Na podzim trávník posypat mletým vápencem?



IVONA - (6) - 159.67 (?) 
10.10.2007 18:09, zobrazeno: 25605x

Dobrý den, slyšela radu, že nejlepší jak se zbavit mechu v trávníku, je na podzim (říjen) celý trávník posypat mletým vápencem. Prý se upraví ph půdy a mech se přes zimu zničí. Pak se musí jenom na jaře důkladně vyhrabat suchý mech. To samé prý je dobré udělat i na jaře (preventivně). Co je na tom pravdy? Má s tím někdo z vás zkušenosti? Mám letos nově založený trávník a nerada bych o něj přišla. I když je pravda, že bojuji s mechem (na zatravňovácích). Je opravdu nezbytně nutné na podzim hnojit trávník hnojivem (s vyšším obsahem draslíku). Trávník po celý rok pravidelně hnojím, ale na zimu opravdu nevím. Co se stane když nepoužiji žádné hnojivo? Děkuji za příspěvky. Pěkný večer.

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 215.1 (?), 10.10.2007 18:32
Nestane se nic a s tím vápněním bych to taky nepřeháněl. Nejlepší je si nechat udělat rozbor půdy. Někdy to dělají v akci zdarma i třeba v Hornbachu.
      
host - 204.208 (?), 10.10.2007 19:03

Zazimování trávníku
Na konci měsíce září až do poloviny října je vhodné provést důkladnou vertikutaci a hluboké provzdušnění. Na podzim se někdy stává, že v důsledku častých srážek se trávník zašlapává do rozměklé půdy. Proto je vhodné po vertikutaci a provzdušnění rozhodit na povrch trávníku vrstvičku písku a důkladně prohrábnout. Písek v trávníku působí jako mouka na těstě a navíc zlehčuje jílovité půdy. Velmi důležité je hnojení. Na podzim se hnojí trochu více, aby trávník měl dostatek živin na zimní období. Na podzim je také nejlepší čas na zasypávání a zarovnání povrchu. Pokud má půda pH nižšší než 5,5 přidáme potřebnou základní dávku vápence, jinak můžeme počítat s vyšším růstem mechu. Pokud jsme nemuseli vápnit, můžeme přidat základní dávku fosforečného hnojiva na příští vegetační sezónu.     Zdravím -  Daniela.

      
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 70.254 (?), 10.10.2007 19:07
Nebojte se před zimou trávník pohnojit, ale opravdu hnojivem s vyšším obsahem draslíku, draslík totiž podporuje vyzrávání pletiv a trávník je pak odolnější proti chorobám a lépe odolává mrazům, když to ale neuděláte není to zase taková chyba. S tím vápněním bych také postupoval opatrněji. Je sice pravda, že vápnění omezuje rozvoj mechu v trávníku, ale nemusí to být pravda vždy. jsou totiž i mechy, které nejenže rostou na slunci, ale i na vápenité půdě, takže vápněním tomu nemusíte pomoct. Rozbor půdy není rozhodně špatný nápad. Proti mechu v trávníku můžete bojovat i nepřímo a to právě pravidelným hnojením a hlavně zálivkou, aby trávník byl silný a hustý. Zamechovaný trávník je zpravidla špatně vyživovaný a slabý nebo byl špatný postup při jeho zakládání. Příčinou vzniku nemusí být jen kyselé pH půdy, ale také trvalé mokro, nebo naopak sucho, příliš zhutněná půda, velmi krátký střih trávníku (pod 3 cm), atd. Později (nejdříve tak po třech letech) bych ošetřil 1 - 2x do roka trávník vertikutací, abyste z trávníku dostala stařinu, která trávník dusí, omezuje příjem vody a živin a napomáhá rozvoji chorob. Dříve po založení trávníku vertikutaci nemá cenu provádět, protože v něm není stařiny tolik.
         
host - 135.117 (?), 31.3.2010 21:34

Připojuji se k vápění trávníků.Pro Váš trávník, je vápnění opravdu duležitý, než ho rychle nadopovat různýma... jedama a drahýma o proti mletému dolomitickému vápenci.Veškeré hnojivo co na trávník hodíte, kromě vápenců, se rospustí, jde do půdy a spodních vod.Pak si travní kořínky berou zásobu ze spodních vod obohacenou jedama a tráva je opravdu tmavě zelená, hustá,radost se na ni podívat.Má to ale velký problém, který si málo kdo uvědomí.Na zahradě většinou máme s polu s trávníkem, ovocné stromy, okrasné stromy a keře, zeleninu,jahody, studny nebo má studnu váš soused, kde je vše vyživováno rovnoměrně vodou ze spodních vod a nebo berete vodu ze studní kde jsou obsaženy všechny ty jedy které jste naházely na trávník a libujete si jak máte dobré ovoce, zeleninu apod.Ve skutečnosti to je časovaná bomba na Vašeš zdraví a Ph vaši půdy jde rapidně dolu.Doporučuji vápněte.CaO3+MgO3 lidově řečeno vápník a hořčík-vše co máte obsaženo v minerálních vodách a pijete je.Znám vápeníky z Havlíčkova Brodu, kteří tomu opravdu rozumějí a vápění provádějí na vysoký úrovni.Já jsem p.Brussmanna zákazník již 20let a bez vápnění si nedokážu představit co by nám za chvilku rostlo na polích, loukách či zahradách.Téměř nic.Je to můj názor, proto zahrady raději vápnit.Petr Vysočina

            
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 1.4.2010 9:29

Ak je poda zasadita, vapenec moze skor skodit. Zasaditu reakciu pody sposobuju opat len uhlicitany, hlavne vapenaty. Ten sa z pody neodstrani prakticky nikdy ak je poda plna vapenca. Na druhej strane, su pody, ktore trpia nedostatkom soli, vratane soli vapnika... niektore tazke pody, aj pieskove s castym ucinkom dazdov. ci ilove... Take si vyzaduju pridavanie vapenca. Asi vhodnejsi na kondiciu pody je sadrovec s neutralnou reakciu. Rozpustny je malo, ale tak akurat, aby dodal pode potrebny vapnik, nezmenil pH pody a uvolnioval sa pomaly. Na to je dobra granulovana forma sadrovca.

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 1.4.2010 10:15

Osobně si myslím, že sádrovec je spíš trochu kyselý (jako většina síranů)než neutrální. Hodí se na půdy, které mají nedostatek vápníku a jsou přitom zásadité. A takových je u nás podle mě hodně málo.

                  
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 1.4.2010 11:02

Nie je kysly. (staci test sadry s lakmusakom). Nema preco. Soli silnych kyselin su neutralne, slabych zasadite. Hydrogensiran je kysly a to sa sadrovca netyka.

Hodi sa do pH neutralnych pod napriklad pieskovych, ktore sa stracaju mineraly ako take tym, ze poda prepusta rychlo dazdove zrazky.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 1.4.2010 16:18

Nu pH sádry jsem neměřil, nemusí být ale stejné jako pH sádrovce (dihydrát). Vycházím z informace, že síran draselný je považován za kysele působící hnojivo. Draslík je přitom nepochybně silnější baze než vápník.
V přírodě je ale situace složitější. Jednak se disociované ionty vážou různě na půdní koloidy (třeba huminovbé kyseliny), navíc do hry vstupuje oxid uhličitý ze vzduchu, který se váže na kation vápníku, čímž se může projevit kyselost síranového zbytku. 
    Převážné většině našich půd občasné dodání mletého vápence prospěje.

                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 1.4.2010 16:57

Je to už dávno co jsme se učil chemii, ale nějak mi v paměti zůstalo, že slabá kyselina (uhličitá) nikdy nevytěsní ze sloučeniny silnou (sírovou).

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nová STIHL MS 2601.12.2024
Rachot při vypouštění vody z pračky do odpadu30.11.2024
Pracovní stůl skládací26.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika