Rajčata - recepty



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?)
5.8.2008 8:44

Při výrobě kečupu a protlaku jsem přišel na malý zlepšovák. Z lenosti, samozřejmě. Celá nekrájená rajčata večer podusím v minimu vody (víceméně jen v mokrém hrnci)  a do rána nechám vystydnout. Rajčata vypustí průhlednou lehce oranžovou vodu a sama scvrknou. Některá puknou. Propasírováním scvrklých rajčat získáme protlak či kečup žádané husté konzistence. Scezenou vodu je možno použít taky - vysterilovat zvlášť, na polévku, do guláše, nebo vypít vychlazené s vodkou, solí a pepřem

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 236.1 (?), 25.8.2019 17:03

Je to velmi jednoduché. Rajčata nakrájíš na štvrtky nebo osminky (podle jejich velikosti, lehce osolíš (není nutné) a natlačíš do zavařovacích sklenic. Steriluješ 15 minut při 90 stupních. 
   Použití je široké, nejčastěji se celý obsah protře sítem na rajskou polévku, omáčku, k plněným paprikám, atd.

                     
radek.liberec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 26.200 (?), 28.8.2019 12:13

diky vyzkousin mam hromady rajcat a jen to rozdavam

            
babča - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 44.120 (?), 5.8.2008 8:21

Já si dělám protlak.Nakrájená rajčata chvilku podusím(bez tuku, soli) a pak propasíruju.Protlak plním do malých skleniček a zavařuji.Letos jsem dostala tyčový mixer tak zkusím nepasírovat ale celou směs rozmixovat.Zdravím Jana

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 5.8.2008 8:44

Při výrobě kečupu a protlaku jsem přišel na malý zlepšovák. Z lenosti, samozřejmě. Celá nekrájená rajčata večer podusím v minimu vody (víceméně jen v mokrém hrnci)  a do rána nechám vystydnout. Rajčata vypustí průhlednou lehce oranžovou vodu a sama scvrknou. Některá puknou. Propasírováním scvrklých rajčat získáme protlak či kečup žádané husté konzistence. Scezenou vodu je možno použít taky - vysterilovat zvlášť, na polévku, do guláše, nebo vypít vychlazené s vodkou, solí a pepřem

                  
host - 121.238 (?), 5.8.2008 8:56

Susil uz niekto rajciny na slnku? Bezne sa toto robi v teplejsich krajinach, ale malo by to fungovat za dobreho pocasia aj na rozpalenej terase, napr.

               
Lumikol - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 181.138 (?), 5.8.2008 8:55
A džem jste zkoušeli? 1kg rajčat,800g cukru,4 lžíce citronové šťávy,(nebo 1/2 lžičky kys.citronové),špetka mletého zázvoru.Opláchnutá rajčeta nadvakrát spaříme vařící vodou a hned dáme do studené vody, pak lehce oloupáme.Pokrájíme na kousky posypeme cukrem a necháme v lednici 2 hodiny proslazovat.Rozvaříme ve větším kastrolu, až mají požadovanou hustotu, přidame šťávu(kyselinu) a zázvor, provaříme.Horký plníme do skleniček, zavíčkujeme,otočíme dnem vzhůru, necháme vychladnout.Dobrou chuť Lucka (mám ještě recept kde se přidává kousek skořice, hřěbíček a pokrájený pomeranč. Koření přidávám, ale pomeranč ne, mám pocit že džem po něm hořkne) :o)) L.
                  
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 5.8.2008 10:13

Lidičky bezva recepty.Pane Vysloužil, řekla bych, že nejlepší nápady má člověk vždy když si chce ulehčit práci.Jinak já pasíruji přes cedník špičák naleji směs a ponorným (tyčovým) mixérem mixuji až zůstane jen to co přes dírky neprojde.Jde to rychle.Lucko mám tady taky několik receptů na marmelády z rajčat, ale nikdy jsem to nezkoušela.Budu muset, to rajčatové čatny u nás mizí jak pára nad hrncem a je vlastně taky na sladko.To když se udělá naložený bůček na kotlíku a k tomu to čatny, tak se všichni jen olizují. je to prostě mňamka.

                     
Lumikol - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 181.138 (?), 5.8.2008 10:28
Můj tatínek dělal čatny ze zelených rajčat, měla jsem ho moc ráda(i tatínka i čatny :o)) bohužel nenám recept, dělal ho asi z hlavy, a mně samozřejmě nenapadlo si ho napsat, neměl by ho někdo z Vás? Dík Lucka
                     
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 5.8.2008 11:17

1.5kg zel. rajčat, 200g jablek, 300g cibule, 150g švestek, 180g cukru, 1lžička hoř. semínek, 1lžička mletého pepře a nov. koření, 1dl octa... rajčata cibuli a oloupaná jablka pomeleme na mas. strojku, osolíme a necháme přes noc stát.švestky namočíme do stud. vody a necháme taky přes noc stát.Druhý den slijeme tekutinu z rajčat. směsi i ze švestek, ty vypeckujeme a drobně nakrájíme a přidáme k rajčatům.Do směsi přidáme cukr a ocet a koření v sítku.Vaříme až směs zhoustne..Horké do sklenic dnem vzhůru... Dobrou chuť

                     
Lumikol - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 181.138 (?), 5.8.2008 15:30
Super, díky moc Micuko, jste úžasná, v mém okolí nikdo tenhle recept nezná.Většina divně kouká jak padne znímka o nedozrálém rajčeti.Jablka si pamatuju, že tam tatík dával, švestky ne.Tak uvidím jestli to bude to ono, co mi v dětství tak chutnalo ke kotletkám.Ještě bych se (asi dost blbě)zeptala, táta vždycky tohle dělal z toho co nedozrálo, ale to nevydržim můžu je otrhat teď?A v pátek si dát kotletku? :o))) dík Lucka
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika