Prasklina kůry na třešni - 70 cm



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?)
9.5.2010 23:52

Třešeň je po ořešáku nejvíce citlivá na výšku hladiny spodní vody a literatura uvádí pro třešeň 2,5 m. No ale může vadit i půda přemokřena. Ale to, že by od toho slezla kůra, to nemohu tvrdit s určitostí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 8.5.2010 1:24

Takže, pokud pan Pavel dal na mou laickou radu (stáhnout odchlíplou kůru k sobě, ošetřit balzámem a omotat pružnou páskou), kterou po několika dnech potvrdili i další diskutující, tak snad má naději, že třešničce život prodlouží. A jak také diskutující potvrdili, třešeň nemá ráda těžké půdy a vysokou hladinu spodní vody.

U mě letos v květnu v zahradě vyvěrá (v toto období snad po 20 letech) několik pramenů vody. Tohle jsem zažil též začátkem května někdy okolo r. 1989 nebo 1990 (bydlím zde od r. 1984) nebo několikrát v jarním období (např. 2004/2005 nebo Ladovská zima 205/2006), ale v mimo předjarní dobu opravdu podruhé za 20 - 26 let. Ono již podzim byl srážkově nadnormální, v zimě dostatečná sněhová nadílka a teť ty jarní deště, takže je vody habaděj.

                     
host - 151.38 (?), 8.5.2010 15:10

Omlouvám se hostu 78.38.Našel jsem si zmiňovaný článek na internetu.

Co se týče třešně na obrázku, myslím si, že třešeň zachránit už nepůjde.S tak rozsáhlým poraněním jsem se ještě nesetkal.Třešeň je citlivá na jakékoli poranění, ostatně jako jiné peckoviny.Jestli stromek zůstane na stanovišti, pravděpodobně bude živořit, a klejotok rozrůstat.Kdybych měl malou zahrádku, stromek bych odstranil, a pořídil si jiný na zakrslé podnoži.Toť můj subjektivní názor.

rostislavik

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 61.6 (?), 8.5.2010 15:44

...stromek bych odstranil, a pořídil si jiný na zakrslé podnoži.Toť můj subjektivní názor.
  
Odstraněním stromku a nasazením nového neodstraníte příčinu, která k odchlípnutí kůry vedla. Jaká pak bude záruke že se situace nezopakuje?

                     
host - 151.38 (?), 8.5.2010 17:10

Příčinu která to způsobila promiňte mi neznám.Jen nasťiňuji vyhlídky, které pravděpodobně stromek čekají.Nevystavovat se zbytečnou námahou, a případnému zklamání, která pravděpodobně příjdou, vysadit stromek jiný.Vytvořit mu nejlepší podmínky, které jsou dostupné.Záruka není žádná, je to o štěstí, a jak se mu jde naproti.To byste už mohl vědět.

rostislavik

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 61.6 (?), 9.5.2010 10:05

Právě proto, že neznám příčinu, bych se vyhnul opakování stejné situace a nespoléhal se jen na štěstí. Tedy bych nový stromek na stejné místo nesázel a když, tak jiný druh, třeba jabloň, která je méně háklivá na vyšší hladinu spodní vody, netrpí klejotokem, atd. Pro třešeň bych pak vybral jiné, příhodnější místo. I když, jak říkáte, ani to není úplnou zárukou, že se situac e nezopakuje

                     
host - 151.38 (?), 9.5.2010 16:16

Myslím, že vysokou hladinu spodní vody, jako příčinu můžeme vyloučit.Stromek roste evidentně na svahu, a tam s vysokou hladinou spodní vody problém nebývá.

Kdo má velký pozemek, a více prostoru, může si dovolit ten "luxus" léčit stromek s pochybným výsledkem, a zároveň zasadit nový stromek.Nový stromek bych zasadil tak jako tak, z důvodů úspory času, kdyby se léčení nezdařilo.Z mého pohledu bude ale léčení starého stromku neůspěšné.

rostislavik

                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 10.5.2010 1:02

Myslím, že vysokou hladinu spodní vody, jako příčinu můžeme vyloučit.Stromek roste evidentně na svahu, a tam s vysokou hladinou spodní vody problém nebývá...

Já bych tuto příčinu nevylučoval. Stromek (podle fotografie) neroste na vrcholku kopce, kde by problém s vysokou hladinou spodní vody neměl být, ale je exponován ve svahu (pod kopcem), kde právě může být nějaký pramen ap. Po loňském mokrém podzimu, po zimě bohaté na vláhu a po letošním mokrém jaru mě v mé zahradě ve svahu začala na několika místech vyvěrat ze země voda (viz. diskuze: "Co říkáte na stávající počasí?"). A kde pramení většina našich řek? V nížinách nebo v horách?

Myslím, že pan Pavel neudělal zle, že zkusil třešeň zachránit, jen by to od ní chtělo udělat nějakou drenáž (se svahu dolů by to mělo jít) a bylo by potom za nějaký čas dobré, kdyby se s námi podělil o své zkušenosti. Pokud by vysazoval novou třešeň na stejném nebo podobném místě ve svahu, možná by stálo za to, vodu ze dna jámy odvést nějakou drenáží či trativodem.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 10.5.2010 8:32

Myslím si v podstatě totéž, co pan Rozkošný. V našich podmínkách třešně jen málokdy trpějí suchem, zato velmi často zamokřením.  Je třeba při výsadbě důsledně dbát, aby se stromek po slehnutí půdy  "nepropadl" a raději jej vysadit na kopeček. Těch pár decimetrů rozdílu může mít značný význam. 

                     
host - 78.38 (?), 9.5.2010 21:57

Děkuji, omluva a slušnost se sice dnes někdy moc nenosí, ale pořád odděluje plevy od zrna.Přemýšlím co by mohlo způsobit takovou destrukci stromu-nemohly by tomu napomoci poměrně dlouhodobé a silné mrazy v kombinaci s vysokou vlhkostí? Osobně se přimlouvám za výměnu stromku, protože i když přežije je vysoká pravděpodobnost, že bude živořit.Někdy takovýto způsob řeším výsadbou nového stromku v blízkost poškozeného a za rok dva se rozhodnu kterému dám do budoucna šanci ev již cca 5 letý strom přesadím. 

Ivan

                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 9.5.2010 23:52

Třešeň je po ořešáku nejvíce citlivá na výšku hladiny spodní vody a literatura uvádí pro třešeň 2,5 m. No ale může vadit i půda přemokřena. Ale to, že by od toho slezla kůra, to nemohu tvrdit s určitostí.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika