Kořenový filtr na 15m3



host - 195.153 (?) 
12.10.2010 9:47, zobrazeno: 47555x

Dobrý den,

Vím že otázky filtrací jsou tu hojjně řešeny, ale vzhledem k cenám komerčních filtrací mě docela zaujala možnost kořenové filtrace, měl bych proto dotaz na skušenosti a rady se systémem těchto filtrací mám jezírko cca 15 m3 s rybymi cca 20ks okolo 20cm, nějaké koi, karasy, jeseni.

A druhý dotaz na vodě se mi dělá bílá pěna ale jen večer a přes noc jak se okolo poledního oteplí pěna se rozpline.

Děkuji za odpovědi. Jiří

  
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 13.10.2010 9:26

K té pěně - ve vodě můžete mít rozpuštěné větší množství organiky, která způsobuje tvorbu pěny. Ideální příležitost pro skimmer :)

      
host - 195.153 (?), 13.10.2010 14:55

Děkuji pane Hrkal

Upřímě na Vaši odpověd jsem čekal, ale spíš než pěna mě trápí téma kořenové filtrace nemám tušení jak by asi měla být velká aby fungovala a podobné info.

Jiří

         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 13.10.2010 17:44

Podobné téma se tady už řešilo, něco najdete tam, pár příspěvků najdete i v téhle diskuzi
Pokud hledáte čistokrevnou kořenovou čistírnu pro zahradní jezírka, zkuste oslovit s dotazy některou z firem, které se tím v Čechách zabývají, pár jich najdete. Nevím, jak moc budou sdílní s jejich know-how, ale třeba pochodíte.

         
host - 121.238 (?), 13.10.2010 18:15

Korenova cisticka zmysel urcite ma. Rastliny dokazu viazat hlavne dusicnany, s ktorymi je problem v ostatnych typoch biofiltrov. Ale aj korenova cisticka vyzaduje istu eko rovnovahu. Ak by jej ucinok bol prilis velky, mohlo by dojst k velkemu hromadnemu uhynu rastlin po vyviazani zivin z vody a vzhladom na velke mnozstvo rastlin....a to by bol problem. Niekde som cital, ze je dolezite aj odstranovat prirastky rastlin, a tiez obcasne presadzanie, aby bol progres odburania zivin a dost priestoru pre dalsi rast. Totiz nekontrolovany rast rastlin nie vzdy vidite. Ja som neveril vlastnym ociam, ked som prerabal jazierko, kolko zivej hmoty sa nachadzalo v podobe korenov v plytkej strkovej zone. Moze sa stat po dlhej dobe, ze dojde k uhnivaniu tychto korenov a k prudkemu zhorseniu zlozenia vody, uvolneniu organickych latok a viazaniu kyslika.

            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 14.10.2010 9:28

Píšete, že biofiltry mají problém s dusičnany - jak jste na to přišel, můžete to prosím nějak více rozvést?
Nemyslím, že by jste se někdy nadál okamžiku, kdy začnou rostliny hynout z nedostatku živin ve vodě, pokud tedy nezvolíte silně eutrofní druhy.
K odumírání částí rostlin jistě průběžně dochází, přesně jak píšete, u kořenů se vyskytuje detrit vždy nejdříve, a obvykle v největším množství. Z něj se pak jistě dále uvolňují organické látky, které vodu dále zatěžují.
Asi by se mělo rozlišovat mezi kořenovou čistírnou odpadních vod, a kořenovou čistírnou pro zahradní jezírko. Míra zatížení u obou dvou bude výrazně odlišná, stejně jako koncentrace do čističky vstupující. Nemyslím si, že se tenhle typ čističky může chovat stejně při silně znečištěné odpadní vodě z rodiného domu, a relativně čisté vodě zahradního jezírka

               
host - 121.238 (?), 14.10.2010 12:30

nespravne napisane... "problem s dusicnanmi." Problem to nie je, ibaze biofiltre s dusicnanmi v podstate nedokazu nic robit. Su super na premenu amoniaku, dusitanov... Denitrifikacia prebieha za uplne inych podmienok ako pracuju aerobne biofiltre a hlavne len s mnozstvom organickych zivin.

Pravda, korenova cisticka pre jazierko by mala byt na baze skutocnych zrutov zivin, co prezivaju aspon tak dobre, ako zelene mikroorganizmy, ci vlaknite riasy. To je narocnejsie ako pre cisticky odpadovych vod. Je to ale dobry sposob sa zbavovat dusicnanov.

Niekde na nete som cital jeden test na komercne aj nekomercne filtre, kde vsetko s dusikom koncilo premenou na dusicnany... tie nakoniec nadobudli akutaku konstantnu hodnotu a nic sa s nimi nedialo. Na denitrifikaciu existuju specialne filtre, skor do akvarii aj s vyzivou pre specialne bakterie (bez vyzivy to nejde). Tzv redukcna dieta, co viaze kyslik z dusicnanov. Rast a neustale odoberanie zelenych rastlin a rias je tiez jednou z alternativ.

                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 14.10.2010 14:39

Ačkoli se tímhle dost odchylujeme od tématu kořenových čistíren - dovolil bych si nesouhlasit s tvrzením, že biofiltr nedokáže s dusičnany nic udělat.  Prostředí pro denitirifikaci se běžně vyskytuje v používaných filtrech, a nedovolil bych si tvrdit, že i v silně aerobním zařízení, jakým je jezírkový filtr,  denitrifikace neprobíhá. Při jejich správném použití dokážete stlačit úroveň dusičnanů na velmi, velmi nízkou úroveň, správně podotýkáte, že s přídavkem organického subtrátu.
Určitě narazíte na hodnotu, při které už množství dusičnanů těžko srazíte, ale z hlediska měřitelnosti běžnými způsoby měření se bude limitně blížit nule. Pokud by jste našel ten odkaz toho testu filtrů, dejte sem prosím odkaz

                     
host - 121.238 (?), 14.10.2010 17:57

Bezne biofiltre, tie komercne vyrabane su na prevadzku aerobnu, prebieha tam oxidacia amoniaku a dusitanov, ak tam ide denitrifikacia, tak v o nic vacsej miere ako inde v jazierku. Dostatok kyslika potlaca denitrifikacne bakterie, resp. biochemia ide cez respiraciu kyslikom, ak je ho dostatok. Pisete o spravnom vyuzivani... nikde som necital, ze by taketo filtre sa mali "ladit" na denitrifikaciu.

Anaerobne zalozene filtre (robia sa pre akvaristov) pracuju na inej urovni, s podstatne mensim prietokom a vyzaduju pridanie organickych latok, asi nejaky typ biopolymeru. nejake gulicky. Maly prietok treba, aby stacil zmiznut kyslik, a aby bolo vhodne anaerobne prostredie. Vtedy prichadza rad na dusicnany.  Najjednoduhsi typ takehoto filtra je zakopane bavlnene tricko niekde v pobreznej zone. Inak myslim si, ze raselina, alebo nejaka slama je vlastne aktivny povrch na denitrifikacny proces.

Co sa tyka toho testu, je mi luto, nenasiel som. Bolo to niekde v tych anglicky pisanych diskusiach typu koiphen...

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 15.10.2010 10:50

Díky za odkaz k testu, vypadá zajímavě. 
Denitrifikace ve filtrech probíhá, a není třeba je nějak extra "ladit" - měly by být uzpůsobeny už od výrobce. K anerobii - pokud máte přítomny NO3, nemůže se jednat o anaerobní prostředí - tam by byl přítomen kyslík pouze organicky vázaný, nikolin jako dusičnan, nebo dusitan. Z tohoto pohledu se opravdu ve filtrech anaerobní prostředí nenachází, ale denitrikace probíhá v anoxickém prostředí, kterého je ve správně navrženém filtru docela dost. Otázka průtoku je důležitá, a neméně důležitá je konstrukce filtru.
Přikládám výsledek testu, který jsme naměřili na filtrační pěně používaných ve filtrech Biotec. K popisu grafu - dusík je tam bilančně vyjádřen, pozor na přepočet. Někde jsem měl i hodnoty změn pH, ale nemůžu je najít :( tam  byla vidět rychlá denitrifikace  také moc pěkně  Šipka v grafu ukazuje, jak filtr reagoval na přídavek denitrifikantu Biokick CWS, a co to udělalo s dusičnany


zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika