Filtrace Tripond x Tripond eco



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?)
19.2.2014 18:02

Přemýšlím nad tím, a po pravdě nevím. První, co mi napadá je že tam ty příčky být mají. Jenže když nad tím dál přemýšlím, přijde mi to jen jako takový myšlenkový stereotyp, protože se přeci dělají skoro všude. A když proto hledám konkrétní důvody, tak mě jich zas tolik nenapadá.
To členění pomocí přepážek podle mého slouží ke "zglajchšaltování " průtoku vody skrze filtr. Když byste měl nevýkonou mechanickou filtraci, tak by bylo Vašim cílem tu vodu protáhnout skrze celou náplň filtru, aby se zachytilo co nejvíce nečistot. Filtrační media by šla od těch nejhrubších k těm nejjemnějším, a pak by bylo logické je oddělovat - třeba přepážkami.
Jestli budete mít kvalitní mechnickou předfiltraci, pak jsou ty přepážky na diskuzi. SIce tím tak trochu směřujeme ke starým DIY filtrům, které spočívali hlavně ve velkém objemu, a ne moc sofistikované konstrukci, ale nevím, jestli se to dá hodnotit slovy špatně/dobře.
Já bych Vám v tom nerad dělal zmatek, jsem pořád ještě v "mladickém nadšení" z účinnosti bubnového filtru, kde bych ta media klidně do jedné velké komory umístil. Pokud tam bude ten štěrbinový filtr (nebo jiná podobně účinná alternativa), je to na zvážení.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
host - 102.197 (?), 19.2.2014 15:55

Vyzděná ano, betonová ne. O této variantě využití jímky jsem již také uvažoval. Ale vyzdění je dost nerovné s různými výčnělky a "kapsami. Takže jsem to nakonec zavrhl.

                     
host - 130.2 (?), 19.2.2014 16:02

Pravě pro ty nerovnosti bych to nezavrhoval, svařená šachta bude geomettricky přesná a usadit ji nebude jen tak..

                     
host - 102.197 (?), 19.2.2014 17:04

Dno je rovné. Ta bedna tam "padne".

Pane Hrkal. Jaký by byl Váš názor na navrhované řešení (jedna komora, zaizolovaná šachta - asi fólií)? Vlivem "hluchých" prostorů by byl větší objem filtračních médií. Ale jak donutím vodu, aby ty média omývala a nevznikaly místa, kde bude voda jen stát?

                     
host - 102.197 (?), 19.2.2014 17:07

Opět píšu "bláboly". Má tam být: Vlivem omezení "hluchých" prostorů (mezi příčkami, u odtoku,...) by byl větší objem filtračních médií. ...

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 19.2.2014 18:02

Přemýšlím nad tím, a po pravdě nevím. První, co mi napadá je že tam ty příčky být mají. Jenže když nad tím dál přemýšlím, přijde mi to jen jako takový myšlenkový stereotyp, protože se přeci dělají skoro všude. A když proto hledám konkrétní důvody, tak mě jich zas tolik nenapadá.
To členění pomocí přepážek podle mého slouží ke "zglajchšaltování " průtoku vody skrze filtr. Když byste měl nevýkonou mechanickou filtraci, tak by bylo Vašim cílem tu vodu protáhnout skrze celou náplň filtru, aby se zachytilo co nejvíce nečistot. Filtrační media by šla od těch nejhrubších k těm nejjemnějším, a pak by bylo logické je oddělovat - třeba přepážkami.
Jestli budete mít kvalitní mechnickou předfiltraci, pak jsou ty přepážky na diskuzi. SIce tím tak trochu směřujeme ke starým DIY filtrům, které spočívali hlavně ve velkém objemu, a ne moc sofistikované konstrukci, ale nevím, jestli se to dá hodnotit slovy špatně/dobře.
Já bych Vám v tom nerad dělal zmatek, jsem pořád ještě v "mladickém nadšení" z účinnosti bubnového filtru, kde bych ta media klidně do jedné velké komory umístil. Pokud tam bude ten štěrbinový filtr (nebo jiná podobně účinná alternativa), je to na zvážení.

                     
host - 102.197 (?), 19.2.2014 20:07

:-)  :-) UFF

Tak teď tedy skutečně nevím...

Pokud bych připustil uvedenou variantu (je skutečně levnější, ke svaření nádoby se mohu vždy vrátit a i média použít), tak se nabízí několik dotazů:

- Předně mám obavu z toho, co jsem jiř uvedl. Voda proteče filtrem, najde si nejkratší cestu a velká část médií nebude znečištěnou vodou vůbec zasažena (tj. čištěna). Zejména tehdy, pokud tam nebude médium doslova natlačené (bude-li plavat, voda proteče spodem, bude-li médium u dna, voda poteše vrchem).
Ve fitru rozděleném do komor je voda donucena v každé komoře stoupat okolo média vzhůru a tím je čištěna. Bude to skutečně fungovat?

- Co použít na zaizolování jímky? Nabízí se "klasická" silnější jezírková fólie.

- Jak vyřešit ostré svary v rozích?

- Jak upevnit fólii v horní části jímky?

- Fólii svařit nebo by to šlo jen přeložit a slepit?

- Jak vyřešit odtok do jezírka? Lze nějak na fólii připevnit přírubu, která by šla "napasovat" na klasickou šedou 70mm odpadní trubku?

- A zatím nakonec zase média. Postačí kostky filtračního molitanu?

                     
host - 102.21 (?), 19.2.2014 21:35

Já bych se těch komor úplně nevzdával. Co si ale vypomoci tím, že v místech plánovaných přepážek vzpříčíš desky - plotny z 10cm silné filtrační pěny. Bude to jako příška vypadat, rozbije se proudění vody a ta bude plynuleji protékat celým filtrem.

Na ostré rohy se prodávají takové záplaty. Stačí nalepit.

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 20.2.2014 9:05

K jednotlivým dotazům :
- pokud máte jímku vyzděnou, izolatér jí bez potíží dokáže vyvařit.
- na rohy izolatéři používají takové lišty, totéž na upevnění folie ve vrchní části, s nádrží ve tvaru kvádru by neměl mít zkušený izolatér problém
- příruby na prostup folií existují a běžně se prodávají, jak ve verzích na "přivaření" tak i na suchou montáž - jako průchodka, v celé řadě průměrů
-budete-li dostatečně pečlivý, dovedu si představit i slepení folie svépomocí
Jestli tam budou ty přepážky, musíte mít tu svařenou nádobu, ne folii. Ten nápad s umístěním desek z fitrační pěny jako bariér nebude fungovat, desky pěny to nevydrží a prohnou se nebo prolomí. Zkuste začít s těmi přepážkami, odstranit je můžete vždycky, a o moc dráž už ta bedna s nimi asi nevyjde. Filtrační pěna podle mého není vůbec špatné medium, jen to čištění sáčků s kostkami bude asi trochu "špinavá práce", tak s tím počítejte předem :)

BTW - ještě k tomu průtoku vody kolem medii. Kdysi jsem v jednom větším filtru zkoušel pomocí přípravku, který barví vodu do bíla, jak voda protéká komorou filtru. Do půl minuty byla voda k celém filtru kompletně zabarvená, nebyly tam žádná čistá místa. Odhaduji, že vzhledem k průřezu, který máte, se u Vás stane něco podobného

                     
host - 102.197 (?), 20.2.2014 20:29

Takže díky.

Nádobu si asi nechám nacenit. Uvidím, jaká bude cena. Líbila by se mi víc než jen jedna zaizolovaná komora. Myslím si, že by to i lépe fungovalo. Zkusím ale asi tu zaizolovanou šachtu (jednu komoru). Kvůli ceně. Když to bude fungovat - OK, když ne, přijde na řadu svařená nádoba.

                     
host - 130.2 (?), 20.2.2014 20:27

Pokud se rozhodnete použít folii tak EPDM. Není ji nutné lepit. Šachtu natáhněte maltou a vyrovnejte stěny, zaoblete vnitřní hrany a rohy, oceníte to při čištění. Dno by bylo dobré mít ve spádu proti toku vody (není nevyhnutelně nutné),nevyplavují se pak tolik usazeniny zpět do jezírka. Folii pokládejte jako by jste balil např. balík (překlady ven mezi folii a boční zeď šachty). Armatury pro průtok vody namontujte běžným způsobem.

Kostky molitanu ani v pytlích nedoporučuji ani omylem, čitit se v podstatě nedají. Doporučuji něco jako husí krky (levné, účinné) dobře a snadno se čistí jen stačí propláchnout.

Jesti-li stále plujete na komerční vlně inf. z netu a máte potřebu nějakých přepážek, použijte třeba zahradní obrubníky. Po jedné sezóně je pak přesunete do chodníku, nebudou to zbytečně vyhozené prachywink

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika