Co je to za kytku?



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?)
4.10.2010 20:48

Feichou bohužel neznám. Psidium jsem pěstoval asi před 20-ti lety, bylo to v mém "tropickém období". Tenkrát, v garsoniéře 1+0, obklopen asi 50-ti druhy nejrůznějších tropických rostlin (druhy, nikoli počtem), včetně dvou palem a banánovníku, jsem byl postupně rostlinami vytlačen až na pokraj možného přežití. Byl to hustý tropický prales. Sice se na tu džungli docela dobře lákaly dámské návštěvy (určitě lépe, než na motýly), ale po čase jsem musel ustoupit a začít své rozbujelé rostlinstvo rozdávat. A tak skončilo i Psidium. Já jsem je pěstoval podobným způsobem, jako citrusy, včetně řezu a měl jsem z něho velmi pěkný asi čtyř-pětiletý květníkový stromek. Bohužel, ovoce se mi na něm narozdíl například pod banánovníku nikdy neurodilo, neboť jsem mu v paneláku nemohl přes zimu zajistit to chladné přezimování. I ostatní rostliny ubíraly dost světla. U obdarovaného kolegy, bydlícího v rodinném domku se zahradou však pravidelně plodilo (a možná plodí dodnes?). 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 178.81 (?), 4.10.2010 12:42

No jasně, pane Josefe, to je ono, fejchoa, já věděl, že jsem to již někde viděl - na výstavách citrusů a spol..

                     
host - 49.39 (?), 4.10.2010 12:45

To jsem rád, že jsem si tak vzpomněl a že je to pravda.

Josef.

                     
Monischka - (12) - 0.149 (?), 4.10.2010 14:46
Mno, jak jsem se koukala na fotky fejchoy, tak mi to přijde trochu jiné... Tuhle mojí kytku jsem dostala před pár dny, takže vůbec netuším z čeho byla vyseta a kde se vzala... Ale podle obrázků má listy narozdíl od fejchoy víc do špičky a pevnější... Připomínají spíš listy voskovky... Achjo, co já to mám doma?
                     
host - 49.39 (?), 4.10.2010 15:49

A dárce neví, co Vám dal?

Josef.

                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 4.10.2010 17:11

Na prvých dvou fotografiiích je Psidium Catleianum a na třetí nějaký druh Dracaeny. Psidium, je stromek, či keř, který plodí chutné tropické ovoce a plody mají chuť něco mezi banánem a jahodou a údajně obsahují i hodně vitaminu C. Lze jej úspěšně pestovat i jako pokojovou rostlinu, avšak pro dosažení plodnosti nutno dodržet určitá pravidla. (Např. dostatečně světlé stanoviště, dostečná vyrovnaná zálivka, přiměřené hnojení a hlavně přezimování nutno přizpůsobit zkrácenému světelnému cyklu, tj. snížit teplotu cca 10 - 15 °C, částečně omezit zálivku a hnojení. V létě je vhodné rostlinu přemístit ven).

                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 48.243 (?), 4.10.2010 19:56

To Wimpi

No tak jsme alespoň trefili tu čeleď myrtovitých...

Listy fejchoi a psidia mi připadají dosti podobné, pokud znáte obě tyto kytky, čím se ty listy liší?

                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.10.2010 20:48

Feichou bohužel neznám. Psidium jsem pěstoval asi před 20-ti lety, bylo to v mém "tropickém období". Tenkrát, v garsoniéře 1+0, obklopen asi 50-ti druhy nejrůznějších tropických rostlin (druhy, nikoli počtem), včetně dvou palem a banánovníku, jsem byl postupně rostlinami vytlačen až na pokraj možného přežití. Byl to hustý tropický prales. Sice se na tu džungli docela dobře lákaly dámské návštěvy (určitě lépe, než na motýly), ale po čase jsem musel ustoupit a začít své rozbujelé rostlinstvo rozdávat. A tak skončilo i Psidium. Já jsem je pěstoval podobným způsobem, jako citrusy, včetně řezu a měl jsem z něho velmi pěkný asi čtyř-pětiletý květníkový stromek. Bohužel, ovoce se mi na něm narozdíl například pod banánovníku nikdy neurodilo, neboť jsem mu v paneláku nemohl přes zimu zajistit to chladné přezimování. I ostatní rostliny ubíraly dost světla. U obdarovaného kolegy, bydlícího v rodinném domku se zahradou však pravidelně plodilo (a možná plodí dodnes?). 

                     
Monischka - (12) - 0.149 (?), 4.10.2010 21:52
No super, to by mohlo být ono, děkuju moc!!! Tak ho stromka sestříhám a nějak na listopad přemístím do chodby kde bude mít požadovaných 10-15 stupňů a třeba budou plody potom :-) Jinak nějaké rady ohledně zastříhávání by byly?
         
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 114.37 (?), 3.10.2010 19:10

tu co popisujete je dracena marginata, ta vaše je možná dracena fragrans. Najdete na googlu. Máte ji v krásném stavu, mně tak nešla, nepravidelně jsem ji zalévala, hodně hnědly listy, tak jsem ji ufikla a už raší... musím se polepšit v péči

            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 3.10.2010 20:23

Sundavilu to připomíná, ale ta má myslím, trochu,,baculatější" lístky. A je to popínavka, tedy má obtáčecí tendence - tady není ani náznak. Dracenu neřežte, ona už je právě asi několikrát uřízlá a znovu obrašená. Jenom se právě mírněte s tou zálivkou - radši míň než víc  To, že nemá stát v misce voda, aby pořád nenatahovala je pravda, na zvýšení vzdušné vlhkosti ale můžete do misky nasypat 2cm keramzitu, nechat trochu vody a mít ji na tom. Jo a koukám - jestli Vám do okna svítí sluníčko, tak až za záclonu na stolek, na zem, spálila by jste jí listy 

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika