Bývalý septik jako nádržka na deštovou vodu



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?)
3.7.2008 22:59

Když jsem měl obavu z nasátí písku do Malyše, postupoval jsem následovně. Čerpadlo jsem upevnil dovnitř 5 litrové válcovité plastové nádoby, do jejichž stěn jsem vyvrtal mnoho cca 3 cm otvorů. Na celou nádobu jsem natáhnul starou dámskou silonovou punčochou. Čerpadlo se tak ocitlo uprostřed jakéhosi velkého sacího koše s jemným sítem, ale tak velkým povrchem, že se nemohlo zanést či ucpat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 44.15 (?), 3.7.2008 8:22

Malyš je vibrační membránové čerpadlo jak jistě víte. Mebrána kmitá fregvencí sítě 50hz tj 50x za sekundu.Každý kmit má určitou amplitutu = mebrána se posune dopředu a pak zpět dejme tomu v nezatíženém stavu +/- 4 mm. Pokud čerpadlo zatížíme tato amplituda se pouze sníží.Ano membrána a pryžové díly jsou víc namáhané. Pochybuju však, když připojíte postřikovač, že bude tlak vysoký... záleží na konkrétním typu. Solidní výrobce udává spotřebu u každého typu. U "nesolidního" výrobce lze porovnat s např. Gardenou stejně je to vše okopírované... Z čerpací charakteristiky čerpadla je možné zjistit jaký je tlak při určitém průtoku a nebo připojit na výtlak manometr.Na malyše můžete i připojit tlakový spínač se zásobníkem tím zajistíte jeho vypnutí a nedojde k přetížení akorát by bylo nutné vložit těsně za čerpadlo zpětnou klapku. Je zbytečné tento problém nějak zvlášť pitvat. Žádné čepadlo není věčné a i z nosení kýblů bolí záda a časem máme omezení. Co se týká malyše tak starší komunistické modely jsem měl rozebrané a všechny měli problémy s netěsností a vlivem "utopení" cívky elektromagnetu došlo k průrazu vinutí. Všechny šrouby a kovové pohyblivé díly byly tehdá jen pozinkované a oprava vzhledem k značné korozi byla nemožná. Dnes někteří výrobci dávají do malyše tyto díly z nerezu což umožní snadnou rozebiratelnost a tím i možnou svépomocnou výměnu membrány a dalších pryžových dílů.Tož tak Z.M. Ještě dodám malyš není žádný zázrak a hodí se jen na občasné používání. Jak jsem uvedl použití s tlakovým spínačem to je jen zlepšení komfortu domácí vodárně se to v žádném případě nevyrovná. Je lehký a z 1/2" hadicí v délce 15m ho odnese i žena spustího do nádrže či sudu zapne do zásuvky a funguje to nic složitého a proto je to oblíbené čerpadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.21 (?), 3.7.2008 16:26

Děkuji za odpověď.Já toto v podstatě věděl ale nedokázal bych to tak popsat a doufám že si vemou poučení ostatní co toto čerpadlo tak prosazují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 3.7.2008 16:38

Výše napsané je do puntíku pravda, přesto patřím k těm, kteří na Malyš nedají dopustit. Za 25 let mám teprve čtvrté. 
   Co na něm oceňuji? 
1.Malý průtok, který "nevypije" ani malý potok, ideální k zalévání přímo z hadice
2. Vysoký výtlak
3. Průtok je na rozdíl od jinak konstruovaných čerpadel málo ovlivněn délkou hadice a převýšením
  Nevýhody?
1. Větší hlučnost
2. Nutnost postarat se o neznečištěnou vodu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?), 3.7.2008 17:09
Vím, že malyš není zdaleka ideální a rozhodně to není všelék, nicméně, kromě malého průtoku při vysoké dopravní výšce (může být plus, nemusí), má jednu obrovskou výhodu - neničí ho tolik voda s vyšším obsahem rozptýleného písku a jiných pevných částic, jako běžná rotační čerpadla, u kterých po čase díky tomuto odejdou gufera a vrtulka. Kdo nezažil, neuvěří - jsou zdroje, které dokáží za půl roku zničit i osmiguferovou nautilu za 25000,-. U vodáren může do určité zrnitosti pomoci filtr, u ponorných nepomůže nic.Malyš opravdu nenáročné lehké a skladné čerpadlo, které vyniká spíše odolností, s průtokovým výkonem je na tom mizerně. Přiznám se, že jsem u nových čerpadel (od ROB2 dále) neměl s povolováním šroubů či demontáží a výměnou membrán problém. Přeci jen, výměna membrán a repase rotačního čerpadla po průniku vody do motoru jsou finančně i manuálně nesrovnatelné úkony. U čisté vody s nízkým obsahem pevných částic, kde je kladen důraz na průtok nemá malyš co pohledávat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.204 (?), 3.7.2008 18:13

Dobrý den.Tak dnes jsem se vydala do jedné speciálky pouze na čerpadla "zakoupit!" čerpadlo.Prodavači jsem řekal co mám za problém starý septik dole bahýnko v něm občas nějaká drobná částice.V žádněm případě my nedoporučil obyčejná kalová čerpadla ale ani my netlačil do drahých mašin.Malyše my na muj učel doporučil ale co byl problém a vlastně my "vystrašil"..že se muže stát když nevím pořádně co je dole že koupím čerpadlo..mužu čerpat např.hodinu nasaju drobný kamínek a je hotovo 2-3 tis, letí oknem..záruku my prý nikdo neuzná.Poradil my at vlezu do septiku a z rukavicema prohrábnu dno co je vlastně dole at víme co a jak... takže jsem tam vlezla a "prohrábla".Je tam více méně jemné bahýnko ale bouhužel když zažmoulám prstama cítím občas drobný písek nebo kaminky z něj např.2.3mm velké.No a ještě my radil dát malyše případně do kýble tam propíchat díry a čerpat takto přes kýbl že zmenšuju riziko... Takže jsem byla vystrašena.. a nekoupila nic... ufff.Prosím co si o tom mystlíte.Já jako žena absolutně situace neznalá si myslím koupit malyše z horním sáním dát ho do kýble z dírama a nedávat až uplně ke dnu... by to mohlo projít ne???Nebo prosím co poradíte a názor ktomu všemu... Každopádně se omlouvám že tu stále,,unavuju" ale ten prodavač my vyloženě vystrašil a odradil s tím že mužu čerpat třeba v pohodě 2 roky nebo taky hodinu... je to loterie prý... Malyš stojí dnes cca 2 tis..dnes žádné peníze ale investovat je na 1 hodinu se my nechce..moc Děkuje Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.204 (?), 3.7.2008 20:02

Ještě mě tak napadlo s tím malým ženským mozečkem hihihi..co na to čerpadlo připevnit nějakou velmi jemnou sítovinu aby bylo znemožněno proniknutí větších částič dovnitř... ale třeba píšu opradu blbost proto mě nekamenujte..Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 174.65 (?), 3.7.2008 20:53
Jano, síťovinu připevnit můžete, hloupý nápad to není, občas se to dělává, ale stačí, když čerpadlo bude viset 20 - 30 cm nad bahýnkem na šňuře a nenasaje téměř nic. Jinak, žádné čerpadlo se při ucpání sacího otvoru nespálí za 30 sekund, ale za několik minut, pokud jste u něj, a všimnete si, že voda neteče, tak jej v klidu vypnete, čerpadlo se tak snadno nepoškodí. Závada vzniká zpravidla v době, kdy u čerpadla nikdo není a ono zůstane ucpané drahnou dobu, nebo když se vyčerpá všechna voda a čerpadlo běží několik (desítek) minut naprázdno.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.109 (?), 3.7.2008 21:00

Dobrý den, doporučil bych elektrické ponorné čerpadlo Extol craft.

koupil jsem ho pred týdnem, 100m hadice 3/4 prevýšení cca 8m a na konci stříka z rozprašovače uplně v pohodě. Je to 4stupňové čerpadlo na čistou vodu, čerpám vodu z potoka, kde proudí plno nečistot. Čerpadlo jsem postavil do plast kyble a vyvrtal jsem do něj 10-tkou vrtákem z boku díry cca 10cm ode dna, aby ze dna nešly nečistoty, cena cca 2000, ja ho měl za 1800. Hodně zdaru Luděk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.12 (?), 3.7.2008 21:46

Vážená Jano. Doporučuji vzít 999,-Kč a  do neděle v Globusu koupit vibrační čerpadlo v akci. Jinak upozornuji, že čerpadlo za chodu musí být celé potopené ve vodě; tomu plně vyhoví poloha naležato na dně. Zakalenou vodu zvládne bez problémů, taktéž dobře pracuje do protitlaku (běžně se používají na čerpání z vrtů do domácích vodáren). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 85.27 (?), 3.7.2008 22:59

Když jsem měl obavu z nasátí písku do Malyše, postupoval jsem následovně. Čerpadlo jsem upevnil dovnitř 5 litrové válcovité plastové nádoby, do jejichž stěn jsem vyvrtal mnoho cca 3 cm otvorů. Na celou nádobu jsem natáhnul starou dámskou silonovou punčochou. Čerpadlo se tak ocitlo uprostřed jakéhosi velkého sacího koše s jemným sítem, ale tak velkým povrchem, že se nemohlo zanést či ucpat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel10:10
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika