Zazimování jezírka



host - 126.122 (?)
8.1.2013 22:50

Zatím vše připravuji. Filtrace bude ve vyzděné šachtě 110cm hluboké, kterou na zimu budu shora izolovat cca 10 cm polystyrénem. Takže tam nic nepromrzne (snad nebude nutné ani vypouštět vodu z filtru). Potrubí od guly k vortexu povede pod folií do dna šachty. Když bude dost hluboko ve svahu jezírka, tak taky by nemělo dojít k promrznutí. Ale nevím jak ošetřit potrubí od skimeru. Možností by bylo přidělat k potrubí těsně u průniku folií do vortexu uzávěr a celé potrubí se skimerem co bude ve vodě odmontovat. Zbytek co bude pod zemí by neměl promrznout.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 8.12.2012 12:09

Pro majitele malých nebo mělkých jezírek bude možná zajímavá sada následujcích fotek. Pokud používáte v zimě vzduchovací kompresor, sice velmi výrazně hýbete s hladinou, která nezamrzne, ale vodu mrazivým vzduchem z kompresoru celkem intenzivně chladíte.  Pokud navíc máte malý objem vody (která má logicky menší "tepelnou kapacitu, tepelnou setrvačnost"), může Vám voda promrznout v celém vodním sloupci.

Možná trochu extrémní případ je na fotkách níže. Válec plný vody, který máme u nás umístěný, používáme jako reklamu na jeden z našich kompresorů. Zákazníci skrze průhledný válec vidí, jak voda díky kompresoru prakticky "vaří".  A mráz a mrazivý vzduch pak s velmi intenzivně pohybující se vodou udělá tohle  - viz fotky. Je to jistě extrémní případ - výkon kompresoru je velký a objem vody malý - na druhou stranu se to stalo již při mínus 4 stupních. 
 






                     
host - 126.122 (?), 5.1.2013 10:06

Zajímá mě jiný problém zimování jezírek. Jak zabránit zamrznutí a poškození rozvodů vody. Šachta pod zemí se dá odizolovat, co ale s potrubím co vystupuje z nezámrzné hloubky k povrchu? Odpuštění vody, mimo to, že si snížíme hloubku vody pro zimující ryby ani nepomůže, protože voda v potrubí stejně zůstáva (gula). Jak to řeší profíci?

                     
host - 234.42 (?), 5.1.2013 15:29

kdyby zamrzla gula, můžete dát ty ryby rovnou do mražáku

Z

                     
host - 126.122 (?), 5.1.2013 16:14

To je mě jasné, nejsu blbec. Ta gula v závorce naznačuje, že tím myslím potrubí od guly popř, od skimeru. Taky vím, že bezpečná zámrzná hloubka v našich končinách je asi 70 cm takže gula určitě nezamrzne. Opakuji, že mě jde o to jak zabránit zamrznutí potrubí, které prochází z hloubky k filtru a bude vždy plné do výše hladiny jezírka...

                     
cesnak - (45) - 234.42 (?), 8.1.2013 18:50

nemusí být po hladinu-záleží jak je vše uděláno

Já mám v šachtě filtru, na trubce do vortexu hned u země šoupě takže je voda jen v 50cm trubky tu mám omotanou hadrou, zbytek co vede k vortexu (dalších 40cm) je už bez vody. (nebyl by problém omotat vše)

Záleží na situaci jak to máte uděláno

cesnak

                     
host - 126.122 (?), 8.1.2013 22:50

Zatím vše připravuji. Filtrace bude ve vyzděné šachtě 110cm hluboké, kterou na zimu budu shora izolovat cca 10 cm polystyrénem. Takže tam nic nepromrzne (snad nebude nutné ani vypouštět vodu z filtru). Potrubí od guly k vortexu povede pod folií do dna šachty. Když bude dost hluboko ve svahu jezírka, tak taky by nemělo dojít k promrznutí. Ale nevím jak ošetřit potrubí od skimeru. Možností by bylo přidělat k potrubí těsně u průniku folií do vortexu uzávěr a celé potrubí se skimerem co bude ve vodě odmontovat. Zbytek co bude pod zemí by neměl promrznout.

                     
cesnak - (45) - 234.42 (?), 9.1.2013 16:07

ty máš svedenu gulu i skimr do vortexu?

jak píšeš to není špatné..

a co nasadil na skimr trubku s těsněním aby byla až nad hladinu a jen ji omotat mirelonem nebo tak něčím skrz tlak ledu.Pak by byla trubka prázdná.Jde o to jaký budeš mít skimr

nechat vodu ve filtru i když je tam polystyrén bych měl osobně strach..

než to kontrolovat to raději vypustím.

mám to podobně řešené jen mě nebylo doporučeno spojovat gulu se skimrem do vortexu, tak funguji jen s gulou a vše ok.plocha zhruba 21m2

cesnak

                     
host - 126.122 (?), 10.1.2013 19:07

S tou izolací by to asi šlo. Ten skimer spolu s gulou jde provozovat bez problémů, jen je nutné "ladění" průtoků pomocí šoupat. Tlakové poměry jsou podle mě jiné v gule a jiné ve skimeru. Já počítám s tím, že na podzim (listí)a v létě (období létání pylu) pojede částěčně i skimer, jinak asi pojedu jen na gulu. Oni i ti hmyzáci jsou dobrota pro ryby. %Skoda jich ve filtru...:-) Taky mám plochu 25m2.

                     
lotusek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 44.59 (?), 10.1.2013 10:01

umisteni soupat bude tak jak tak nutnosti kvuli regulaci prutoku mezi gulou skimmerem. Osobne mam gulu dost uskrcenou aby mi skimmer bezel tak jak ma :))

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 10.1.2013 10:57

To potrubí od skimmeru se běžně na zimu neodmontovává. Zkuste to vyřešit už při stavbě tak, aby bylo umístěno co nejhlouběji. Ne vždycky to jde, hlavně u hotových jezírek.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika