Česnek



vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?)
5.4.2012 11:17

Nejsem sice pěstitel česneku, vysadil jsem jen 20 stroužků, ale nedomnívám se, že by za současný stav mohly holomrazy, resp. ne jenom. Nevím jak jinde, ale u nás od 5.12.2011 do 29.1.2012 napadlo 181,4mm srážek, což je více než 40% ročního úhrnu. Půda byla nacucaná jak houba, na trávníku už se voda ani nechtěla vsakovat. Pak přišly velké mrazy. Podle mě právě tyto velké srážky a relativní teplo před obdobím mrazů způsobily velkou úmrtnost vysazeného česneku. VJK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 69.62 (?), 4.4.2012 9:43

Ano, přesně takto to úplně stačí, přestože vás prodejci uznané sadby budou přesvědčovat, že konzumní česnek není vhodný k sadbě.Je dokonce slušný česnek i z malých středových stroužků. Střídání ploch je běžná praxe.To ano.Pokud ale na ploše česnek nikdy či v blízkosti nebyl, klidně může být i dvakrát po sobě. Tuto kacířskou myšlenku mám z praxe, přestože je v knihách uvedeno jinak.Pokud chce někdo oživit sadbu, lze tak tak činit pacibulkami, které se vysejí na jaře. Dobré je česnek proplečkovávat.U těch kdo má zánonek tak okopat.Hlavně po deštích, kdy vznikne na povrchu půdy souvislá kůra. Postřik proti Houbomilce je dobrý také.Musí se ale dobře načasovat což se někdy mine účinkem.Náš původní česnek je plně mrazuodolný.Přežije v hroudě zmrzlé na kámen. Rostlina s tímto počítá.Pokud jsou problémy s růstem, je problém jinde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 5.4.2012 11:17

Nejsem sice pěstitel česneku, vysadil jsem jen 20 stroužků, ale nedomnívám se, že by za současný stav mohly holomrazy, resp. ne jenom. Nevím jak jinde, ale u nás od 5.12.2011 do 29.1.2012 napadlo 181,4mm srážek, což je více než 40% ročního úhrnu. Půda byla nacucaná jak houba, na trávníku už se voda ani nechtěla vsakovat. Pak přišly velké mrazy. Podle mě právě tyto velké srážky a relativní teplo před obdobím mrazů způsobily velkou úmrtnost vysazeného česneku. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 181.66 (?), 5.4.2012 11:50

Včera na ČT 24 v ekonomice, která je po 21 hodině mluvili o česneku. Ztráty na česneku jsou velké. Mluvil tam i velkopěstitel a přímo ukazoval jak česnek vyrazil a pak žloutnul. Když vytáhl stroužek, tak byl celý plesnivý. Cena prý kvůli velkým ztrátám půjde nahoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 5.4.2012 13:50

Pane VJK, nechcete nám poslat trochu vody?cheeky U nás na střední Moravě máme od 1. srpna 2011 do 31. března 2012 pouhých 136 mm, což je 42% dlouhodobého průměru za toto období. Proto se nedomnívám, že by tyto mimální srážky mohly na písčíté půdě způsobit úhyn česneku. Teplo mohlo česnek vysílit, kořeny měl velmi pěkné, ale pak ho zlikvidovaly mrazy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 35.34 (?), 13.5.2012 15:08

Zdarec tady taky Zlín a přesně jako Vy i počet 50kousků 48 ks palice jak bič.:-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.34 (?), 13.5.2012 16:43

Ještě se pokusím z česnekové půdy vytáhnout nějaká rajčata:-))


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
alkuska - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 131.15 (?), 3.4.2012 14:10

Ještě napište kdy jste vysazovali... Ja jsem se nejprve vyděsila když nelezl a nelezl a teď mam 10 cm venku. Sousedka (zahr. kolonie - Brno venkov, uplne stejne podminky jako muj zahon, jen asi 10 m dal) ma po cesneku. Davala ho v rijnu, do zimy ji vylezl na nekolik cm, zjara mela spicky zlute a ted to tahala zhnile ven. Ja jsem davala v prosinci. V unoru když hlasili ty velke mrazy jsem narychlo den předem zakryla zahon netkankou. Ještě v pulce března furt nic, uz bylo teplo ale nelezl. Pak naraz superrychle vystartoval. Vliv odrudy se mi zda nepravděpodobny, měla jsem tři ruzne "vzorky" z ruznych zdroju. Spis še mi osvědčuje sazet později aby nezačal rust na podzim a ve velkem mrazu zakryt, asi to uděla hodně i když je to jen tenka vrstva textilie. Nemořila jsem ničím, nějak jsem na podzim nestíhala, dokonce jsem měla některé stroužky mírně chycené plísní jak ležely dlouho v igelitovém pytlíku. Strčila jsem to v nouzi do země tak jak to bylo, asi si poradil sám :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4512) - 38.136 (?), 3.4.2012 18:25

Tak mám hotovo - zaryto. Mirku a Therador. HK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.98 (?), 4.4.2012 14:55

Bude to s tím "vymrzáním" česneku složitější.

Moje sadba od p.Ing.Kozáka-nekřesťansky drahý nepaličák Benátčan, vysazený 8.prosince do lehké hlinitopísčité půdy v okolí HK.Holomrazy bez sněhu dlouhé týdny, zemina promrzlá do hloubky cca 1m. Po roztátí sněhu zůstala voda "stát" na promrzlé nepropustné zemině minimálně 10 dní. Po vsáknutí vody záhony připomínaly do hloubky popraskanou vyprahlou poušť. Žádná česneková nať se neukázala do půlky února, smiřoval jsem se s náhradní jarní výsadbou.V půli února první nesmělé zelené lístky, dnes už parádní nať douhá cca 15 cm, propad minimální.Ručně okopáno, na to, že už zase min.14 dní neprší roste jak "z vody".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.35 (?), 5.4.2012 22:32

Skúsenosti pána 19.98 potvrdili, čo som napísal pred týždňom. Posledná zima bola výnimočná a dokázala "zalomcovať" aj s tak odolnou zeleninou, akou je cesnak. V prípade, že niekto v závere zimy spozoroval problémy na listoch či výpadky v rašení, mohol sa pokúsiť vysadiť paličiaky znova. Ja som skúsil vysadiť riadok Dukátu a Záhorského ešte 8.marca a dnes som pozeral, že vnať je rovnak vysoká ako u tých istých strúčkov, sadených 1.12. Zem je hlinitá a príšerne preschnutá. Netuším, odkiaľ strúčky berú vlahu. V ťažších pôdach sa cesnaku darí lepšie a ľahčie prekonáva exscesy počasia. Problém plesnivých strúčkov môže súvisieť s nainfikovanou sadbou, únavou pôdy, agresivitou konkrétnych húb, vnímavosťou odrody... Netreba všetko zvádzať na počasie. Cesnak pána 19.98 zaplavený vodou hovorí za všetko. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel10:10
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika