Můžu připojit zkušenost s plynovým grilem Weberem Q120 Stand. V první řadě chci říct, že miluju grilování na dřevěném uhlí, mám rád celou tu alchymii rozdělávání a udržování ohně a všechno kolem. K baráku, na zahradu, na chatu podle mě ideální. Ale bydlím ve městě v bytě s balkónem a tohle si žádá jiné řešení, a to buď elektriku nebo plyn. Po kladné zkušenosti z USA, kde na plynu dělají barbecue úplně všichni a nikdo se nad tím ani nepozastaví, jsem se rozhodl koupi plynového Webera.
Stál mě kolem 7tis v Baumaxu. Rovnou jsem přikoupil originální ochranný obal, aby na to nepršelo, protože nad balkonem už není střecha. Dále grilovací litinovou desku (tál), se kterým se manipuluje dvěmi šikovnými držáky, lze to díky nim i položit na stůl a alobalové misky na odkapávající tuk. A jelikož jsem chtěl malou 2kg PB lahev, tak ještě redukční ventil (tzv. odtlačný).. za ca 500,- mi to sice mírně vyrazilo dech, ale desetikilovku jsem fakt nechtěl. Složení bez problému, za 10min jsem už žhavil, bylo třeba ještě akorát omýt rošt.
Celá konstrukce je jednoduchá a působí bytelně, co jsem si osahával třeba Campingazy, tak mi přišly oproti Weberu takové plechové hračky, a to včetně té nejdůležitější věci – roštu. Weber pěkně litinový a velmi těžký, ostatní jenom zohýbané plechy, nebo jen úplné drátky. Startování nemůže být jednodušší – otočit kolečkem, zmáčknout piezzo, naskočí plameny a jede se. Gril se pak nechá tak 10-15min hořet se zavřeným poklopem, kdy se teplota vyhoupne na nějakých 300st. Zvenku je teploměr, což celé grilování značně usnadňuje.
A teď k samotnému grilování – nelze nazvat jinak než naprostá pohoda. Proti grilování na otevřenému ohni bych vypíchnul několik věcí. Ano, na uhlí opravdu dostanete do masa i jakousi chuť kouře, ale čoud máte taky všude, čadí to přes ruky, když obracíte maso, kouří to kolem dokola, když se něco pálí. Dále, pokud z masa skápne tuk, tak sice vyšlehne plamínek, ale rychle taky dohoří, rozhodně není třeba to ničím polívat apod. Co ale oceňuji úplně nejvíce je možnost přesně dávkovat přípravu masa. Sice mi nějakou dobu trvalo, než jsem si to vychytal, ale výsledek stojí zato. Teď grilování řeším stylem nastavit teplotu, položit maso, stopovat si přesně x minut, otevřít, otočit, dalších x minut, vytáhnout a podávat. Podle tloušťky masa maximálně přidat nebo ubrat minuty. A hotovo! Žádné ohlížení, nakrajování, ochutnávání. Všichni šéfkuchaři vám řeknou, že většina masa se obrací jen jednou, tohle je díky pořád stejné teplotě a poklopu hračka. Masivní rošt do masa vypálí mřížku, takže to i pěkně vypadá. Třeba pstruh na tálu, jenom lehce posolený a proložený česnekem a větvičkou rozmarýnu – dokonalost. Ještě k té chuti – rozdíl minimální. U mě to vynahradí, že si vše udělám přesně jak potřebuji, a ne, jak zrovna žhaví uhlí.
Q120 je myslím nejmenší plynový Weber, který existuje, ale akci s osmi lidmi zvládl s přehledem, je i tak dost velký. Větší sem nechtěl, 95% času grilujeme ve dvou, tak proč rozpalovat obrovský gril? I tak se na něj vleze šest mas vedle sebe úplně bez problému. Ještě jsem nezmínil odkapávací misku -docela se plní, a díky ní se z grilu nekouří jak z komína. Sousedy tak dráždí jenom vůně jídla.
Poslední věc, kterou oceňuji úplně nejvíc, je čas, který u toho člověk stráví. Ono si dvakrát rozmyslíte, než začnete vytahovat uhlí a sekat třísky. Takhle grilujeme i třikrát týdně, protože samotná příprava grilu nezabere žádný čas. Už jsem u toho stál i s deštníkem, ale jenom otočit maso a pak na to klidně poprchávalo, no problem. Návštěva mi předtím volala, jestli budeme grilovat, když prší, tak pak celkem čučeli.
Rozhodně netvrdím, že tohle je to nejlepší věc pro všechny a že jenom vždycky plynový gril. Chtěl jsem jen přidat zkušenost do debaty o plynových grilech. Není se čeho bát, naopak je to jednodušší, než si dovedete představit.