RedOx



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?)
24.4.2009 21:14

Má smysl srovnávat ozoninzátor s nějakou masivní formou provzdušnění vody - teřba venturiho tryskou na silném čerpadle, nebo opravdu velmi intezivním vzduchováním?
myslíte, že má vliv i na "šlem"  na dně - na některých  Vašich obrázcích mi přijde, že ta folie je realivně čistá - jsou dobře vidět faldy na jezírkové folii. Nebo je odsáváte ?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 47.182 (?), 22.4.2009 18:37, zobrazeno: 7811x

Zdravím,

nevím kolik z vás tenhle parametr měří, mě by jen zajímalo jaký je rozdíl mezi RedOx sondou a běžným multimetrem jaký používají elektrikáři, ten má rozsah od 200mV.

Pro ty co neví oč se jedná: Redox je takzvaný redukčně oxidační potenciál, elektrická vodivost vody, měří se v milivoltech a jeho hodnoty udávají "čistotu" vody v jezírku. Čím vyšší je tím je voda čistší, kolem 400mV je pro jezírka hraniční hodnota, kolem 600mV už je voda sterilní.

   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 24.4.2009 12:37

Copak změřit, problém bych měl spíš se správnou interpretací naměřené hodnoty...

      
host - 47.182 (?), 24.4.2009 15:31

No já myslím, že to až tak velký problém není...400 je hraniční hodnota, kdy by se mělo přestat užívat ozonu/hypermanganu, či jiných oxidačních činidel...

         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 24.4.2009 16:00

Opravdu upravujete vodu na základě měření Redoxu? Kde ho měříte - na dně, u hladiny, v příbřežní zoně, ráno, večer? Jak upravujtete dosažené hodnoty v závislosti na teplotě a tvrdosti vody?

            
host - 47.182 (?), 24.4.2009 16:29

měřím sondou na dně, pokud hodnota překročí 400mV ozonizér se automaticky vypne, pokud je na 350mV ozonizer skočí na 50% výkonu.

               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 24.4.2009 19:24

Mohl by jste se prosím nějak více rozpovídat o tom ozonizatoru - jak to funguje, jaké jsou zkušenosti z provozem,  jestli jsou nějká kritická místa, a tak vůbec. Pro spoustu lidí (i pro mě) je to taková trochu neznámá záležitost,  a tak pár informací od přímého uživatele neuškodí . Díky

                  
host - 47.182 (?), 24.4.2009 20:21

Největší problém vidím v tom, že se hodně tvrdí, že oxiduje i přímo amoniak, to bohužel není pravda, ozonizér oxiduje pouze jeho další formy nitráty/nitrity.

Další věcí je to, že samotný ozonizér není efektivní filtrace, základem je funkční systém z bio a mechanické filtrace.

Samotné míchání s ozonem probíhá buď formou vzduchovacího kamínku v nějaké komoře (můj případ) nebo ve statickém směšovači, to je taková kulatá záležitost se spirálou uvnitř.

Co se týče zdravotního stavu ryb, je vidět že daleko větší obsah kyslíku ve vodě se jim stopro líbí, mají větší chuť k jídlu, možná je to halucinace ale i kvalita kůže je podle mě o něco vyšší. Taky nejsou problémy s žádnými "jarními infekcemi".

Kritická místa hmmm, asi jako u používání hypermanganu, pokud použijete příliš vysoké dávky můžete vymýtit vše živé. Funguje to dobře, naprosto autonomně. Nevím co dál říct, prostě zapojíte a frčí to :-)

Ještě k těm kritickým místům samozřejmě záleží na tom jak výkonnou jednotku na ozon máte... pokud je do nějakých 300mg/hod. tak se jedná o malý objem, který je relativně bezpečný.

Další výhodu ozonu vidim v tom, že by "měl" být schopný oxidovat různé příměsi, například insekticidy a podobné látky. Bohužel nedokážu říct, zda je tohle pravda nebo jen další internetový mýtus... Zatím jsem zkoušel pouze v nádržce bez ryb oxidovat amoniak a to se nezdařilo. Testovací souprava ho detekuje i když má voda redox kolem 600.

Jinak parametry vody se teď drží velmi hezky. Ph 8.4, Nitraty 0, Nitrity 0, amoniak 0.

Pro ty kdo přemýšlí o tom, že by ozonizér mohl jejich koi ublížit bych doporučoval za "reakční komoru" dát UV Lampu, uv záření totiž je schopné neutralizovat zbytkový ozón a voda, která se vrací přes UV do jezírka je pak naprosto bez ozonu, z toho vznikne kyslík, plus nějaké oxidy (asi, nejsem chemik, ale to si představuji, že se stane s tím zbylým atomem kyslíku).

Nevím co chcete vědět, pokud chcete ptejte se konkrétně.

                     
host - 47.182 (?), 24.4.2009 20:45
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 24.4.2009 21:14

Má smysl srovnávat ozoninzátor s nějakou masivní formou provzdušnění vody - teřba venturiho tryskou na silném čerpadle, nebo opravdu velmi intezivním vzduchováním?
myslíte, že má vliv i na "šlem"  na dně - na některých  Vašich obrázcích mi přijde, že ta folie je realivně čistá - jsou dobře vidět faldy na jezírkové folii. Nebo je odsáváte ?

                     
host - 47.182 (?), 24.4.2009 21:21

myslím, že ozon má určitě vliv i na šlem na dně, ale srovnávat s venturiho tryskou či masivním provzdušněním vody bohužel nemůžu, každopádně při ozonizaci vody se dostává do jezírka daleko více kyslíku "rozpuštěného ve vodě".

Jo jo :/ ty faldy mě teď taky štvou, jezírko jsem ale dělal ještě v době kdy jsem o tomhle nic v podstatě nevěděl, pak se to trošku vymklo...

Pro úplnost, filtrace zatím sestává z jediného sudu (50l) plného směsi houbiček na nádobí, řezaných husích krků, zeolitu a keramzitu...

Objem jezírka je 7000l. Filtraci samozřejmě už předělávám, ale ještě to nějakou dobu potrvá...

Prozatím myslím, že je to postačující... Upgraduji hlavně proto, že rybky rostou:)

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika