Zákrsek



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 153.220 (?) 
12.3.2011 13:24
S rezom čerešne mám dobré skúsenosti a glejotok žiadny. Na jar stačí zakracovať konárky a konce kostových konárov. So zakracovaním zelených konárov pokračujem aj cez leto. Väčšie konáre odstraňujem na vetvový krúžok po obratí úrody, rany sa stihnú do zimy zahojiť. Kordia dáva nádherné ovocie s hmotnosťou plodov 7-8 gramov. Je pravda, že vtáčnica mohutne podporuje rast. Pred 6 rokmi, keď som ju sadil, mala korunka priemer pol metra a kmeň 3 cm. Teraz je to 3x viac, ale v našom prípade je to žiadúce. Koruna vrhá poobede príjemný tieň na RD a súčasne je bariérou proti "čumilom." Spomínam na detstvo, keď som sedel vysoko schovaný v korune starej čerešne, pochrumkával obrovské belice a pozeral sa na svet zhora. Koš čerešní bol nazbieraný za chvíľu. Takéto chvíle v korune štepenej na višni nezažijete a koš plodov na zaváranie nazbierate iba s biedou. Všetko má svoje plus aj mínus. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 92.61 (?), 14.3.2011 22:16

Ak má písateľ malú záhradku asi netúži spomínať na detstvo v obrovskej korune čerešne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.57 (?), 14.3.2011 22:30
A veríte, že sa mi to zakrátko podarí? Už teraz konáre unesú solídnu záťaž. Záhradka nemá viac ako 2 áre a čerešňa je zo severného konca, takže ostatným drevinám netieni. Škoda, že ste sa nepodpísal. Stačilo by napr. "kapitán Nemo." Alebo sa hanbíte za svôj názor? Je to smutné... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.3.2011 10:05

Doporučuji tazateli opravdu koupit třešeň na slabě rostoucí podnoži, jak doporučuje pan Josef. Vhodné by byly především Gisela 5, P-HL-A a pokud budete ochoten v době sucha zalévat a máte dobré půdní podmínky, tak i Colt. A když zvolíte třeba Van, jak uvádí paní Lída, budete mít vystaráno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.87 (?), 17.3.2011 14:21
Pán Josef vo svojom príspevku správne radí korunu čerešne "dobře stříhat." Dovolím si iba doplniť, že: nezávisle na tom, aký máte podpník. Podarilo sa mi aj na 10-ročnej čerešni štepenej na vtáčnici pomocou letného a predjarného strihu dopestovať korunu, ktorá má zatiaľ priemer cca 2 metre. Pritom meter od stromu je studňa, kde hladina vody je 1,5 m pod úrovňou terénu. Kostrové a polokostrové konáre sú zapestované, takže hrubšie drevo ako palec nie je nutné rezať. S drobnými rankami sa strom vysporiadava bez problémov a bez glejotoku. Chemické postreky nevykonávam, nie je dôvod. Koruna ovocného stromu plní aj funkciu tienenia a okrasnú, lebo zdravé listy čerešne sú aj dekoratívne. V záhradkovej osade, ak nechcete tieniť susedovi, je prirodzene voľba pomalurastnúcej sorty na brzdiacom podpníku ideálna. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sopa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (73) - 190.202 (?), 17.3.2011 15:50
byl byste ochotný vložit sem její fotku nebo mi ji poslat? Moc by mě to zajímalo, protože o něco podobné se budu pokoušet. díky!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.250 (?), 17.3.2011 20:25

 Být Vámi dal bych na rady zdejších odborníků, tedy podnož G5, PLH atd.strom bude skutečně do tří metrů, zapěstování nijak složité, pokud dodržíte co bylo popsáno v diskuzi třešeň do 3 metrů, mám již 11 leté stromky a při zalévání to nemá chybu, akorát po nich nemohu šplhat..., ale zato mi po týdnech zaplňují chutnými plody nedostatek ostatního ovoce- ne metráky, ale okolo 10 kg z jedné třešně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 163.149 (?), 18.3.2011 18:11
Dobrý deň pán Pavel! Nemáte mi za čo ďakovať. Ak Vám moje skúsenosti pomôžu, budem rád. Vylovil som z PC fotoarchívu akurát fotku zpred 2 rokov- z júla 2009. Vtedy mala koruna Kordie štepenej na vtáčnici (Plantex Veselé) cca 1,3 m. Kmeň je vysoký 2 m. Koruna tieni akurát na kôlňu zo severnej strany, poobede ide tieň smerom na východ na trávnik a RD. Pokúsim sa odfotiť čerešňu v čase kvitnutia a pošlem Vám súčasný stav koruny na fórum. Paľo
deväťročná čerešňa na vtáčnici
deväťročná čerešňa na vtáčnici
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?), 3.4.2011 9:51

Hezké, ale kolik z toho máte třešní? My bysme to "ožrali" za odpoledne. A na třešních z velkého stromu se pasem aspoň tři týdny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.2 (?), 3.4.2011 9:42

Dobrý den, řeším stejný problém s třešní menšího vzrůstu.Proto se mě rozebírané téma přišlo vhod.Ze všech příspěvků mi vyšlo že nejlepší by byla třešeň Van s podnoží P-HL-A.Je to tak? Vycházím i z popisu odrůdy na stránkách firmy Sempra. Děkuji Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel10:10
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika