Jezírko okolo 3000l a filtrace



exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 246.1 (?)
2.8.2011 17:57

Reakce na lotusek (2) - xxx.xxx.44.59 (?), 29.7.2011 17:08:

1.Máte čerpadlo 6m3/hod, jak tento proud rozdělíte mezi skimmer a dvě guly, když jen na skimmer běžně dostupné skimmery potřebují kolem 5-6m3/hod. minimálně?

2. Tak jak to máte namalované, tak proud z guly 1 Vám bude vířit usazeniny na dně vstupní nádrže. Podívejte se na prodávané vortexy, ty mají vstupy cca v polovině výšky nádoby, aby se to co je těžší než voda stačilo usadit na dně a pak jednoduše odkalit

3. Osobně bych uvažoval o předřazení jakékoliv formě síta jako mechanického předfiltru. Pokud trváte na osazení dle Vašeho schematu, do první nádoby bych přesunul kartáče, které by vyplňovaly horní třetinu nádoby. Druhou nádobu bych naplnil filtračním mediem, které bych vzduchoval, třetí nádobu biomolitan na kostky bez vzduchování, který Vám zajistí jemnou filtraci.

4. Není zmíněno, ale před filtr určitě UV.

5. Objem filtrace bude zřejmě nedostatečný, protože píšete, že se bude jednat o chov koi, čili masivní osádka? Pokud ano, určitě přidejte další nádobu (y).

Jaké 300l nádoby konkretně uvažujete a máte jasný detail odkalení?

zatím vše

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 246.1 (?), 2.8.2011 17:57

Reakce na lotusek (2) - xxx.xxx.44.59 (?), 29.7.2011 17:08:

1.Máte čerpadlo 6m3/hod, jak tento proud rozdělíte mezi skimmer a dvě guly, když jen na skimmer běžně dostupné skimmery potřebují kolem 5-6m3/hod. minimálně?

2. Tak jak to máte namalované, tak proud z guly 1 Vám bude vířit usazeniny na dně vstupní nádrže. Podívejte se na prodávané vortexy, ty mají vstupy cca v polovině výšky nádoby, aby se to co je těžší než voda stačilo usadit na dně a pak jednoduše odkalit

3. Osobně bych uvažoval o předřazení jakékoliv formě síta jako mechanického předfiltru. Pokud trváte na osazení dle Vašeho schematu, do první nádoby bych přesunul kartáče, které by vyplňovaly horní třetinu nádoby. Druhou nádobu bych naplnil filtračním mediem, které bych vzduchoval, třetí nádobu biomolitan na kostky bez vzduchování, který Vám zajistí jemnou filtraci.

4. Není zmíněno, ale před filtr určitě UV.

5. Objem filtrace bude zřejmě nedostatečný, protože píšete, že se bude jednat o chov koi, čili masivní osádka? Pokud ano, určitě přidejte další nádobu (y).

Jaké 300l nádoby konkretně uvažujete a máte jasný detail odkalení?

zatím vše

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 3.8.2011 8:42

Jen drobné doplnění
ad 4 - UV lampu bude lépe umístit za čerpadlo, ve Vašem případě tedy za filtr
ad 5 - to je otázka na diskuzi, každopádně první usazovací komora bez media je plýtvání místem

                     
lotusek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 44.59 (?), 3.8.2011 16:12
zdravím a předem děkuji za vyčerpávající odpověď.

1.čerpadlo tedy pořídím silnější už teď jsem přemýšlel že bych koupil čerpadlo Aquaking ECO o výkonu 10 000l/h s regulací výkonu. Na skimmer jsem koukal a udávají u něho průtok 3-20 kubíku tak doufám že se mi to podaří zregulovat.

2-3.výšku vstupů taky upravím a uvažoval jsem i o nějakém sítu, možná pak vynechám kartáče a udělám filtr prozatím jen ze dvou sudů s tím že ten třetí by se dal dodělat dle potřeby.

4.UV lampu mám samozřejmě v plánu počítám tak 25 nebo 30W s umístěním za čerpadlo za filtr.

5.psal jsem že mám jezírko na chov koi a možná to vyznělo moc přehnaně, ale i tak nechci mít jezírko příliš přerybněné (i když časem, člověk nikdy neví). Co se týče filtru půjde, ale to jsem myslím taky psal, část vody z filtru přes bahenní zónu, kterou právě buduji. jedná se o malé jezírko cca 5m2 osázené rostlinami a vysypané kačírkem. Jelikož je toto jezírko výše usazeno, mám na dně něco jako gulu s vývodem do kanálu, takže budu moci jezírko kdykoliv vypustit popřípadě pročistit.

odkalení jsem ještě moc neřešil tuším ale že to nebude jednoduchý, počítám zatím jen s průchodkou do sudu s tím abych dostal trubku co nejníže ke dnu. Myslím ale že to nebude to pravé ořechové.

ještě mám dotázek k připojení guly a skimmeru, zda-li bude stačit použití 7,5cm nebo 6cm trubky od guly k filtru, protože mi bylo řečeno od jednoho velmi znalého, že nelze připojit gula do gravitačního filtru trubkou menší než 10cm (takto nějak to vyznělo)
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 4.8.2011 8:53

K připojení guly - obecně platí, že čím větší průměr trubky použijete, tím lépe. Velká část gulí na trhu má DN 100 výstup, z toho asi vychází rada Vašeho známého.
Protože voda Vám z gule v(y)téká samotíží, nemělo by se Vám stát, že nátok přes trubku na začátku filtru bude nižší než výkon čerpadla na jeho konci - to by vedlo k vyčerpání filtru a běhu čerpadla na sucho.
Pokud Vám to nebude činit problém, volte ten 10cm průměr

                     
márabedřich - (34) - 18.248 (?), 4.8.2011 16:27

Diskuze je už o kousek dál, ještě se vrátím k těm filtrům na 3m3 vody. Zkoušel jsem tohle a velice dobře to fungovalo, vodu jsem měl jak v akvárku, filtroval jsem asi 2m3, v (minijezírku) bylo 12 KOI do 15cm, 3 karásci. Viděl jsem to někde na netu, tam to měl ve velkém. Pro malá jezírka se mi to zdá ideální, pochopitelně to musí být v realizaci od začátku. Já to už rok nepoužívám.

Chtěl jsem jen ukázat, že jsou i jiné varianty filtrace, než komorové filtry. S tím co do beden patří poradi asi někdo z odborníků. 


                     
lotusek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 44.59 (?), 4.8.2011 17:11

ano jedna se o takzvaný skrápěný filtr, tyto filtry jsou velice účinné avšak nevýhodou je velikost filtru a dopravní výška pro přívod vody. Jestli máte zájem kouknout na spousty po domácku vyrobených filtrů ať už pro inspiraci nebo jen tak, koukněte sem.

                     
okrasna jezirka - (8) - 6.233 (?), 4.8.2011 17:40

Skrápěné filtry jsou velice účinné a jsou hojně používané v chovu ryb, jejich nevýhoda není přepravní výška vody nemusí být tak vysoký dá se to kompenzovat šířkou, jejich hlavní nevýhoda u jezírek na zahradě je nevzhlednost provedení jak v DIY tak i u profesionálních řešení a velký problém při jejich zakrytí.

                     
host - 12.23 (?), 4.8.2011 18:04

Právě dnes jsem se po 2 měsících nepřetržité filtrace cca 3m jezírka rozhodl filtraci zrušit (běžná komorová s pěnou a zeolitem), protože výsledek je úplně nulový - voda z filtru stále na výtoku mírně žlutozelená - úplně stejná jako na přítoku, jen bez mechanických nečistot, ale ty mě zas tak moc netrápí. Prostě při tomto i jen mírném žlutozeleném zabarvení vody není průhlednost větší jak cca 40 cm. A to bylo v posledních týdnech dost chladno a teda rozvoj řas celkem utlumen. 

Teď po přečtení posledního příspěvku ještě zkusím něco na způsob skrápěného filtru a když to nepůjde, tak se na to vykašlu. Měl jsem tu dva místní praktiky na stavbu jezírek, a oba tvrdí, že voda má v podstatě přirozenou barvu jak bývá v přírodních jezírkách a čistější to bez chemie nebo UV nepůjde.

Jen by mě zajímalo, čím nejlépe jednotlivé díly - bedny - skrápěného filtru naplnit a hlavně jak to udělat, aby voda procházelo do největší plochou a ne třeba jen středem filtrační náplně, teda aby byl filtrační materiál co nejlépe využitý. DANNY

                     
okrasna jezirka - (8) - 6.233 (?), 4.8.2011 18:23

zkuste trochu specifkovat vaše jezírka a technologii, objem, čerpadlo průtok a tak dál a tak dál, ale také si myslím že kdo tvrdí že nepoužívá UV nebo chemii a mezírko jako vodu z vodovodu natočenou do skelnice tak lže.

                     
host - 248.32 (?), 4.8.2011 19:45

Ještě odběhnu od vašeho tématu chci se zeptat jestli můžu nakombinovat mechanický (gravitační) a biologický filtr??

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika