Trvanlivé jmenovky s odrůdami



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
host - 153.9 (?) 
1.3.2011 23:41
Již pátým rokem to dělám přesně takhle. Zbytky hliníkových žaluzií z blízké výrobny nastříhám na cca 10 cm kousky, děrovačkou udělám dírku a popis provedu popisovačem pro zahrádkáře, zakoupeným v papírnictví. Na stromek přivazuji izolovaným drátkem. Popisovač za pět let ještě nevybledl. Pokud by měl někdo pochybnosti, může místo popisovače použít hřebík - prostě název vyrýt do eloxovaného hliníku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 1.2.2013 19:52

Dosud jsem používal štítky z kelímků od hořčice obroušených podélně i příčně brusným papírem. Tužka na tomto materiálu se asi nikdy nesmaže. Štítky však po třech až čtyřech letech začínají praskat vlivem UV nebo mrazu. Na základě této diskuse jsem vyzkoušel gravírovačku a její věčné písmo. Několik stromků jsem popsal na hliníkový plech z plechovky od piva. Písmo je lehce prostřílené skrz, což zaručuje nesmrtelnost. Mnohem více se mi však líbí jmenovky vygravírované na materiálu z tmavě hnědé PET lahve (místa bez prolisů). Písmo je bělavé a hnědá barva plastu neruší na zahradě. Po dvaceti štítcích už píšu docela rovně i bez šablony.

JMENOVKA z PET LAHVE
JMENOVKA z PET LAHVE
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 1.2.2013 21:31

Vyzera to fajn. Len taka otazocka, kde si dodatocne znacite, aka je odroda cerveny rybiz XII?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 14.13 (?), 1.2.2013 23:10

To s tou tužkou na oči musím potvrdit, tuhle jsem jí zkusila když jsem šla na maškarní, a přes všechnu snahu jsme byla namalovaná další dva dny :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3273) - 5.149 (?), 2.2.2013 11:28

Já používám jmenovky vyříznuté z plastu (lze použít jakýkoliv). Na ně lepím údaje vytisknuté na laserové tiskárně na omyvatelnou folii prodávanou v obchodech s etiketami pro PC. Vzadu je napsáno AVERY- bisher 4775. Na obrázku mám jmenovky použité v loňském roku. Jak dlouho (kolik let) vydrží nevím.

            Mr Big

Jmenovky
Jmenovky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 102.201 (?), 2.2.2013 11:58

Jmenovky používám v podstatě dvojího druhu. Trvanlivé, které budou navždy nebo aspoň nadlouho - na zasazeném stromku, na rostoucí přeroubované větvi, atd. Na ty používám hliníkový plech a nápis vyryju minibruskou, či gravírovačkou. Tedy mimo zahradu, u zdroje elektřiny. Dřív jsem to ryl hřebíkem, i to raděj ve svěráku, poněvadž na koleni to šlo blbě.
    A pak jsou jmenovky, krátkodobé, dočasné, ale hlavně takové, které musím napsat přímo v zahradě - hned po naštěpování roubu na podnož,  jiné odrůdy na strom. při vysazení řízků, atd., jinak by se odrůdy popletly.  Za tím účelem používám černou lakovou fixu. Dá se s ní psát na jakýkoli materiál (držím se hliníkového plechu)  a po 10 letech, co ji používám, stále drží. Údajně se může setřít lihem,  ale v zhledem k zanedbatelné ceně plechu ze Sběrných surovin to neřeším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 4.2.2013 12:58

Zkoušel jsem "gravírování" minibruskou, výsledek jakž takž. Máte zkušenosti s laciným gravírovacím perem na tužkové baterie? Možná, že existuje i jiná náhrada gravírovacího pera, něco na způsob elektrojiskření. Kdesi jsem také četl o možnosti využití silné hliníkové folie (různé podtácky) a "embosování" tj. vytlačení nápisu tupou tužkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 4.2.2013 13:13

Ano, gravírovací pero s vibrujícím hrotem mám taky. Ale do eloxovaného plechu se s ním neryje dobře.  Sice udělá do plechu dolíčky, ale nedokáže dobře obrousit barvu, aby nápis byl viditelný i z dálky.  Ze stehného důvodu jsem zrušil kovové raznice -  nápis je sice vyražený pěknými písmeny, ale barevně se neliší od podkladu.
  Nejlíp se osvědčuje minibruska s frézkou tvaru drsné 3mm kovové kuličky na hřídeli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 4.2.2013 13:59

Ruční gravírování, či vybrušování je vhodné pro ty z nás, kteří jsou trpěliví a baví je titěrná "hodinářská práce". Já patřím do opačné kategorie netrpělivých a vzteklých lidí (když se titěrná práce nedaří), takže používám podle zdejší rady nastřihané lamely bíle lakovaných okenních žaluzií. Do nich kruhovým průbojníkem vyseknu otvor a zašpicovaným nastřelovacím hřebem do panelů jednoduše napíšu potřebný popis. Místo hřebu by šla samozřejmě použít třeba zámečnická rýsovací jehla a nebo i jakákoli jiná, do ostrého hrotu zabroušená tyčka ze zakalené oceli. Jde to tak skvěle rychle. Psalo se tady, že se to dá rýt hřebíkem, ale myslím si, že hřebík je na to nevhodný, protože je z ocelového "bláta" a jeho hrot se dostatečně a snadno nezaryje do Al plechu tak, jako ostrý hrot kalený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 4.2.2013 15:33

Díky za rady. To škrábání mne nějak nechytlo, mám radši vercajch, co vrčí, takže zůstanu u té minibrusky, byť to nebude normalizované technické písmo.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika