv. A co se týče zapékání struny tak to se může stát při sečení vysoké trávy a v dlouhodobém záběru (přetěžení) Naopak při snížení otáček se sníží i ztrátový výkon a struna má čas se ochladit. Tolik citace. Dal jsem poptávák i do stilu, tak jsem zvědav co mi odpoví. Pan 250.3 také se nepodepisuji, protože to je zbytečné. I tak se většinou nikdy nikdo nedoví jak se skutečně kdo jmenuje. Ale mohu udělat pro vás výjimku. Vyberte mi jméno a já se tak budu podepisovat. (Aleš, Boris, Ciryl, Čeněk, Drahoš, Emil, Franta, Gusta, Honza,...Z)

                     
host - 216.69 (?), 11.9.2008 22:04
Nevěřím tomu. Nevěřím, že by byli ve STIHLu takoví hlupáci. Ách jo
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 11.9.2008 22:28

Nevím, kdo tady prosazuje svou pravdu :))), z mého pohledu jsem nechtěl dál popisovat to, co si myslím a známý tam navíc napsal a přeposlal mi odpověď. Tím mi nestranně pomohl. Odpověděli i s podpisem  - pouze ten jsem umazal. Přesto mám celou odpověď v e-mailu, takže ji mohu doložit. Ale nechci, neboť jak jsem uvedl, pro mě je to vyřešené. Můžete to probírat jak chcete, já Vám to již nijak komplikovat nebudu.

                     
host - 44.15 (?), 12.9.2008 6:53
Tak nam moc neporadily podle me si prodejci ani nahodou nedokazi predstavit vsechny mozne vlivy pusobici na strunu. Mozna snad experti z vyvoje. Rada bude asi takova: kdyz se vam struna speka kupte jinou... sam jsem to tak pred lety udelal a neni problem. K namaceni struny musim dodat ze je urcite prinosem, proc? Kdyz bude zajem vysvetlim to. Z.M.
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 12.9.2008 11:34

Naprosto souhlasím, tyto problémy jsou především u levných výrobců strun. Používají totiž jiný materiál a panem J.S. uvedená odpověď od Stihlu je důkazem jednoznačným, jen všichni již tak zabředli do svých teorií, že si nevšimli podstatného :

Vážený pane,
základem bezproblémového
pouzívání poloautomatických a automatických strunových hlav je pouzití kvalitní znackové struny. Pan ing. Kosička ze STIHLu je skutečný odborník a nehází perly prodejců, avšak výsledky výzkumu a praxe! Namáčení struny dle P. 67.226, lze jen doporučit, zvláční a i po zimní přestávce s ní lze dosahovat stejných výkonů, jako po zakoupení právě dodané výrobcem. Nikdo totiž neumí poznat ze kdy v obchodě zakoupená struna je a většina problémů se značkovými, vzniká již v obchodě! Prodejce vyskladňuje staré zásoby, kdy předloni přešvihl nákup a musí staré zásoby udat. Nejlepší tedy je celou ji ponořit na noc před adjustací do vody a uvidíte jak bude zpívat. Dotahování při adjustaci má za úkol jednak dostat potřebné množství na cívku, nikdy však více než předepisuje výrobce, jednak ji opravdu ustavit tak aby se maximálně zabránilo křížení. Vzpomínané reklamní slogany zde tolik nepůsobí, neboť by zabrali jen jednou. Osobně používám také struny s příměsí hliníku, ale hlavně pro to, že mají větší pevnost a při sekání drobného náletu není třeba přesazovat trojcíp.

Radek

P.S. Už se nehádejte a raději pozorně čtěte předchozí příspěvky. Tyto vědecké úvahy ponechte na vývojářích.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika