Pokud chcete dodat stromku minerální výživu do zásoby, udělejte díru cca 60 cm hlubokou, Dolů nasypejte asi 5 cm dolomitického vápence. Zasypejte a utlačte. Na tuhle vrstvu můžete hodit hrst cereritu a superfosfátu a zase 5 cm země - to před sázením. Do zeminy na sázení se dá míchat dobře rozložený kompost, rašelinové substráty, na písčitých půdách i nějaké ty koloidní hmoty jako je třeba jíl, na těžkých naopak písek. Na jednu stranu umožnit, aby půda okolo udržela vodu a živiny, na druhou, aby lépe prosychala, lépe se zahřívala. Dřevěné uhlí je také variantou, stačí párkrát udělat oheň a uhasit ho před vyhořením, vyhrabat uhlíky. Tedy pokud ho chcete do jam na vysazování a neděláte jich stovky. Ale děda to nedělal, tak proč já?
Pokud chcete doplnit výživu dolů ke kořenům, udělejte asi 6 sond nějakou trubkou nebo kolíkem do hloubky 40 cm a do nich nalejte hnojiva rozmíchaná ve vodě. Superfosfát se prakticky nerozpustí, stejně tak Cererit, musíte stále míchat. Nebo ho opatrně nasypejte do těch děr, cca 50 g na díru. Stejně můžete aplikovat i dolomitický vápenec. Pokud nepřijdou hnojiva k sobě, nic se neděje. 2x Cererit, 2 x Superfosfát, nebo spíše 3 x Cererit a 3 x vápenec. V jednom roce to jde, ale jedině tak, že zarýpete Superfosfát (méně než 20 cm a navrch dáte vápenec. K sobě se nedostanou a postupn se dostanou do půdního sorpčního komplexu. Na jaře můžete půdu promísit, obrátit. Když jen hodíte superfosfát navrch, tak raději na podzim, aby se "póry" v zemi, spolu s listím a další organikou, kterou zatahují žížaly do země, dostal dolů, stejně tak i draselná hnojiva. Pohyb fosforu v zemi půdním roztokem je (dle info ze školy) do 1 cm za rok, u draslíku asi 10 cm. Oba prvky se dobře vážou, nevyplavují se. Pokud dáte draselnou sůl, voda vyplaví chloridy.
Organická hnojiva (zejména mrva nebo hnůj) rozhozená na podzim částečně zatáhnou do země žížaly, částečně z nich voda vylouží živiny do půdy. Ani čerstvá mrva hozená ke stromkům nevadí, únik dusíku, pokud jí rozhodíte pozdě na podzim bude malý.