Wikipedia má na to taky článek. A to mi přijde důvěryhodnější zdroj než nějaký náhodný web nějakého eshopu. A navíc je tam jasně vysvětleno, že jako "vápno" je skutečně myšlen ten prášek, co se ve stavebninách prodává jako "pálené váno" nebo se mu taky říká hydrát. Složitosti s vážením nějaké mokré substance nikdo neplánoval.
No a ta Wikipedia uvádí, že poměr vápna a skalice je například 1:1, přičemž pro proběhnutí té potřebné chemické reakce tam toho vápna stačí jen 22,5% hmotnosti skalice. ČIli teoreticky té skalice může být až 4x víc než vápna. Ale píšou, že vápno stárne, jak někde leží, protože na sebe vážně vzdušný CO2 a má pak slabší účinek, proto doporučují max 2:1 (2x víc skalice než vápna). Ta skalice je prý riziková hlavně pro zelené části rostlin, o riziku na dřevnatých částech tam nic není, a je jedovatá pro ryby a další živočichy (samozřejmě). A neříkám k tomu žádný názor, jen uvádím, co jsem se dočetl na Wikipedii.
Dál píšou, že ta jícha se používá od roku 1921. Čili je to hodně tradiční věc, nic neobyvklého. A kdysi jsem někde četl, že se používala původně jako ochrana proti krádeži hroznů, protože ono to fakt má zřetelnou a neobvyklou barvu.
ref. https://en.wikipedia.org/wiki/Bordeaux_mixture