Broskyne 2024



host - 212.219 (?)
6.9.2024 19:37

Dužiny. MH

Pozdni broskve
Pozdni broskve
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 212.219 (?), 25.8.2024 21:05

Tabulkově je u mě na severovýchodě průměrná roční teplota 8,5°C, jižní morava měla uvedené 9,7°C a nejteplejší Bratislava a Podunajská nížina přes 10°C. Kolik je to dnes?

Kromě teploty je ještě druhý faktor, možná ještě důležitější na dozrání a to je dostatek slunka.

B.J.Elbertu mám od Petra naočkovanou - teda jestli je pravá, uvidíme.

Začíná pomalu vybarvovat nektarinka Fairlane (RH+55) a první náznak u Guglielminy, měly by zrát stejně jako Fairtime nebo Tardibelle - u těch plody letos nemám (zmrzly). MH

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 26.8.2024 11:35

Zdraví kolega PzP. Jak se letos žije bez meruněk v "tisícihlavém" sadu, Davide? Velice by mě zajímalo, jestli ten roub Apredelice je nakonec Mayacot. Ověřit dobu zrání s jiným ranými odrůdami jsem nemohl, protože všechno zmrzlo. Nakonec bych byl za takovou záměnu rád. Co se týče Tardibelle, tak v letošním roce by zřejmě dozrály všechny plody do dobré kvality. Jinak jsou ale vždycky kvalitní tak první dva, tři a dost. Proto si stále myslím, že poslední kvalitní dozrávající broskve jsou plody z odrůdy OˇHenry (dostupné u nás v prodeji). Nějaké zelené plody jsou na tom pozdním Babygoldu. Tvrdka to je, rozhodně ne Babygold 7, který je uveden v atlase, nýbrž nějaký pozdnější. Babygoldy kdysi velice chválil prodejce z Vykáně, pokud tam někdo někdy byl, tak to může potvrdit. Zahradnictví je údajně dávno zrušené. Taky by mě zajímalo, jak to bude v budoucnu s jarními mrazy. Vždycky něco zmrzlo, ale to, co se stalo letos, jsem v peckovinách ještě nezažil. Na Mladoboleslavsku to bude asi běžnější.

                     
host - 249.55 (?), 26.8.2024 15:35

Je to dosti smutné, letos opravdu ani kus- merunky, broskve, švestky, a ani jablka. Není se čemu divit, 3 neděle v dubnu náskok, a pak 5 nocí s mrazy... a ještě ti chytrolíni v tv řeknou, že je to podnikání jako každé jiné, s pojistitelnými riziky... prostě komentují to tu lidi, co v tom nikdy nepodnikli asi nic... tak musíme doufat, že příští únor bude jen s teplotami +5-+10, ale ne 25-30°C... Pokud jsem to spletl, je to Mayacot, byly vedle sebe.

                     
host - 212.219 (?), 27.8.2024 11:11

Na zahráněném stromečku před mrazy už vybarvují pozdní nektarinky Fairlane RH+55. Vloni je zničily předčasně obaleči, teď by snad mohly stihnout i dozrát. V druhé zahradě kde se zachránit nedalo (mráz do plodů až -4°C douhodobě celou noc), na všech broskvoních 0 plodů, slivky 0, jádroviny tak 1% přežilo. MH

Fairlane vybarvuje
Fairlane vybarvuje
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 28.8.2024 8:42

Doufat se nedá v nic, Davide. Teploty rostou, slunečných dnů přibývá, zimy se zkracují, ale jarní mrazy zřejmě nikam nezmizí, ať už se otepluje jak chce. Co se týče meruňky Mayacot, tak jak jsem psal, za takto ranou odrůdu jsem velice rád. Že právě na tomto roubu přežilo pár plodů byla nějaká zvláštní náhoda. Byly zralé už koncem května, tak jako v normálním roce někde na jihu. Jinak bych předpokládal tak půlku června. Zajímal by mě tvůj názor na slivku MONI a broskvoň Jayhaven.

MH: Fairlane a Fairtime skvělé, Martine. Měl jsem tady nektarinky Venus a všechny předčasně shnily, tak jako jiné nektarinky. Jedinou výjimkou v nektarinkách byly Super Queeny, které na stromku vydržely podezřele dlouho.

                     
host - 212.219 (?), 28.8.2024 9:51

Petře Tardibelle tam asi žádný nemáš na porovnání zrání?

Hlavní problém u nektarinek je ta havěť, zasíťkované plody vydrží, jen obaleči nějakým způsobem stále pronikají. Jediné nektarinky co jsem nezasíťkoval byly ty v koruně asi Harco co mám ze záměny, skoro všechny zničila havěť - osy sršně ještě před dozráním a monilia. Možná že ty Queeny unikají havěti díky ranosti. Venus a většina nektarinek v sortimentu je pozdní. MH

                     
host - 212.219 (?), 4.9.2024 9:56

Letos dozrávají i pozdní broskve, ovšem obaleči nenechají pořádně dozrát žádnou. OHenry už je trochu přezrálý, výborný sladký. První Gugliemina překvapipa - chuť vynikající ještě lepší jako OHenry - víc osvěžujících kyselinek, obě broskve shodně 15%Brix. A třetí vinohradní s červenou dužinou ještě nejsou úplně zralé - ty zlikvidovaly obaleči už téměř všechny, dužina vypadá že bude sladká s hořko trpkou příchutí typickou pro ty staré broskve.

Máte někdo jinou vinohradní broskvu - žlutomasou/bělomasou co zraje pozdně? Jsou z ní i dobré semenáče z pecek, ale nějak ty vinohradní vymizely. MH

Pozdní broskve
Pozdní broskve
                     
host - 212.219 (?), 4.9.2024 9:56

Dužiny. MH

Dužiny
Dužiny
                     
host - 212.219 (?), 6.9.2024 19:36

Ještě foto poškozené vzorky obalečovky, všechny odrůdy jsou zralé shodně v čase RH+55 dní. Pozdní bělomaska RdL je vynikající s výraznějšíma kyselinkama cheeky. Jinak jsou všechny výborné. Vinohradní červenomasá a Sanguinella jsou podobné, obě mají hořkotrpkou tužší slupku, dužinu výrazněji dočervena má překvapivě ta vinohradní - jsou sladké chuti možná trochu i do fíků - na větší zhodnocení by to chtělo plody na větších stromkách a bez havěti obalečů, to se ještě pořeší. MH

Pozdni broskve
Pozdni broskve
                     
host - 212.219 (?), 6.9.2024 19:37

Dužiny. MH

Pozdni broskve
Pozdni broskve
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika