Pěna v koupacím jezírku



okrasnajezirka.eu - (20) - 6.233 (?)
27.7.2011 22:02

Takže pseudo kořenovu filtraci, myslím že to je zásadní problém, kořenová filtrace se po čase zanese protože každá filtrace se musí čistit a u kořenové to není docela jednoduché díky čemu se nečistí. Po čase se zanese bývá to většinou za dvě až tři sezony a její účinnost rapidně klesá téměř k nule. Docela by mě zajímaly hodnoty vody ve vašem jezírku. Hromadný úhyn ryb jasně světsí o tom že voda není v pořádku a jesli ryby které uhynuli byly karasové tak je voda v hodně špatném stavu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 149.82 (?), 27.7.2011 14:07, zobrazeno: 11655x

Dobrý den,

již 4 roky máme koupací jezírko, které jsme se dělali svépomocí. Nikdy jsme neměli vodu křišťálově čistou, ale šlo to. Děti se vždy pak osprchovaly a vše bylo v pohodě. Letos máme vodu dost zelenou a hlavně dělá se nám na hladině pěna. Neustále ji odebíráme, ale vzniká znovu. Známí nám poradili dodat do vody vápno, a já se trochu bojím, jestli ta pěna není způsobená právě tím. Dočetla jsem se, že tam je asi mnoho fosfátů, poradí někdo, jak se tohoto problému zbavit. V jezírku máme čerpadlo, UV lampu, 2. jezírko, kterým voda protéká, provdzušňovač i skimmer. Také máme dost ryb, které postupně likvidujeme, asi před 3mi týdny byla voda tak špatná, že i mnoho ryb uhynulo, tak jsme již 2x část vody odčerpali, včetně kalu ze dna. Děkuji za pomoc

   
host - 224.43 (?), 27.7.2011 16:32

skuste zohnat flokulant do bazenov. Precitajte si ci je to siran hlinity a pom to pouzite. Ten nie je jedovaty v malych koncentracuiach. Rozumne a postupne. Tak aby sa vsetka sol spotrebovala na vyzrazanie fosfatov. Fosfaty ci ine aj organicke latky a koloidy by to malo vyzrazat. Potom to treba povysavat.

   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 27.7.2011 17:06

Píšete, že máte o jezírka dost technologie - máte tam i filtr?

      
host - 149.82 (?), 27.7.2011 19:53

Jako filtr máme vrchní jezírko osázené rostlinami.

         
okrasnajezirka.eu - (20) - 6.233 (?), 27.7.2011 22:02

Takže pseudo kořenovu filtraci, myslím že to je zásadní problém, kořenová filtrace se po čase zanese protože každá filtrace se musí čistit a u kořenové to není docela jednoduché díky čemu se nečistí. Po čase se zanese bývá to většinou za dvě až tři sezony a její účinnost rapidně klesá téměř k nule. Docela by mě zajímaly hodnoty vody ve vašem jezírku. Hromadný úhyn ryb jasně světsí o tom že voda není v pořádku a jesli ryby které uhynuli byly karasové tak je voda v hodně špatném stavu.

            
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 246.1 (?), 27.7.2011 22:58

Co nejdříve změřte parametry vody a na základě "nějakých hodnot čiňte opatření. Předchozí kolegové asi přesně trefili, kde je problém. Pokud Vám přes filtrační nádrž voda jen proteče bez toho, aby se filtrovala, pak i UV je Vám na nic, protože vysrážené řasy, které naženete zpět do jezírka se stanou potravou pro řasy ve vodě. Změřte hlavně Ph, pokud bude větší než 7, použil bych přípravek PAX 18 (je to založené na síranu hlinitém, jak psal kolega výše), akorát je pro jezírko mnohem vhodnější, protože tak dramaticky nesnižuje Ph. Voda se Vám do půl dne krásně vyčistí, akorát bude potřeba vysrážený kal odsát (úplně to asi nepůjde, protože ryby vám to budou vířit, ale nic se neděje, je to neškodné). Přípravku se nebojte, normálně se používá na úpravu pitné vody a jezírkářské firmy je pod různými tajemnými názvy prodávají za několikanásobně vyšší ceny, je neškodný i pro ryby a rostliny. Jakmile vysrážíte fosfáty, je třeba aplikovat bakterie (když tak si pozorně přečtěte zde vlákno o Algae Away, je tam návod), začít masivně vzduchovat a hlavně musíte vymyslet, jak zprůchodnit Vaši zřejmě nefunkční filtraci.  Osobně bych ve filtračním jezírku (kořenovce) zahrabal vzduchovací clony, začal vzduchovat i do kořenovky, masivně bych nasadil bakterie a to by mohlo pomoct. Začněte ale změřením parametrů, pak uvidíme, co dál.

A hlavně napište, jak máte velké jezírko (m3), jak velké je filtrační jezírko, jak velká je UV, jaké vzduchování a jaký průtok má čerpadlo (čerpadla).

               
host - 134.98 (?), 27.7.2011 23:59
Algea away a bakterie? Četl jste to vlákno až do konce?
                  
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 246.1 (?), 28.7.2011 0:20

Četl a velmi pozorně. A vy jste četl můj příspěvek? Píšu, že ve vlákně o Algae Away se dočte jak aplikovat bakterie. Ne že má aplikovat AlgaeAway Takže bakterie a masivně. A vzduchovat A filtrovat (nevím, co mě takto pozdě v noci rozesmálo, ale už dlouho jsem tolik ksichtíků nepoužil...)

               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 28.7.2011 9:18

Pro Exn> myslím, že použití koagulantu má daleko větší šanci na úspěch, než použití masivního vzduchování, a dávky bakterií. Alespoň co se okamžitých, okometricky měřitelných výsledků týče :) 
Jinak s vysrážením fosfátů to bohužel není tak jednoduché, kéž by bylo :(
Jestli se majitel nádrže spoléhal na samočištění, navíc v nádrži s rybami, přijde mi to jako zázrak,  že to vydrželo 4 roky.  Teď prostě přišel čas "čištění filtru"  - problém je v tom, že tady je jezírko a filtr jedno a to samé.
Majitel nádrže nějak neuvádí výkony zařízení v jezírku, přijde mi ale škoda, že když už investoval do technologie, zapomněl na filtr

                  
host - 149.82 (?), 28.7.2011 14:00

Čistící jezírko průběžně čistíme, vytahujeme odumřelé rostliny atd. Na jaře jsme všechny rostliny vyndali a nahromaděný kal vyčerpali. Možná je i problém v tom, že máme velké mnoství žab a i ryb je tam hodně, za ty čtyři sezony se hrozně moc rozmnožily, snažíme se je vybírat, ale budeme muset udělat razantnější zásah. Jinak velké koupací jezírko má cca 25m3, malé ma asi 1,5m3, u čerpadla je průtok 4,2 a UV lampa je 11V silná. Minulý týden jsme kal ze dna vyčerpali a nalili tam přípravek proti růstu řas, a dnes už pěnu skoro nemáme. Zapomněla jsem koupit pásky na měření PH vody, zítra zaběhnu a koupím to. Jinak se chci zeptat jestli ten koagulant je stejný přípravek, jak popisují dva předchozí příspěvky. Děkuji

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika