Kořenový filtr na 15m3



host - 57.149 (?)
5.4.2011 12:18
Toto mne taky zajíma, jesti lze pěstovat - mít kořenovku bez substrátu - tzn. jestli by se kořenový systém vyvíjel i bez obalení substrátem. Moje představa je: u hladiny umístěné děrované koše se substrátem v nich kořenící rostliny - jak prokoření relativně malý košík začnou kořeny expandovat mimo koš do volného prostru vody pod sebou - pokud by to šlo - velmi by se usnadnila údržba.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 5.4.2011 9:17

Tak tohle je krásná fotka.  Tem kořen Vám prorostl i skrze geotextili?

                     
dudan1 - (23) - 39.21 (?), 5.4.2011 10:44

Ne tu sem tam neměl, ale taby asi taky moc neudržela.V plechové nádrži bylo lino a na něm už folie 0.5mm.

                     
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 122.248 (?), 5.4.2011 11:34

Orobinec velký, který dělá takové ty tlusté, černé doutníky, má trochu divné kořeny. Potřebuje prostor, protože odnožuje asi tak po 30 - 50 cm. Ve stísněném prostoru malé kořenovky se bude chovat nejspíš stejně agresivně, jako rákos. Kořeny orobince jsou o hodně silnější a lepeným, nebo hůře svařeným spojem půlmilimetrové folie projede také. Osobní zkušenost před lety. Aby neprojel folií kdekoli, volil bych silnější folii třeba i s nějakou výztuhou (skelná vlákna) a hlavně, pokud to jde, nenapojovanou v místech té Adély.
Já osobně už jsem z rákosu a orobinců velkých a malých zcela vyléčen. Když orobinec, tak nějaký zakrslý druh. I když musím uznat, že rákos je nejspíš jeden z nejlepších čističů vody.

   
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 16.2.2011 0:57

Dobrý den pane Jiří.

Asi je už po problému, ale jestli chcete, mrkněte se sem. Dal jsem tam nákres mé kořenové filtrace, která mi dělá jen samou radost. Důležitější, než ta filtrace je ale podle mě dobré čerpadlo, které také dodává do vody kyslík. Třeba to alespoň někoho inspiruje.


      
host - 54.86 (?), 4.4.2011 12:44

zdravím

chci udělat kořenovou filtraci, ale formou druhého jezírka kde budou pouze rostliny.vím z vlastní zkušenosti že v kačírku se začne usazovat černý smradlavý kal, který ze začne vyplavovat a nejde z kačírku jen tak vyčistit.Takže bych se chtěl zeptat na nějaké rady ohledně výstavby a jiné rady.děkuju

         
host - 195.153 (?), 4.4.2011 12:52

Já Vám moc neporadím, ale z vlastní zkušenosti vím že kořenovka na údržbu nic moc osobně jí mám od loňska a letos jí ruším a udělám z ní druhé menší jezírko propojené potokem a doplním standartní mechanicko-biologickou filtraci. Určitě Vám ale jarda napíše jak je to dobrá filtrace (kořenovka) a odkáže Vás na jeho web s návodem jak jí udělat. Jiří

            
host - 57.149 (?), 5.4.2011 12:18
Toto mne taky zajíma, jesti lze pěstovat - mít kořenovku bez substrátu - tzn. jestli by se kořenový systém vyvíjel i bez obalení substrátem. Moje představa je: u hladiny umístěné děrované koše se substrátem v nich kořenící rostliny - jak prokoření relativně malý košík začnou kořeny expandovat mimo koš do volného prostru vody pod sebou - pokud by to šlo - velmi by se usnadnila údržba.
         
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 122.248 (?), 5.4.2011 12:31

U pana Papíka v dříteči jsem viděl něco podobného. Z velkého jezera tam čerpadlo tlačilo vodu (asi ze dna, špinavou) nad vedlejší menší jezírko, nebo spíš jen filtr kompletně vysypaný velkým kačírkem a hustě osázený vodními kosatci a nějakými dalšími kytkami. Voda se zkrs to nějak prosakovala zpátky do jezera. Já to mám trochu jinak, ale princip je podobný. Letos to mám teprve druhou sezónu v této velikosti a rostliny se ještě rozrůstají, takže jejich kořenový systém zatím nefunguje naplno. V současné době (asi tak týden) mám vodu po oteplení docela zelenou, ale myslím si, že to je dočasné. Asi ještě nenaběhly bakterie a ty rostliny. Doposud jsem s tím problémy neměl. Nákres mé filtrace je tady. Neberte to jako univerzální návod, ale jen jako variantu.

            
host - 195.153 (?), 5.4.2011 14:43

co jsem studoval kořenové čistící systémy pochopil jsem že by měla mít kořenovka také jakésy přepady resp. přepážky podle mě k tomu aby se nečistoty usazovaly postupně podle komor. Myslím si pokud je jezírko zarybněné a hlavně koi kořenovka nebude fungovat bez údržby déle než dvě sezony a ta druhá už bude horší, pak se bude muset vyčistit a nemyslím že je něco příjemného čistit třeba dvou až tří kubíkovou kořenovku zasypanou kačírkem.

Jirka

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika