Lněný olej je výborná impregnace. Je vysýchavý nicméně na nevhodný na venkovní použití. Vlhkost jej vyplavuje. Nátěr by bylo nutné velmi často opakovat. Olej se vyrábí lisováním lněných semínek. Používá se např. na impregnaci rukojetí nářadí, pracovních desek, stolů, kuchyňské linky, podlahy atd.. Dříve se též přidával do jídla ale má dost výraznou pachuť (...a pavůni :-)
Lněná fermež se vyrábí (vyráběla...) ze lněného oleje jeho velmi dlouhým vařením. Dochází tak k chemické změně, fermež na rozdíl od oleje nevysychá nýbrž polymeruje. Nevyplavuje se ze dřeva. Je to zázračný vynález, ideální pro všechny přírodní povrchy, velmi dobře snáší vlhko a přitom dýchá. Nevytváří "povrch" nýbrž se vpije do dřeva. Popraskání nehrozí. Trvanlovost neskutečná a nevíc je velmi přírodní, bio, alternativní, naproto vegetariánská a veganská, není testována na zvřatech, je svěží i křupavá a doporučuje jí 5 ze 6 zuubařů-no prostě jsem její velký fanda :-)) Jen je potřeba dřevo po natření fermeží nechat hodinku-dvě stát a nevsáklou fermež pak otřít!! Nenechat jí zaschnout ve vrstvě!!! Nátěr opakovat...
Dnešní fernmež se již nevyrábí vařením, bržtoto je drahé, nýbrž přidáním sušidel, sikativ, která mají stejný efekt. Bohužel, některá dřeva (...buk obsahující tanin) na tato sikativa nelibě reaguje zčernáním.. jsou firmy co prodávají stále klasickou "vařenou" přírodní fermež bez sikativ. Je o ně+co dražší.. Doporučuji!!!