Prasklina kůry na třešni - 70 cm



host - 178.235 (?)
9.5.2010 17:09

V místě praskliny vypadá kůra jako po výbuchu, nad prasklinou je rovněž patrná změna.Trhliny na osluněné straně se dají takto léčit, pokud neodstává kůra po celém obvodu.A tady se mně to tak jeví.To je příčina, proč nevěřím v úspěch nějakého ovazování.  AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 151.38 (?), 10.5.2010 11:17

Všimli jste si, že tady jsou dvě odlišné třešně, na odlišných stanovišťích, od jiných majitelů-pana Pavla, a paní Katariny.Strom pana Pavla vykazuje poranění rozsáhlejší, půda není zatravněná, a je ve větším svahu.Strom paní Katariny je na mírnějším svahu, a půda je zatravněna.

Myslím si taky, že momentální větší množství srážek, které bylo minulé dní mohlo zapřičinit tento stav.Ikdyž může být hladina spodní vody třeba nízká.Do budoucna by mohlo být řešením zapravit do půdy kolem stromů odvodňovací hadici.

rostislavik

                     
Kunc Petr - (1) - 126.6 (?), 9.6.2010 12:41

Dobrý den, podobné poškození jsem zaznamenal na slivoni. Trhliny vznikaly od jara až dosud. Zajímavá je vysoká rychlost kalusování odloupnutého lýka.

Řešeno zatřením Stromovým balzámem.

Petr Kunc

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
            
badoga - (43) - 57.67 (?), 10.5.2010 21:04

Uz dostala 1. pomoc  Teraz uz len cakat. Stiahli sme kmen gurtnou a ranu sme zatreli steparskym voskom.

Drzim jej palce. Bol to najkrajsi a najproporcnejsi stromcek v nasej zahrade...

osetrena ceresna
osetrena ceresna
         
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 8.5.2010 1:32

Též jsem jsem se s tím ještě nesetkal a protože dlouho nikdo na tento dotaz nereagoval, tak jsem tuto diskuzi vlastně svým názorem (..že by se až takhle projevoval klejotok?) vyprovokoval.

Pan Pavel by nás mohl informovat, jestli získal někde jinde odbornější rady a jak vlastně třešeň ošetřil. Už se těším na další názory.

            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.5.2010 7:31

Mne také zaujala ta odchlíplá kůra, protože jsem se s něčím podobným nesetkal i když mne už ze vzorstlého stromu při radikálním přeroubování po 2-3 letech kůra slezla a bylo po stromu. Tady bych to tipoval na souvislost se spodní hladinou vody. Zajímal by mne jeden detail. Když se kůra přtlačí na kmínek, tak kolik jej chybí nebo přebývá na obvodu. Ona totiž může slézt i když ji "přebývá". Máte "jedinečnou" příležitost vyzkoušet, zda dobrým přitažením páskou se to nějak chytne a zcelí. Dřevo kmínku klidně může odumřít, to ničemu moc vadit nebude, protože ono stejně jak se vyvíjí strom odumírá od středu, protože těm "letokruhům" vodivě propojené větve a kořeny přestaly fungovat. Větve odumřely, přestaly rodit, zastavily se v růstu (myslím ten obrost v bazální části koruny) a kořeny z tenkých vlásečnic zhrubly a dříve aktivní vláknina zůstala uvnitř.

               
host - 178.235 (?), 9.5.2010 17:09

V místě praskliny vypadá kůra jako po výbuchu, nad prasklinou je rovněž patrná změna.Trhliny na osluněné straně se dají takto léčit, pokud neodstává kůra po celém obvodu.A tady se mně to tak jeví.To je příčina, proč nevěřím v úspěch nějakého ovazování.  AB

                  
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 9.5.2010 20:47

Děkuji všem za zapojení se do diskuze. Mohu jenom potvrdit, že když jsem trhlinu zjistil, byl jsem v šoku. Nic takového jsem nikdy neviděl.

Zatím jsem trhlinu stáhl pružnou PVC páskou. Rozchlípení už bylo takové, že se nepodařilo úplně kůru přitáhnou až ke dřevu kmínku. Mezi okraji kůry zůstal mezera asi cca 1-2 cm. Kůra je zatím živá, listy jsou svěží. Na pohled není vidět, že by se s třešničkou dělo něco závažného. Pukliny se ještě prodloužily asi o 10 cm nahoře i dole (až po stažení páskou). Nyní se praskání kůry zastavilo, aspoň doufám. Na likvidaci stromku zatím nepomýšlím. V blízkém okolí je více třešní a žádné choroby jsem na nich zatím neviděl. Pozorně stromek sleduji a o dalších změnách podám informaci.

                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 9.5.2010 21:37

Kdyby jste si pohrál jako "plastický chirurg," tak by jste uřezal nějakou zbytečnou větev, stáhnul kůru (teď to dobře jde) a mezeru vyplnil páskem kůry a poté ovázal páskou. Normálně se tak řeší okusy ale musí se to trochu umět. Nic už ztratit nemůžete leda něčím se nechat překvapit.

               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 147.108 (?), 9.5.2010 21:19

Trochu Vám nerozumím, "dřevo můžw odumřít". toby jako dále už nerostlo? Jak by se odumřelé dřevo zvětšovalo s růstem stromu? Osobně souhlasím s AB, stromek končí, tak rozsáhlou ránu nepřežije.

                  
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 9.5.2010 22:28

Klejotok není choroba, ale projev rozkladu pletiv při kterém teče ze stromu klovatina.

Taky jsem nic podobného neviděl. Nepředcházelo tomu mechanické poškození kmenu? Třeba od kočky co lezla na strom?

Co třeba již zmiňovaná mrazová deska? Načaté to mohlo být v předjaří a teprve v plné míze se to rozervalo. Jakým směrem je orientovaná prasklina?

Taky by mohla být příčina v přebytku mízy kvůli nadměrné vláze. K tomu ještě nemohla být rozvedena do větví, které byly odřezány...

Já bych to co nejrychleji svázal. Každým dnem otálení se šance stromu snižuje.

Třešně mají obdivuhodné regenerační schopnosti. Nevzdávejte to.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika