Odrůdy hrušní na moštování



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 61.6 (?)
23.4.2010 20:57

Mimochodem fígl při výrobě hruškového moštu je prý v tom, že se musí hrušková drď vytvořit 24 hodin před lisováním a nechat stát

To je, dle mého, málo pravděpodobné. Hrušky pěstované u nás obsahují málo kyselin a ty jednodenním odležením drti nevzniknou a za den drť nezkvasí.. Hruškové šťávy prodávané jsou dochucovány. Mimochodem, ty jablečné často taky, ač je to zbytečné.
  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 202.2 (?), 31.3.2010 21:54, zobrazeno: 12826x

Poradil by mi někdo, které jsou vhodné odrůdy hrušní na moštování? Zajímají mě především ty do středních poloh. V čem se vlastně liší tyto odrůdy od ostatních odrůd hrušní?

Díky. P.Š.

      
host - 178.235 (?), 21.4.2010 8:07

Hrušky většinou skončí v zavařenině nebo se suší, některé vhodné druhy jdou do kvasu.Zralé plody dost hniličí a drcené je obtížně moštovat.Navíc mošt hrušek je nevyvážený, kyseliny nutno dodat(např.z jablek).Pokud někdo hodlá hrušky moštovat, pak musí vybrat kyselejší druhy, které nehniličí.Moštování hrušek se věnuje málokdo.   AB

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 21.4.2010 8:53

Před lety jsem to zkusil. Opakovat to nebudu. Zralé měkké hrušky šly lisovat velmi špatně, mošt byl slizovitý, nedobrý. Z ještě tvrdých hrušek to šlo, ale výtežnost byla o dost nižší než z jablek a chuť se zadleka neblížila vyváženým nápojům z krabice - "Zaručeně 100%ní šťáva". V současnosti nadbytečné hruškyy, nejsou-li měkké přidávám do jablek v množství do 10% celkového objemu. Hodí se to u moštu z méně zralých jablek, kterým oslazení prospěje. Mošt ze samotných zralých pozdních jablek je lepší než s přidanými hruškami.

            
host - 54.125 (?), 21.4.2010 12:47

Díky za Vaše reakce. Ptám se z toho důvodu, že bych právě chtěl nadúrodu spíš využít pro děti než hodit hrušky do kvasu a zaplatit státu spotřební daň při vypálení. Vrtá mi hlavou, proč je u nás tak málo informací o moštování hrušek, když třeba ve Francii nebo v Anglii to umí a dělají z něj třeba perry. Vím, že moštovat hrušky není snadné, a proto mě zajímalo, jestli se na to používají zvláštní druhy moštových hrušek nebo ve kterém období se na moštování hrušek vrhnout.

            
host - 54.125 (?), 21.4.2010 13:07

Například v Británii mají tyto odrůdy pro výrobu hruškového moštu.

Arlingham Squash
Barnet
Blakeney Red
Brandy
Brown Bess
Butt
Flakey Bark
Gin
Green Horse
Hellens Early
Hendre Huffcap
Judge Amphlett
Moorcroft
Newbridge
Oldfield
Parsonage
Red Longdon
Red Pear
Rock
Taynton Squash
Thorn
Turner's Barn
Winnal's Longdon
Yellow Huffcap 

Vtip je v tom, že to jsou odrůdy, které jsem u nás nikdy neviděl. Proto mě zajímá, jestli se u nás tím někdo zabývá a jsou u nás odrůdy vhodnější a méně vhodné.

Mimochodem fígl při výrobě hruškového moštu je prý v tom, že se musí hrušková drď vytvořit 24 hodin před lisováním a nechat stát. Víc o moštování a výrobě perry (v angličtině) tady.

               
host - 178.235 (?), 23.4.2010 7:45

Dík za upozornění, je to dobrý příspěvek.Sám tolik hrušek nemám, ani nepálím hruškovici.Musím se na mošt zaměřit v nějakém supermarketu.Snad ho alespoň dovážejí.Jeho chuť by mě zajímala. AB

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 61.6 (?), 23.4.2010 20:57

Mimochodem fígl při výrobě hruškového moštu je prý v tom, že se musí hrušková drď vytvořit 24 hodin před lisováním a nechat stát

To je, dle mého, málo pravděpodobné. Hrušky pěstované u nás obsahují málo kyselin a ty jednodenním odležením drti nevzniknou a za den drť nezkvasí.. Hruškové šťávy prodávané jsou dochucovány. Mimochodem, ty jablečné často taky, ač je to zbytečné.
  

   
host - 24.183 (?), 24.4.2010 8:33

Každému chutná něco jiného. Já bych hruškový mošt pil leda tak řezaný rybízovým. Hrušky jsou asi nejlepší ve formě hruškovice...

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 61.6 (?), 24.4.2010 9:07

To by asi nebylo špatné, jenže většina odrůd rybízů a hrušek se dobou zrání dost liší. Za zkoušku by stálo podrtit s hruškama před lisováním třeba aronie nebo jeřabiny. Jablečný mošt s aronií je skvělý a hruškový kompot s jeřabinami taky.

         
host - 5.95 (?), 17.12.2020 19:27

Odrudy hrušní na moštování patří do pomologicky jiné skupiny než klasické hrušně. Jsou stále tvrdé, často nepoživatelné a mají vysoký obsah tříslovin. Teprve po vymoštování se projeví jejich chuť. Jsou neobyčejně vzrůstné, vypadají jako dub.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika