Správně říkáte džungle, Mohutně zarostlá akvária mají vyšší kapacitu protože rostliny fotosyntézou zbavují vodu CO2 a vytváří kyslík.. Nicméně tyto orientační poučky daly dohromady generace akvaristů. Pokud se chce člověk vyhnout tomu, že rybičky pravidelně posílá "porcelánovým tobogánem" na jejich poslední cestu je rozumné tyto poučky respektovat.
Samozřejmě máte různé přístupy k akvaristice, od vysoce technologizovaných, kde elektronika sytí vodu přiměřeně CO2, aby rostliny jely jak utržené ze řetězu a zároveň se neotrávily ryby, s elektronickými vyvíječi ozónu, a iontoměničovými jednotkami na straně jedné a na druhé jsou ryze přírodní akvária s citlivě nastavenou rovnováhou rostlin a ryb. druhé řešení je zajímavé, ale chce hodně zkušeností a občas i velkou dávku nihilismu. Ty poučky jsou totiž prostou statistikou, vzniklou na základě praxe.
Osobně jsem pro přístup někde mezi - mám jako hlavní střední akvárium 180 litrů s takřka dvakrát předimenzovaným vnějším filtrem. Rostlin je v něm od začátku fůra, víc, než je standard. rybek tak asi 15% přes stav. Nárazově vyhubím plovoucí řasu UV průtokovým germicidem (jednou za 3 týdny) o přisedlé řasy se starají ryby a speciální, výše zmínění šneci.