Je zajímavé, že dříve se toto napadení neprojevilo. Stejně tak suchá skrnitost. Loni po dlouhé době broskve pořádně porůstly. Je k zlosti, že teď budu muset většinu nových přírustků odstranit.
Před měsícem jsem postříkal vše Kuprikolem (80g/12l), příští týden zopakuji měď a po oteplení aplikuji Sulku, Poté na skvrnitost Dithane.
SUCHÁ SKVRNITOST LISTŮ A ODUMÍRÁNÍ PUPENŮ BROSKVONĚ A SKVRNITOST BROSKVÍ (Stigmina carpophila)
Projev napadení/poškození:
Napadená pletiva postupně zasýchají, mezi zdravým a napadeným pletivem se vytváří oddělovací vrstva a odumřelá pletiva vypadávají. Silně napadené listy žloutnou a předčasně opadávají. Napadené pupeny neraší. Okolo odumřelých pupenů vznikají oválné nekrotické skvrny. V blízkosti odumřelých pupenů, zejména za deštivého počasí silný klejotok. Při silném napadení mohou odumírat celé plodné větévky. Na plodech vznikají nejdříve drobné červenofialové skvrny, které se zvětšují do velikosti několika milimetrů. Později skvrny šednou, avšak zůstávají trvale ohraničeny červenofialovým lemem. Pokud se skvrny spojují, vznikají různě velké nekrotické plochy. Při silném napadení dochází k deformacím a praskání plodů.
Ekologie:
Patogen přetrvává v napadených pupenech a větévkách, méně často na napadených opadlých listech. K infekcím pupenů dochází především na podzim (po opadu listů), pokud trvá deštivé a teplejší počasí. Infekce mohou nastat i za teplého a deštivého počasí v průběhu zimy a v předjaří. Konidie klíčí již při teplotě 2 – 4°C (optimum 18 – 21°C), podhoubí patogenu se rozrůstá jíž při teplotě 4°C. K infekcím mladých plodů a listů dochází za deštivého a teplejšího počasí, již od 2 – 3 týdnů po odkvětu. Listy mohou být napadány za příznivého počasí pro patogen až do srpna.
Ochrana:
Pokud jsou na podzim v období po opadu listů příznivé podmínky pro patogen je zapotřebí ohrožené porosty ošetřit měďnatým fungicidem. Ošetření je současně účinné i proti kadeřavosti broskvoně. Vyskytnou – li se v průběhu zimy delší teplé periody je vhodné ošetření opakovat. Jarní infekce pupenů omezuje základní ošetření proti kadeřavosti broskvoně. Všechna tato ošetření omezují zdroje infekce pro napadení listů a plodů. Proti skvrnitosti plodů a suché skvrnitosti listů se ošetřují ohrožené výsadby poprvé 2 – 3 týdny po odkvětu. Pokud jsou dlouhodobě vhodné podmínky pro šíření choroby, ošetření se 2 – 3x opakuje v intervalu 10 – 14 dnů.
Fungicidy povolené pro hobby použití - doporučujeme: Dithane DG Neotec.Ostatní: Optikombi broskev, Talent.
Citace - www.dvorakasyn.cz