Jablon do horších půdních podmínek



host - 245.218 (?)
15.11.2007 18:06
Dobrý večer nyní když je venku tak nepřívětivě, bych se opět vrátil k dotazům. Mám na uvedeném stanovišti asi pět let třešně i višně bohužel jejich přírustky na letorostech tak maximálně dva cm. Chci tím naznačit, že se jim bohužel asi moc nedaří. Rozhoduji se zda, nyní k nim zarýt hnůj nebo raději v květu provést razantní střih. Otázka zní - jak jim nejlépe pomoci k vybudování kořenů abi si snáze dosáhli na vodu (můj dojem je, že mají málo vláhy). Děkuji Jirka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 245.218 (?), 6.11.2007 21:28, zobrazeno: 43532x
Dobrý den Rád bych požádal o názor na výsadbu jabloní na rodinnou zahradu nedaleko Zlína. Zahrada je ve svahu a je orientovaná na západ. Bohužel půdně je na tzv "kačinci" s nízkou vrstvou ornice (30cm) a pod ní je pískovec, 400mnm. Tím pádem je zde nedostatek vláhy.Já vím, že žádné zázraky nelze očekávat, ale přesto bych se rád pokusil o pěstování ovoce. Podnože i tvary stromů podřídím podmínkám. Zatím přemýšlím o odrůdách Aneta, Angold, Delor, Dezert, Denár, Karmína, Rubinola, Rajka a Selena dle mého názoru má šenci podnož A2, je možné použít i m9. Lze koupit i jablon na podnozi jkl-3. Mám šanci v těchto podmínkách zkusit hrušen (dicolor, Nela) nejlépe na semenáči a nebo třešen. Děkuji Jirka
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 7.11.2007 9:26
Pokud je podloží nepropustná skála - pískovec, je to horší. Jde-li víc o jakýsi kačírek - kamenitopísčitý podklad, rostou na něm, při občasné závlaze stromy poměrně dobře. Žádná z uvedených odrůd jabloní nemá  mimořádné nároky na stanoviště. Podnož M9 je sice mělce kořenící, raději vych ale asi volil vzrůstnější podnož i tvar - na té jaderničce nebo A2.
      
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 7.11.2007 12:32

Dobrý den. M9 bych určitě ve Vašem případě pustil z hlavy. A2 nebo J-KL-3 (Jadernička) bych považoval ve Vašem případě za nejlepší řešení, proto že ve špatných podmínkách a ještě k tomu na svahu, kde se voda nedrží přece si hlubším kořeněním pro ni lépe dosáhnou. Dle mého názoru bych podnože zkombinoval ještě s bujněji rostoucí odrůdou (Aneta, Rubinola, Rajka a třeba i Rubín - není rezistent), aby při opačné kombinaci stromy brzy v plné plodnosti nezababčily. Hrušeň bych vysadil na semenáči a taktéž třešeň Těchlovan, Kordia, Horka a pod. na ptáčnici. Skuste zavolat p. Peškovi do Bojkovic (UH) na tel. 777579776, jestli nemá něco z toho na jaderničce, nebo na A2. Hezký den.

         
host - 245.218 (?), 7.11.2007 19:59
Rád bych velmi poděkoval za vaši ochotu se podělit o vaše zkušenosti. Ještě bych toho chtěl zneužít a požádat o názor, zda je nějaká šance o přežití u merunky např. Bergeron, Veecota nebo např. Broskev Sunhaven. Pokud jsem se snažil samostudiem ještě najít možnost i renklody tak např. malvazinku nebo raději zkusit pouze slívu? Dále mám na zahradě asijskou hrušen, moruši, oskoruši, rakytník, černý a červený jeřáb a rád bych ještě doplnil sortiment. Doporučil by jste mi ještě nějaké jiné druhy. Děkuji a přeji krásný večer. Jirka
            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 7.11.2007 21:50

Dobrý večer. Pane Jirko zkuste renglodu nebo i slívu, ale na podnoži myrobalán. Také meruňkám by se mohlo dařit na myrobalánu a broskvoním na podnoži broskvomandloň a nebo i na samém semenáči. Můžete skusit cokoliv, ale pouze na semenných (generativních) podnožích čili na semenáčích. Ty hluboce koření a jak jsme již psali jinde, najdou si lépe vodu i živiny. Ty musíte dodávat brzy na jaře ke kořenům a za vegetace i na list, kdy je stromy nejlépe a nejrychleji přijímají. Třešeň bych skusil na mahalebce. Mohli by ji někde mít. Hezký večer.

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 7.11.2007 22:38
Meruňka přežije bezpochyby, otázkou je, zda odkvete, mráz poškodí nejčastěji právě květy. Renklody patrně půjdou lépe. Malvazinka není čistá ryngle, u mě trochu málo plodí. Řekl bych, že modré švestky a pološvestky mají lepší využití.  Méně náročným ovocným druhem jsou višně (i oproti třešním).
                  
host - 245.218 (?), 15.11.2007 18:06
Dobrý večer nyní když je venku tak nepřívětivě, bych se opět vrátil k dotazům. Mám na uvedeném stanovišti asi pět let třešně i višně bohužel jejich přírustky na letorostech tak maximálně dva cm. Chci tím naznačit, že se jim bohužel asi moc nedaří. Rozhoduji se zda, nyní k nim zarýt hnůj nebo raději v květu provést razantní střih. Otázka zní - jak jim nejlépe pomoci k vybudování kořenů abi si snáze dosáhli na vodu (můj dojem je, že mají málo vláhy). Děkuji Jirka
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 15.11.2007 18:19
Nejlépe asi zaléváním v době sucha.
Nemyslím si ale, že by červené peckoviny (třešně, višně) v našich podmínkách měly tak krátké přírůstky kvůli nedostatku vláhy, nejsme v Dalmácii či Kalifornii. U nás jim častěji škodí naopak přemokření . Problém bude spíš v neúrodné, či vyčerpané  půdě nebo v konkurenci plevelů. Doporučil bych první roky udržovat pod stromky úhor nebo nastýlku. V suchých podmínkách pomůže i zavrtaná drenážní hadice podél kmínku k účelnější zálivce.
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 15.11.2007 18:55
Před lety jeden známý zasadil třešeň, vyryl velkou jámu, dal do ní kompost a odleželý hnůj, prostě vše, aby se stromek měl dobře. Snad pět let třešnička zůstala nějaká zaražaná, nic nepřirostla, a pak když už  ji chtěl vyhodit začala přírůstat snad metrovými ročními přírůstky. Snad to může být i váš případ.
   
host - 245.218 (?), 15.11.2007 18:20
Přeji příjemný večer Na pozemku mám asi 10-ti letou jablon "nějaké" zimní odrůdy a ta je dle mého odhadu na nějaké zakrslé podnoži. Tato jablon mi vytváří na kmínku seschlá místa kůry, které se odloupnou až na dřevo. Dle mého odhadu se jedná o podnož, nebo i roubovanec, které nevyhovují půdní podmínky. Lze jí nějak pomoci. Předpokládám, že by pomohlo zlepšení výživy. Dle vašeho názoru - pokud bych u uvedeného stromku polovinu přerouboval na vitálnější odrůdu např. rubinolu nepomůže to i podnoži?
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika