pokud chcete chovat v jezírku jednoho ze tří našich druhů raka(říční, kamenáč, bahenní) , musí te požadat o povolení k chovu. Jezírko by samozdřejmě mělo byt bohatě osazeno rostlinami, a poskytovat rakům dostatek úkrytů(raci si vytváří sva teritoria a dochazí k zapasu), jezírko by melo byt s co nejmenší rybí obsadkou(jedna se o vetší a drave druhy ryb). Rak dosahuje pohlavní dospělosti ve 3 roce,,proto by se i samotné jezírko nemelo často vypouštet,,dochazí tím ke ztrátám na mladych račatech.Mlady rak se živy převažně planktonem a rostlinymi zbytky.. starší uhynulými rybami : Při chovu by se mělo dbat na kvalitu vody... k tomu nam poslouží vykonny filtr (ktery zbaví vodu zakalu),UV-lampa(likviduje mikroorganismy),,,tuto práci v jezíku odvadí i škeble (rybničná, říční), která filtruje vodu, ke svemu rozmnožovaní potřebuje ryby, jelikož se ji její larby uchycují na žabrach (symbioza např. škeble, a rybka Hořavka duhová) do jezírka dáme i nějake vodní plže,,jako např. plovatka bahenní. Vhodné druhy ryb: hrouzek obecný, plotice obecná, Hořavka duhová, ostroretka stěhovavá(požírá řasy).
Mělo by se zabránit chovu raka signálního a pruhovanéhoa jeho šíření do volné přírody, jelikož přenášejí račí mor a devastuje populace našich původních raků.
zajímavé dokumenty o racích : ČT - živé srdce Evropy rak kamenáč, CŤ-živé srdce Evropy rak říční, Čt - planeta věda: invaze amerických raků,, http://raci.kvalitne.cz