Už poněkolikáté se v této diskusi dozvídám něco ve smyslu, že bych "měl začít uvažovat jinak". A já opakuji, že se nebráním žádnému řešení, pokud bude zdůvodnitelné "proč zrovna toto řešení".
Prostě potřebuji do mých podmínek filtraci, která bude funční, dostatečně výkonná, ale i cenově dostupná. Nebráním se vortexu (někde doporučovanému, někde zatracovanému), nebráním se štěrbiňáku, nebráním se kupované filtraci (funkční, cenově dostupné), nebráním se doma dělané biologické filtraci (pokud bude učinnější a cenově výhodnější než kupovaná filtrace). A protože se nebráním různým řešením, tak se ptám. Kdybych byl rozhodnutý, nepotřeboval bych názory zkušenějších...
Naopak se bráním takovému řešení, které je v mých podmínkách nerealizovatelné (gravitační filtrace), nepoužitelné z cenových důvodů, případně nepoužitelné z estetických (ano, i na toto musím brát ohled) důvodů (např postavení filtrace z nějakých sudů, které prostě nijak nezakryji).
Nesouhlasím zcela s větou "Každé zařízení pracuje lépe, je-li na minimu svých možností...". Dokáži si představit případy, kdy "předimenzování" bude naopak škodlivé.
Poslední větě o příborech z plastů nerozumím. Všechny tři zatím uvažované štěrbinové filtry jsou plastové, dva mají nerezové síto, jeden plastové.
Ale zpět k filtraci. Co tedy řešit?
Z této diskuze plyne, že lepší než vortex bude štěrbinový filtr. Dobře, pokud je doopravdy lepší, půjdu do něj (proč se tedy ale vortex dělá a proč ho někdo prosazuje?). Jde jen o typ a velikost. Utratit 8 nebo 13 tisíc je rozdíl, který bych mohl případně investovat do lepší biologické filtrace. Také rozumím argumentu s velikostí síta. Pokud u toho z menšího fitru bude hrozit zanášení, je důvod jít do většího. Ale skutečně se to malé síto bude zanášet? Jak často? Čištění jednou týdně nebo za 14 dní? Jezírko moc velké nemám (10-12m3). Když koupím větší štěrbiňák - nepůdu zbytečně "s kanónem na vrabce"? Nevím, proto se ptám.
Pod štěrbiňák nechám svařit nádobu na bilogickou filtraci. To co tam mám nyní je dost malé. Do stávající vyzděné šachty v zemi se vejde svařená náhoba rozměru max. 150x100xvýška cca 60cm. Bude to stačit??? Šachta je o něco větší, ale větší nádoba do ní asi nevejde.
Opět nejde o to, jak "uvažuji", ale o to, že pokud by to nestačilo, musel bych kompletně stávající šachtu (jímku) vybourat a postavit novou. A jsme u financí... I tak - štěrbiňák, nádoba, filtarační média (+ další potřebné díly) budou dost velká finanční "sprcha". Takže to snad bude stačit... U té biologické fitrace ještě budu následně řešit, jestli jednu větší nádobu uvedených rozměrů nebo třeba dvě menší. A také počty komor a filtrační média.