Ochrana dřevěného plotu



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 236.1 (?)
12.7.2015 12:03

Nu, ale dřevo natřené oním terem, sice vydrží dlouho, ale moc hezky rozhodně nevypadá.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

               
host - 64.137 (?), 2.8.2012 10:27

Vyjetý olej ja kravina a přežitek z doby, kdy se to dalo sehnat za pár šupů, nebo zadarmo. Starý majitel tím sračkoidem natřel vše ze dřeva a já teď mám problém, čím to přetřít. Pej to co je natřené olejem přetřít zase jenom olejem, no ale to se mi moc nechce. Je nějaká jiná možnost?

                  
host - 25.83 (?), 14.6.2013 13:44

Dobrý den, navážu na téma.

Potřebuju udělat dřevěnou ohradu, která bude sloužit jako oddělení pozemku/louky od cesty. Plot bude pouze provizorní, sloupky + nějaká vodorovná briga, proto nechci betonovat, pouze natlouct kůly do země.

Sloupky budou průměrově cca 15cm, čím impregnovat?

Je mi jasné, že to v zemi časem uhnije, ale satčí mi životnost cca 5 let.

Jednoduché by bylo opálit konce v zemi, ale raději bych nějaký náter i proti povětrnostním vlivům.

Co použít? Na jedné straně bych tam dal nějakou lazuru na bázi oleje, na druhé straně se mi do toho nechce dávat moc peněz. Je k něčemu nějaký z "hobby" nátěrů kutilských řetězců (Obi, Hornbach,...)? Někdo radil normálně jedlý olej, že za ty peníze a na tu dobu je nejlepší volba.

Z "normálních" nátěrů doporučíte co? Colorlak, Xyladecor,...?

Děkuji.

                     
host - 9.224 (?), 11.7.2013 15:57

Chtěl bych připojit zkušenosti s opravami dřevěného plotu a vůbec materiálů exteriéru. Vycházím z těchto zásad : 1. Dřevo vždy impregnovat - dle požadavku Biocidem (primalex, lignofix...) pokud není vystavěno vlhkosti není nutné - u plotovek - pokud se rozhodnete - ponořte suché plotovky do nádoby Fungicid 8-10cm se vsákne během 1 dne do 25 cm délky. 2. Po impregnaci - nebo bez ní impregnujte oleji - nejlevnější je příprava Karbolineum extra - složení 55 -60 % Petrolej + ropné frakce + oleje - takže jak na to abych neplatil 700 kč za 2,5 litru,

1. Petrolej 4L - cca 280 kč - 70 kč litr

2. Fermež lněná cca 130 kč litr - naře´dte podle asi 3 : 1 máte 1 litr za 85 kč

3. Impregnujte dle savosti podkladu 2-3x

4. Vrchní ochrana dřeva - (používá Tikkurila) alkydové pryskyřice s voskem - tedy včelí vosk rozpustit v rozpouštědle (xylen, toluen- 2:1) oddělte sedimetací v dělící nálevce apod. - přidejte terpentýnový olej (zlepšení  - nemusí nutně být, nebo jiné oleje)

5. Žádné tlusté laky - lazury, dřevo musí mít ochranu zevnitř a vosk usnadńuje stékání vody.

6. Zelené povlaky řas -odstrante kartáčem a poté nastříkejte louhem - utřete hadrem. Po uschnutí ošetřete dřevo lignofixem dle návodu a druhu napadení - a znovu impregnujte karbolinem.

Honza D.

                     
host - 147.139 (?), 5.4.2015 17:58

Dřevěné ploty bych zakázal jako zabijáky životního prostředí, když vidím ty seznamy:

biocid, fungicid, lignofix, luxol, karbolka, lazůry, petrojel, vyjetý olej, alkydové pryskyřice, modrá skalice - samé jedy do země. Nenašel jsem v obchodě žádný nátěr, který by nebyl dlouhodobě nebezpečný pro zroje pitné vody. A tyhle sajrajty musí všichni vyznavači krásných dřevěných plotů narvat do země každých pět let. Hrůza.

Mám doma v baráku studnu s pitnou vodou. Před dvěma lety mi sousedka postavila nový dřevěný plot hned vedle zeleninových záhonů.  Zabil bych ji. Měla to napuštěné jakousi směsí fermeže, vyjetého oleje, dehtu a benzínu - aby to vydrželo! Průtrž mračem hned po dvou hodinách půlku nátěru spláchla do země a nevím, jak dlouho to tam bude škodit.

Vím, že kovový plot není vrchol elegance, ale není nijak rušivý. Na oplocení - zvlášť velkých zahrad - je jednoznačně nejekologičtějším,  nejlevnějším a bezúdržbovým řešením pletivo. Když za 20 až 30 let zreziví, odvezete ho do sběru, natřete jen sloupky a pověsíte nové pletivo. 

                     
host - 254.122 (?), 10.10.2014 17:03
Jednoducha stara rada. Do kbeliku vodu a modrou skalici sloupky nechat nasaknout a je to. Stare a vyzkousene.
   
host - 219.8 (?), 11.7.2015 20:47

Ze své zkušenosti se mi nejlépe osvědčil dřevní tér na dřevo. Snadno překryje původní nátěr, velice dobře impregnuje a nevymývá se. Dříve jsem používal karbolineum, ale při srovnání má tér vyšší odolnost, lépe chrání a především je bez zápachu. Používám ho od SPS, doporučuji.

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 236.1 (?), 12.7.2015 12:03

Nu, ale dřevo natřené oním terem, sice vydrží dlouho, ale moc hezky rozhodně nevypadá.

   
host - 216.239 (?), 19.6.2018 19:57

Po pravde receno na plote kde vidim shora nejakou kovovou listu tak to vypada velmi hnusne. Neco jako pest na oko.. Ja to resim tak, ze horni cast list a plotovek natiram kvalitnim lodnim lakem. Je to trochu piplacka, potreba pracovat s malym stetcem, ale na techto castech se pak voda nevsakuje, nestoji a stece pryc. Na svislych castech plotu tak nezalezi protoze voda stece a rychle uschne.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika