Filtrace Tripond x Tripond eco



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?)
10.2.2014 18:12

Tam Vám ta voda bude z poslední komory biofiltru volně odtékat. Nevím, jestli nemají nějaké řešení s bypassem - je to klidně možné. Zkuste se informovat na českém zastoupení Fiapu. Pokud si ale vzpomínám správně, tak bedny biologické části filtru jsou výškově odskočené

K té filtraci s probublávaným ( provzdušňovaným) mediem - pokud je před komorou , kde to medium plave, opravdu dobrá mechanická filtrace, je to výborná věc, nenáročná na obsluhu. Nejsem si jist, do jaké míry je opodstatněná v nádržích s malým zatížením ( koupací jezírka bez ryb), v silně zatížených koi nádržích je to jiné.  Nesmí se Vám stát to, že medium zaroste, nebo nedej bože že vyplave do jezírka. Dodnes mi mrzí, že těch 300 litrů kaldnessu jsem si v tom koupacím jezírku, kde se to majiteli povedlo, nevyfotil :)


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
host - 126.122 (?), 10.2.2014 17:43

No právě (ta dvě čerpadla). Ještě jsem neviděl - ani schematicky - jak je zapojený štěrbinový filtr v řadě s bio filtrací - gravitačně. Proto se ptám.Nechápu, jak voda pokračuje po odčerpání ze štěrbin. filtru dál.

george

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 10.2.2014 18:12

Tam Vám ta voda bude z poslední komory biofiltru volně odtékat. Nevím, jestli nemají nějaké řešení s bypassem - je to klidně možné. Zkuste se informovat na českém zastoupení Fiapu. Pokud si ale vzpomínám správně, tak bedny biologické části filtru jsou výškově odskočené

K té filtraci s probublávaným ( provzdušňovaným) mediem - pokud je před komorou , kde to medium plave, opravdu dobrá mechanická filtrace, je to výborná věc, nenáročná na obsluhu. Nejsem si jist, do jaké míry je opodstatněná v nádržích s malým zatížením ( koupací jezírka bez ryb), v silně zatížených koi nádržích je to jiné.  Nesmí se Vám stát to, že medium zaroste, nebo nedej bože že vyplave do jezírka. Dodnes mi mrzí, že těch 300 litrů kaldnessu jsem si v tom koupacím jezírku, kde se to majiteli povedlo, nevyfotil :)


                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 10.2.2014 18:28

Obvykle je na výstupu ze šťěrbiňáku čerpadlo, které žene vodu do komorových filtrů. V nich je hladina vody několik decimetrů nad hladinou jezírka (tedy cca 1,5 metru nad výtokem z gravitačně zapojeného šťěrbiňáku), z kterých vytéká samospádem do jezírka. Lze tam vložit další čerpadlo (viz Jirka a jeho blog), ale musí se výkonově sladit s hlavním čerpadlem u šťerbiňáku...

                     
host - 126.122 (?), 10.2.2014 20:03

Á, už je to jasné... V mém případě tedy budu muset zůstat u vortexu, neboť si nemůžu dovolit výškové rozdíly u filtru a komor. Nebo najdu jiné řešení. Díky.

george

                     
host - 102.197 (?), 10.2.2014 19:07

Dík za připomínky a návrhy. A také díky za zveřejněný test filtračních médií. Je super, že se někdo věnuje takovýmto praktickým pokusům ….

Pořídím tedy štěrbinový filtr. A k tomu si asi nechám svařit nádobu a „dotvořím“ biologický filtr.

Jaké jsou Vaše názory na návrh (členění, velikost, …) filtrace dle schématu na obrázku? Plánované rozměry jsou z obrázku patrné, plánuji 3 komory, filtrační náplň asi nějaký nařezaný „molitan“, „husí krky“, případně hrubší zeolit nebo např. testovaný Schwimmbettmedium (případně kombinace). Filtrační materiál plánuji dát do nějakých pytlů, aby se s tím lépe manipulovalo při čištění.
Voda by přitékala vždy do spodní části filtrační komory, prostupovala roštem a filtračním médiem a vrchem přepadala do spodní části další komory. Příčky mezi komorami by měly být o cca 1-2 cm pod okrajem filtrace, aby se zabránilo nebezpečí přetečení v případě zanesení nějaké z komor.  Rozměr filtrace vychází z velikosti stávající vyzděné šachty. Bez nějakých složitých stavebních úprav by se nádoba na filtraci dala udělat ještě o cca 5-15 cm vyšší. Prostě by více lezla ze země. Nebylo by to sice moc „estetické“ ale řešitelné.

Než se do toho pustím, tak bych rád znal Vaše názory, abych se případně vyvaroval chyb. Jak jsem již uvedl. Zajímají mě všechny Vaše věcné připomínky a návrhy, zejména pak na rozměry a členění filtru, na to, jestli to vůbec bude fugovat, …
Co není ve filtraci řešeno je odkalování. Je to z prostorových důvodů. Do stávající šachty se to nevejde, případně by došlo ke zmenšení komor filtrace. Takže plánuji jednou za čas filtrační materiál vytáhnout a kal odsát. S ohledem na zahradu ve svahu, by s odsátím nemusel být až takový prpblém.

Obavy mám z ceny. Když posčítám co je potřeba koupit nebo dodělat, tak se mi z toho dělá špatně. Jen doufám, že to vyjde levněji než nějaká „značková hotovka“ třeba od již zmiňovaného TRIPONDu. A také doufám, že to bude lépe fungovat …

Ještě shrnu údaje týkající se jezírka, ke kterému by filtrace měla být určena.
Fóliové, cca 10-12m3, max. hloubka 130 – 140cm, čerpadlo Oase 12.000 litrů/1h (SFC, dva sací vstupy, čerpadlo leží na dně jezírka). Vodu čerpám do výšky cca 1,5 – 1,8m nad jezírko (do vzdálenosti asi 7m), zde je šachta na filtraci. Po průtoku UV lampou a filtrací filtrací se voda vrací potůčkem a malým „vodopádem“ zpět do jezírka. Stávající simmer je Oase Swimskim 25. Ten ale plánuji vyměnit za nějaký „klasický“ – např. Oase AquaSkim 20 nebo Oase AquaSkim 40. S ohledem na ztráty v čerpaném množství vody vlivem převýšení si myslím, že bude vhodnější Oase AquaSkim 20. Snad bude fungovat. V okolí jezírka nejsou žádné stromy (pozitivem je, že nemám téměř problém s listy padajícími do vody, negativem, že jezírko nic nestíní).
Jezírko na podzim obývalo 10 malých kojáků a dva malí jeseteři (co přežije do jara nevím, snad vše). Obsádku nemíním zvyšovat, spíše naopak.
(Co se jezírka týká, tak vím, že by mělo být hlubší, větší, mít gulu, jinak tvarované dno, … Ale to teď nevyřeším. Až někdy v budoucnu při přestavbě …)

Takže předem dík za tipy...

Navrhované schema biologické části filtrace
Navrhované schema biologické části filtrace
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 10.2.2014 20:19

Snad jen několik drobných poznámek (už jste se tím zdařile prokousal). To, že máte hodně osluněnou hladinu je do budoucna trochu problém (větší tvorba řas). Poměr mezi skimerem a spodním sáním je nutné řešit tak, aby byla možnost regulace průtoku každou větví (tj. nejlépe vyvést každou větev samostatně až do šachty - což nevím, jestli při vašem zapojení půjde...). Při gravitačním zapojení se to dělá šoupventily před vstupem do šťerbiňáku. Odkalování se řeší obvykle gravitační výpustí nebo kalovým čerpadlem napojeným na odpadní potrubí z jednotlivých komor (doporučuji alespoň to). Náplň jste navrhl dobře (já osobně bych ale použil jen kombinaci molitanu a plastu (není důvod proč nemít "husí krky" v několika komorách za sebou - alespoň jednu se vzduchováním). Vlastní konstrukce "bedny" je také dobrá. První přepážku pro rozvod vody do dna první komory je možné použít na umístění menšího množství kartáčů (na dočištění po šťerbiňáku) nebo instalaci ponorné UV. Odtok z poslední komory stačí řešit horním přepadem (místo 1x průměr 100 třeba 2x průměr 63). Vnitřní prostor "bedny" největší možný dle možností (osobně plánuji dvě takové za sebou, tedy obsah cca 2x 800l na jezírko cca 20 m3).

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 11.2.2014 9:31

Ze skimmerů volte raději Aquaskim 20, v kombinaci s Aquamaxem 12000 bude myslím lepším řešením.  Snažte se skimmer umístit tak, aby v ideálním případě šel jeho košík vytáhnout aniž byste musel do vody. Stávající plovoucí skimmer nechte dožít.
K mediu - pokud budete volit nějaké plovoucí medium, využijte jeho největší přednosti - toho že plave-  a nechte ho v nějaké komoře volně, a zkuste jej probublávat. Konstrukčně by měla být komora upravena tak, aby Vám z ní medium nedokázalo vyplavat ven, do jezírka.
Nevím, jestli už máte UV lampu koupenou. Jestli ne, udělejte na ní v systému místo, a zkuste počkat...

                     
host - 102.21 (?), 11.2.2014 18:02


Beny: S jedním čerpadlem vyvést dvě větve až ke komoře? To si myslím že kolegovi asi nepůjde. Pokud si dobře vzpomínám, tak tento typ čerpadel umí nasávat ze dvou míst (ze dna vlastním čerpadlem + připojenou hadicí ke skimeru). Do filtrace to už vede jen jedna hadice.

K odkalování.  Preferoval bych velikost "bedny" s filtračními médii a nezatěžoval se nějakým odkalovaním. Zejména, když na to není místo. Kalovým čerpadlem se dá ten humus jednou za čas odsát, i když tam nebudou žádné speciální šoupata,...

Velikostně se mi zdá filtrace dostatečná. Objemem komor to bude výrazně větší než většina kupovaných filtrů. Nevýhodou může být horší obsluha (odkalování), ale to se dá zvládnout.

                     
host - 102.197 (?), 11.2.2014 20:43

Dík za typy.

Se vzduchováním v komorách počítám.  Osvědčilo se mi to u stávající filtrace, takže to bude i u nové.

Vnitřní rozměr filtrace se pokusím využít na maximum. Mezery mezi příčkami oddělujícími komory plánuji tak 1,5 - 2 cm. Bude to stačit?

U toho plovoucího média jsem uvažoval zakrytí shora nějakým roštem (stejným jako bude na dně). Z důvodu čištění mám ale trochu obavu z vybírání média. Proto jsem si myslel, že bude lepší, když to nacpu do pytlů.

S tím Aquaskimem 20 také počítám. I s jeho umístěním v dosahu.

Zastínění hladiny trochu napomáhají lekníny. Sice musím odebírat staré listy, ale s řasami zatím problém (po prvotních problémech) nemám.

UV lampu mám. Stávající je UV Bitrom 36C. Myslíte si, že by mohla stačit? Pokud ne, byl by to další (nečekaný) výdaj.

Máte nějaké tipy na firmu, která dokáže svařit požadovanou nádobu v rozumné ceně a kvalitě?

                     
host - 126.122 (?), 11.2.2014 22:16

Pokud jste z j. Moravy tak v Hodoníně dělají z plastu co chcete. Malá rodinná firma Plasty Hodonín s.r.o.. Jinak by to měli udělat všude kde dělají bazény a jímky.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika