Na podzim trávník posypat mletým vápencem?



                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?) 
1.4.2010 17:02

Soli silnych kyselin su neutralne... to samozřejmě není pravda, soli silných kyselin mohou být neutrální se kationtem silných zásad, ale s kationtem slabých zásad jsou kyselé. Já třeba magnólii přikyseluji síranem amonným.

  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 1.4.2010 12:14

Zasaditu reakciu pody sposobuju opat len uhlicitany, hlavne vapenaty. Ten sa z pody neodstrani prakticky nikdy ak je poda plna vapenca.

Myslím, si, že pravda bude někde uprostřed. Rozhodně bych úplně nepodceňoval jisté kontinuální okyselování půd. Jistě, velké spalovací zdoje byly efektivně odsířeny již na poč. 90. let, čímž se silně eliminovaly kyselé deště obsahující síru.

Na straně druhé- slabé organické kyseliny, např. huminové a fulvokyseliny, generované zelenými rostinami, mají velký potenciál  rozpouštět vápence a byly dokonce identifikovány jako jedna z hlavních příčin postupné destrukce podzemních vápencových jeskyní.

Takže trávník celkem pravidelně přivápňuji, ale boj s mechy jsem definitivně vzdal, lépe řečeno nevadí mi a jsou pěkně zelené...

               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 1.4.2010 17:08

Zasaditu reakciu pody sposobuju opat len uhlicitany, hlavne vapenaty. Ten sa z pody neodstrani prakticky nikdy ak je poda plna vapenca....Když bude kyselý deštík a spadnou nějaké kyseliny od siry nebo od dusíku tak budou najisto silnější než kyselina uhličitá a tedy uvolní oxid uhličitý a budou tam soli od těchto kyselin a i kdyby nebyli kyselé tak nebudou tak zasadité jako uhličitan.

                  
host - 217.129 (?), 3.4.2010 10:38

Pravda nie je uprostred.

1. Soli sa nachadzaju vo vode vo forme hydratovanych ionov.

2. pH sposobuju iony v roztoku. Ak si vygooglujete pKb a pKa konstanty zistite, ze naozaj soli silnych kyselin a zasad resp ich iony su pH neutralne. Silna kyselina rada odovzdava proton a vzniknuty anion ho nerad prima. Anion je slaba zasada. To sa tyka siranov, chloridov a dusicnanov.

3. Kyslost v hnojivach sposobuju hydrogen a dihydrogenfosforecnany, hyrdrogensirany, kyselina fosforecna, amonne soli, a soli zeleznate zelezite pripadne inych prechodnych prvkov, ktore su ale v hnojivach vacsinou malo zastupene.

4. Zasaditost sposobuju uhlicitany (uhlicitanovy anion je slaba zasada), amoniak, fosforecnany (nie hydrogen soli), hydroxidy (vapenaty, horecnaty).

5. Neutralne su vsetky soli kombinujuce ion ktore su slabe kyseliny a slabe zasady odvodene od silnych zasad a kyselin. Sirany, dusicnany chloridy draselne sodne vapenate... inak vsetkych kovov alkalickych a alkalickych zemin.

6. pH zmenu mozno nacasovat aj tym, ze vznika zlucenina ktora dava urcitu reakciu. Napriklad pridanim siry do pody oxidaciou vznika sirova kyslina, z mocoviny vznika amoniak a a hned dusicna.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Sádrokarton Norgips - zkušenosti?21:24
Tavná pistole Tafix Koventa15.11.2024
Kolikovaci pripravek15.11.2024
Zarubňa vchodových dverí13.11.2024
Pracovní stůl skládací12.11.2024
Jotul F 602 ECO nebo Plamen Trenk? máte někdo zkušenost?12.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika